Ασθένειες Καναρίνι που έχει κατάθλιψη και δεν μιλάει

Kostakis07

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2014
Μηνύματα
6
Καλησπέρα, έχω ένα καναρίνι 3 χρόνια τώρα και τα 2 από αυτά δεν μιλάει καθόλου. Για να το θέσω καλύτερα δεν τραγουδάει καθόλου. Πέρυσι αν θυμάμαι καλά γύρισε το ένα πόδι του και δεν ξέραμε πως να το βοηθήσουμε και έμεινε έτσι. Τώρα απλά είναι τα δάχτυλα όλα γυρισμένα μέσα και έχει φουσκώσει στις αρθρώσεις σαν να έχει μαζέψει υγρό μέσα με αποτέλεσμα να το έχει μόνο για να στηρίζεται όταν πατάει κάπου. Το άλλο πόδι υγιέστατο. Τώρα που και που ακούω και κανένα κρου κρου αλλά σπάνια. Αν πάω και τον απασχολήσω μου μιλάει αλλά το κλασσικό Τσιου που κάνουν τα καναρίνια κάνει, αν φύγω σταματάει. Του βάζω αυγό βραστο κάποιες μέρες του βάζω και μηλο του έχω και ένα παστέλι στο κλουβί αλλά δεν το αγγίζει, παλιά έτρωγε φρυγανιές αβέρτα αλλά τώρα μια που του έχω μέσα δεν την έχει αγγίξει. Σίγουρα δεν είναι στην περίοδο που χάνει πούπουλα, φαίνεται να είναι υγιή αλλά δεν μιλάει αν δεν του μιλήσεις και είναι σε μια φάση κατάθλιψης, έχει όλη την ώρα ένα απλανες βλέμμα. Δεν ξέρω τι να κάνω... Φαντάζομαι ταλαιπωρειται με το πόδι του πολύ αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να το φτιάξω ώστε να τον βοηθήσω

Εννοειται ότι του εχω μέσα βιταμίνες και σποράκια. Του έχω δώσει και κελαηδινη και του έχω και άμμο μέσα. Άρχοντα τον έχω. Κυριολεκτικά το κλουβί είναι τεράστιο
 
Τις βιταμίνες μην τις ξαναδώσεις το μόνο που προσφέρουν είναι λίπος... Σποράκια, αυγό, μήλο και άλλα λαχανικά και φρούτα είναι ο,τι πρέπει! Αν θες να του δώσεις κάτι που θα του κάνει καλό είναι τα βότανα είχε χλωρά είτε. Αποξηραμένα είτε σε. Μορφή τσαγιού.. Όλα τα υπόλοιπα που του δίνεις δεν τα χρειάζεται.. Αυτά από θέμα διατροφής..

Το καναρινακι το έχεις σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;

Θεωρώ πως το πόδι του το ταλαιπωρεί όλα αυτά τα χρόνια και το πονάει γι αυτό δεν τραγουδάει.. Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φώτο με το πόδι; Επίσης φωτογραφίες του στήθους, της κοιλιάς του και των κουτσουλιων του θα μας βοηθήσουν να σου επιβεβαιωσουμε ότι όντως είναι υγιές.. Όταν αναπνέει κάνει θόρυβο; Αν πριν 2 χρόνια κρυωσε και δεν πήρε φάρμακο. Μπορεί ακόμα να του έχει μείνει η ασθένεια και γι αυτό να μην τραγουδάει...

Φαίνεται ότι το αγαπάς πολύ! Βοήθησε το να γίνει καλά και να τραγουδήσει ξανά!
 
Το ειδε και γιατρος το πουλακι και δεν ειναι αρρωστο μας ειπαν. Δεν ειναι μας ειπαν απο το ποδι αλλα οταν τον πιανω να του κοψω τα νυχια τεντωνει το αλλο πολυ και μαλλον ποναει γιαυτο. Μηπως εχει φοβηθει απο κατι; Καποια στιγμη του εριξε η μανα μου ενα σπρει για τις ψηρες στις φτερουγες και τον ποπο και κατω απο τον λαιμο και μετα τα εκανε πανω του, οταν ηρθα σπιτι ηταν στο κατω μερος του κλουβιου και δεν κουνιοταν, τον χαιδεβες και δεν εφευγε. Εκανε μερες να το ξεπερασει αλλα γενικα τελευταια φορα που τον ακουσα να τραγουδαει ηταν πριν την περιοδο που εχανε πουπουλα την πρωτη φορα ομως που το εκανε οταν τον ειχα εγω μετα δεν ξαναμιλησε.
 
Μπορείς να ανεβάσεις φώτο από την κοιλιά του, το στέρνο του, το πόδι και τις κουτσουλιές του; Μόνο έτσι θα σε βοηθήσουμε!
 
Αν και πολυ αργοπορημενος εδω ειναι οι φωτογραφιες, ειχα τρεχαματα γιαυτο δεν απαντησα
Τον κραταει η μητερα μου γιατι εγω ημουν πισω απο την καμερα. Δεν μπορω να βγαλω καλυτερες στην κοιλια θα πρεπει να τον ξυρισω :lol:
Dropbox - Καναρινι
 
Αν και πολυ αργοπορημενος εδω ειναι οι φωτογραφιες, ειχα τρεχαματα γιαυτο δεν απαντησα
Τον κραταει η μητερα μου γιατι εγω ημουν πισω απο την καμερα. Δεν μπορω να βγαλω καλυτερες στην κοιλια θα πρεπει να τον ξυρισω :lol:
Dropbox - Καναρινι
Σίγουρα οι κουτσουλιές του δεν είναι καλές με την έννοια ότι τα ούρα είναι πολύ χρωματισμένα. Πρέπει οπωσδήποτε να κόψεις την κίτρινη βιταμίνη γιατί σ αυτή οφείλεται αυτό το κίτρινο χρώμα στα ούρα.. Αν την κόψεις και συνεχίσουν να είναι τέτοιο χρώμα τότε έχει θέμα στο συκώτι. Για δύο μέρες δίνε μόνο σπόρους και νερό και μετά ανέβασε μας τις κουτσουλιές του! 😉

Το στέρνο και την κοιλιά του δεν τη βλέπω για να δω αν έχει καρίνα ή κάποια μόλυνση στα εσωτερικά όργανα.. Δες εδώ: kiklos.info/ges-check.html με ποια φώτο μοιάζουν πιο πολύ η κοιλιά και το στέρνο του;

Όσον αφορά το πόδι του εμένα μου φαίνεται σαν αρθρίτιδα ή bumble feet.. Αλλά θα έπρεπε να το έχει και στα δύο πόδια... Μοιάζει από κοντά με αυτό;
Kot-10A.JPG

ή πιο πολύ μ αυτό;
7ht5.jpg

Τα δάχτυλα όταν τα κουνάς "μπαίνουν" στην κανονική θέση ή παραμένουν έτσι; Δλδ είναι κοκαλωμένα σε αυτό το σημείο ή όχι;
 
Σίγουρα οι κουτσουλιές του δεν είναι καλές με την έννοια ότι τα ούρα είναι πολύ χρωματισμένα. Πρέπει οπωσδήποτε να κόψεις την κίτρινη βιταμίνη γιατί σ αυτή οφείλεται αυτό το κίτρινο χρώμα στα ούρα.. Αν την κόψεις και συνεχίσουν να είναι τέτοιο χρώμα τότε έχει θέμα στο συκώτι. Για δύο μέρες δίνε μόνο σπόρους και νερό και μετά ανέβασε μας τις κουτσουλιές του! 😉

Το στέρνο και την κοιλιά του δεν τη βλέπω για να δω αν έχει καρίνα ή κάποια μόλυνση στα εσωτερικά όργανα.. Δες εδώ: kiklos.info/ges-check.html με ποια φώτο μοιάζουν πιο πολύ η κοιλιά και το στέρνο του;

Όσον αφορά το πόδι του εμένα μου φαίνεται σαν αρθρίτιδα ή bumble feet.. Αλλά θα έπρεπε να το έχει και στα δύο πόδια... Μοιάζει από κοντά με αυτό;
Kot-10A.JPG

ή πιο πολύ μ αυτό;
7ht5.jpg

Τα δάχτυλα όταν τα κουνάς "μπαίνουν" στην κανονική θέση ή παραμένουν έτσι; Δλδ είναι κοκαλωμένα σε αυτό το σημείο ή όχι;
Τα δάχτυλα είναι κοκαλωμένα στην ίδια θέση. Έχει κάνει ένα κόμπο στην άρθρωση σαν να έχει μαζέψει μέσα υγρό. Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες από το στενό και την κοιλιά αλλά καλύπτονται από τόσα πούπουλα που δεν μπορείς να δεις το δέρμα και το φύσημα δεν νομίζω να πετύχει.
 
Παλι αργοπορημενα απανταω... Του εδινα νερο και σπορους για παραπανω απο 2 μερες αλλα τα ουρα παρεμειναν κιτρινα και του εδωσα Avimycine που λεει οτι ειναι κατα των εντερικων και αναπνευστικων λοιμωξεων, εκανα καλα;
 
Όχι γιατί το Aviomycine είναι μια γενική αντιβίωση που πιθανότατα να μην κάνει τίποτα και να επιβαρύνει το ανισοποιητικο του πουλιού... Δε δίνουμε αντιβιωσεις αυθαίρετα! Πάρε τις κουτσουλιές και πήγαινε τες για καλλιέργεια. Και αν μπορείς να το πας και σε κάποιον εξειδικευμενο πτηνίατρο.. Θα ήταν το καλύτερο!
 
Back
Top