Ασθένειες Καναρίνι που κοιμάται πολλές ώρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angie8
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angie8

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2019
Μηνύματα
37
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα στην ομάδα.
Πριν μια βδομάδα πήρα από ένα pet shop, εδώ στα Χανιά, ένα καναρινάκι λευκό, το οποίο ο ιδιοκτήτης του pet shop μου είπε ότι είναι νεαρό σε ηλικία και αρσενικό.
Τις πρώτες μέρες ήταν πολύ δραστήριο και κάθε φορά που με έβλεπε πήγαινε κατευθείαν στην ταΐστρα του και έτρωγε με πολλή όρεξη. Επίσης, το κελάηδισμα του μοιάζει σαν σφυρίχτρα.
Τις τελευταίες τρεις μέρες όμως κουρνιάζει από τις 17.00 το απόγευμα και κοιμάται μέχρι το επόμενο πρωί. Μπορεί να τύχει να ανάψω το φως και να κάνω λίγο θόρυβο αλλά εκείνο δε φαίνεται να θορυβείται. Δε μου φαίνεται φυσιολογική η όλη του συμπεριφορά. Σήμερα του εδωσα λίγο ζαχαρόνερο μήπως και το τονώσει.
Να προσθέσω επίσης ότι στο κλουβί αυτό είχαμε ένα άλλο καναρινι, το οποίο πέθανε λόγω μεγάλης ηλικίας. Το πλύναμε όμως σχολαστικά όλο το κλουβί με καυτό νερό. Λέτε να έχει κάποια σχέση;
Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τις τελευταίες τρεις μέρες όμως κουρνιάζει από τις 17.00 το απόγευμα και κοιμάται μέχρι το επόμενο πρωί.

Πριν τι ώρα κούρνιαζε;
Το έχεις μέσα ή έξω;
Σαν "γενική οδηγία" έχε υπόψη σου ότι πρέπει να ακολουθεί το ημερήσιο φως.
Δηλαδή να κοιμάται με την Δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την Ανατολή.
Για παράδειγμα σήμερα στην Αθήνα ένα πουλάκι θα έπρεπε να ξυπνήσει γύρω στις 06:30 και να κουρνιάσει γύρω στις 18:30.

received_224383388753221.webp

.
[automerge]1584549094[/automerge]
Ενώ στις 18 Ιουλίου, ξύπνημα γύρω στις 05:15 και ύπνο γύρω στις 19:45.

received_202256714526918.webp

.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν τι ώρα κούρνιαζε;
Τις προηγούμενες μέρες κοιμόταν την ίδια ώρα που κοιμάται και το αλλο καναρινι μου, κατά τις 19.00 με 19.30.
Όταν κάνει ζεστές μέρες τα βγάζω έξω το πρωί και νωρίς το απόγευμα τα βάζω μέσα στο σπίτι.
Συγκρίνοντας με το αλλο καναρινι, το οποίο είναι μεγάλο σε ηλικία, υπάρχει διαφορά στη συμπεριφορά. Αν και το πρωί είχε αρκετή όρεξη.
 
Και αν μιλάμε για χειμώνα, στις 18 Νοεμβρίου, ξύπνημα γύρω στις 07:10 και ύπνο γύρω στις 17:10.

received_519639105644201.webp

.
[automerge]1584549592[/automerge]
Παρατήρησε τις αλλαγές στις ώρες αλλά και τη διάρκεια της ημέρας ανά εποχή...
[automerge]1584550412[/automerge]
... Κοιμόταν την ίδια ώρα που κοιμάται και το αλλο καναρινι μου...
... Κατά τις 19.00 με 19.30...
... Τα βγάζω έξω το πρωί και νωρίς το απόγευμα τα βάζω μέσα στο σπίτι...
- Μείνε πιστός, όσο γίνεται, στο πρόγραμμα Ανατολής-Δύσης...
- Το καναρίνι σου έχει... Ιούλιο.
- Το μέσα-έξω δεν τους κάνει καλό, διάλεξε σύμφωνα με τον χώρο και τις συνθήκες αν θα το έχεις ΜΌΝΙΜΑ μέσα ή έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ένα σπίτι εσείς ποιο θεωρούσατε οτι είναι το καταλληλότερο μέρος για να τοποθετηθεί το κλουβί;
[automerge]1584557693[/automerge]
Τις υπολοιπες ημερες μεσα στην ημερα η συμπεριφορα του ειναι φυσιολογικη;
Φυσιολογικότατη! Είναι πολύ δραστήριο.
 
Σήμερα τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά. Την περισσότερη ώρα κάθεται στον πάτο του κλουβιού και κοιμάται. Ξυπνάει μερικές φορές και τρώει αλλά μετά κατεβαίνει πάλι κάτω, στη γωνία του κλουβιού και είναι ληθαργικό.
 
Είναι άρρωστο και πρέπει να γίνει άμεσα σωστή διάγνωση και να πάρει σωστή θεραπεία. Χρειάζεται γιατρό. Οι πιθανότητες να το ξεπεράσει δεν είναι πολλές και κάθε ώρα που περνάει γίνονται λιγότερες.
 
Είναι άρρωστο και πρέπει να γίνει άμεσα σωστή διάγνωση και να πάρει σωστή θεραπεία. Χρειάζεται γιατρό. Οι πιθανότητες να το ξεπεράσει δεν είναι πολλές και κάθε ώρα που περνάει γίνονται λιγότερες.
Θα το πάω το απόγευμα στον κτηνίατρο. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 
Το πήγα στον κτηνίατρο. Μου είπε ότι ήταν πολύ αδυνατισμένος και πιθανόν όλο αυτό να προκλήθηκε από στρες λόγω αλλαγής του περιβάλλοντος. Μου είπε επίσης να του βάζω στο νερό του πολυβιταμίνες για 1 βδομάδα για να πάρει τα πάνω του και να βάλω όλα τα εξαρτήματα του κλουβιού στον πάτο ώστε να μην καταβάλλει πολλή ενέργεια. Από τα συμπτώματα που έχει δεν μπορεί να καταλάβει αν έχει κάτι παθολογικό πάντως.
 
@Agg255 , ελπίζω να υπερβάλλω, μα δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
Πόσο νεαρό είναι το πουλάκι; Μήπως είναι λίγων μηνών; Βασικά αυτό που θα ήθελα να ξέρουμε είναι αν γεννήθηκε το τελευταίο 3μηνο.
Τρώει το φαγητό του; Βλέπεις, με άλλα λόγια τσόφλια από σπόρια μέσα ή κάτω από την ταΐστρα του; Προσωπικά, αυτό θα έκανα... Κάθε πρωί θα καθάριζα τον πάτο και την ταΐστρα, ώστε να διαπιστώσω αν πράγματι τρώει ή αν απλά προσπαθεί να φάει. Από αυγό τι γίνεται; Μήπως να του έδινες λίγο σφικτό αυγό λιανισμένο με το πηρούνι, που είναι και θρεπτικό;
Ο κτηνίατρος που το είδε, γνωρίζεις αν έχει γνώσεις σχετικά με παθολογία πτηνών;
Το εξέτασε και το έβγαλε αδυνατισμένο, το ψηλάφισε ας πούμε, το έπιασε το πουλάκι, είδε κουτσουλιές σε μικροσκόπιο.
 
@Agg255 , ελπίζω να υπερβάλλω, μα δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα.
Πόσο νεαρό είναι το πουλάκι; Μήπως είναι λίγων μηνών; Βασικά αυτό που θα ήθελα να ξέρουμε είναι αν γεννήθηκε το τελευταίο 3μηνο.
Τρώει το φαγητό του; Βλέπεις, με άλλα λόγια τσόφλια από σπόρια μέσα ή κάτω από την ταΐστρα του; Προσωπικά, αυτό θα έκανα... Κάθε πρωί θα καθάριζα τον πάτο και την ταΐστρα, ώστε να διαπιστώσω αν πράγματι τρώει ή αν απλά προσπαθεί να φάει. Από αυγό τι γίνεται; Μήπως να του έδινες λίγο σφικτό αυγό λιανισμένο με το πηρούνι, που είναι και θρεπτικό;
Ο κτηνίατρος που το είδε, γνωρίζεις αν έχει γνώσεις σχετικά με παθολογία πτηνών;
Το εξέτασε και το έβγαλε αδυνατισμένο, το ψηλάφισε ας πούμε, το έπιασε το πουλάκι, είδε κουτσουλιές σε μικροσκόπιο.
Το πουλάκι είναι νεαρό αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την ηλικία γιατί δεν φοράει δακτυλίδι.
Φαγητό όντως τρώει γιατί βλέπω τσόφλια και μέσα στην ταΐστρα και κάτω στο κλουβί. Του είχα βράσει επίσης αυγό αλλά δεν το έκανα όπως μου είπατε. Είχα βαλει ένα κομματάκι από τον κρόκο αλλά δεν δοκίμασε καθόλου. Θα προσπαθήσω και τον τρόπο που μου λέτε.
Γνώσεις για τα πτηνά εδώ στα Χανιά δεν έχουν πολλοί. Ξέρω έναν μόνο αλλά είναι λίγο ακριβώς και αυτή τη στιγμή το πορτοφόλι μου δεν το σηκώνει. Με την πρώτη ευκαιρία όμως θα τον επισκεφτώ. Όσον αφορά στον χθεσινό ναι τον ψηλαφησε και κατάλαβε ότι είναι αδύνατο. Τις κουτσουλιες δεν τις έβαλε κάτω από μικροσκόπιο γιατί είχαν φυσιολογική σύσταση.
 
Γνώσεις για τα πτηνά εδώ στα Χανιά δεν έχουν πολλοί.
Ε όχι δα. Εδώ κοτσαμάν σύλλογος και με Υψηλή ποιότητα εκτροφέων και πουλιών. Για ψάξτο. https://www.facebook.com/groups/128241047385182/
Βάλε στο πουλάκι αυγοτροφή ή αυγό. Πάρε λιπαρούς σπόρους (νιζερ-περιλλα-καμελίνα-καναβούρι-λινάρι) και βάζε του σε μια ξεχωριστή ταΐστρα. Μηλαράκι 2-3 φορές την εβδομάδα. Σε λίγο θα δείς διαφορά αν είναι υγιές. Αλλά δυστυχώς όταν αγοράζεις πουλιά χωρίς δακτυλίδια δεν ξέρεις ούτε την ηλικία, ούτε τον εκτροφέα του, με τον οποίον μπορείς να έλθεις σε επαφή για μια ενημέρωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι σε γιατρούς αναφέρομαι. Χρειάστηκε στο παρελθόν να ψάξω κτηνίατρο με γνώσεις πτηνών και από τους 3 - 4 που ρώτησα είχε ο ένας. Αλλά είναι εξαιρετικός. Το άλλο καναρινι μου είχε περάσει εγκεφαλικό και χάριν στο γιατρό τώρα είναι υγιέστατο. Αν δω και δεν βελτιώνεται η κατάσταση του μικρού θα πάω σίγουρα πάλι σε εκείνον. Σε κάθε περιπτωση, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά και για την επισυναψη του Συλλόγου! Θα το ψάξω περισσότερο.
 
Καλησπέρα και πάλι! Έχω να γράψω καιρό αλλά τα νέα είναι πολύ καλά!
Την επόμενη μέρα πήγα το καναρινάκι στον κτηνίατρο. Μετά από σειρά εξετάσεων δεν βρήκε κάτι παθολογικό, οπότε μου είπε να συνεχίσω να χορηγώ την πολυβιταμίνη και του δώσαμε ένα χάπι για εσωτερικά ακάρεα. Επίσης του έβαζα και αβγό σε τακτική βάση. Μετά από μερικές μέρες το καναρινάκι ανέβηκε πάρα πολύ. Πλέον τρώει με όρεξη, ανεβοκατεβαίνει στα κλαδάκια συνέχεια, δεν κοιμάται τόσο όσο νωρίτερα και το καλύτερο, κελαηδά συνέχεια. Φοβερός τραγουδιστής!
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον που δείξατε!
 
Back
Top