Ασθένειες Καναρίνι που κουτσαίνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης axenias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

axenias

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2012
Μηνύματα
15
Πόλη
Ικαρία
Καλησπέρα, συγχαρητήρια για το φόρουμ και σε όλους τους πουλόφιλους που υποστηρίζουν αυτήν την προσπάθεια και έχουμε πρόσβαση από το ίντερνετ για φροντίδα αλλά και ασθένειες των αγαπημένων μας οδικών πτηνών, είναι μια καλή γνωσιακή πηγή που δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες στην Ελλάδα και οι Πτηνιάτροι είναι ελάχιστοι και κυρίως στην Αθήνα.

Στο κυρίως θέμα, έχω ένα Mosaic 6 μηνών, το αγόρασα πριν ένα μήνα, φαίνεται πολύ δυνατό και υγιέστατο, τις τελευταίες 15 μέρες όμως το δεξί του ποδαράκι το έχει συνέχεια μαζεμένο χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Είτε κάθεται είτε πετάει από κλαδί σε κλαδί, το πόδι μαζεμένο, σπανίως το ακουμπάει στο κλαδί χωρίς να κλείνει δυνατά τα δάχτυλα όμως, παρόλα αυτά τα δάχτυλα μπορεί και τα κλείνει κανονικά και με δύναμη... Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τραυματισμένο, έχει κάποια δυσπλασία ή ασθένεια και τι πρέπει να κάνω γιαυτό. Μου φαίνεται ότι το κουράζει που είναι έτσι συνέχεια.. Αυτά. Ελπίζω κάποιος να έχει άποψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Θα πρέπει οπωσδήποτε να δούμε το πόδι του πουλιού.

Αν δεν διακρίνεις κάτι στο συγκεκριμένο πόδι... Πολύ πιθανό το πουλάκι να έχει κάποιο εσωτερικό πρόβλημα σε κάποιο οργανό του... Αν το ανεβοκατεβάζει.

Αν μπορείς βγάλε και μία φωτό από κάτω το πουλάκι.
 
Όπως σου είπε ο Βασίλης, τη συμπεριφορά αυτή θα μπορούσε να την προκαλέσει είτε κάποιο πρόβλημα στο πόδι, είτε κάποιο πρόβλημα στα όργανα της κοιλιάς που αναγκάζει το πουλάκι να μαζεύει το πόδι του από τον πόνο.

Προσπάθησε με ηρεμία να το πιάσεις και να ελέγξεις τα πόδια του για τυχόν τραυματισμούς, πρηξίματα και στη συνέχεια, να βρέξεις το δάχτυλό σου με νερό και να παραμερίσεις τα πούπουλα της κοιλιάς από τον λαιμό μέχρι την ουρά για να βγάλεις μια φωτογραφία στην περιοχή και να την ανεβάσεις για να έχουμε και εμείς μια εικόνα της κατάστασης.
 
εχει δυο τρεις αιτιες που κανουν ενα πουλι να σηκωνει το ποδι του, πρεπει να μας διξεις το ποδι οπως λεει και ο Βασιλης
 
Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση, είχα κάποια προβλήματα εχτές λοιπόν με την κάμερα και δεν αποθήκευε τις εικόνες, σήμερα τα έλυσα, δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε, επισυνάπτω.. Να επισημάνω ότι το προβληματικό ποδαράκι είναι το δεξί (όπως το κοιτάμε στο ράμφος, αμφάς, είναι το αριστερό).

m_IMG_20140116_155501.webp m_IMG_20140116_155513.webp m_IMG_20140116_155536.jpg m_IMG_20140116_155722.webp m_IMG_20140116_155727.webp
 
επόμενες φώτο
 

Συνημμένα

  • m_IMG_20140116_155733.webp
    m_IMG_20140116_155733.webp
    43,4 KB · Προβολές: 67
  • m_IMG_20140116_155829.webp
    m_IMG_20140116_155829.webp
    42,6 KB · Προβολές: 91
  • m_IMG_20140116_155832.webp
    m_IMG_20140116_155832.webp
    43,9 KB · Προβολές: 75
  • m_IMG_20140116_155844.webp
    m_IMG_20140116_155844.webp
    45 KB · Προβολές: 66
  • m_IMG_20140116_155852.webp
    m_IMG_20140116_155852.webp
    44,7 KB · Προβολές: 66
επόμενες φώτο
 

Συνημμένα

  • m_IMG_20140116_160030.webp
    m_IMG_20140116_160030.webp
    54,9 KB · Προβολές: 80
  • m_IMG_20140116_160049.webp
    m_IMG_20140116_160049.webp
    22,5 KB · Προβολές: 74
  • m_IMG_20140116_160106.webp
    m_IMG_20140116_160106.webp
    52,6 KB · Προβολές: 74
  • m_IMG_20140116_160121.webp
    m_IMG_20140116_160121.webp
    69,4 KB · Προβολές: 78
  • m_IMG_20140116_160129.webp
    m_IMG_20140116_160129.webp
    73,4 KB · Προβολές: 71
Στο δεξί του πόδι το πουλάκι εμφανίζει σημάδια ποδοδερματίτιδας. Η κατάσταση αυτή εμφανίζεται συνήθως ή από κακές συνθήκες υγιεινής ή από κακή διατροφή ή από πατήθρες κακής ποιότητος.

Βλέπω από τις φωτογραφίες ότι έχεις τα πουλιά σε κλούβα, κάτι που είναι καλό γενικότερα για τη ζωή των πουλιών. Φρόντισε μόνο να είναι η κλούβα πάντοτε καθαρή. Το ίδιο και οι πατήθρες και αφού έχεις τη δυνατότητα χρησιμοποίησε πολλές διαφορετικής διάμετρου από πολύ χοντρές μέχρι αυτές που έχεις ήδη, για να μπορούν τα πουλιά να διαλέξουν αυτή που τους ταιριάζει περισσότερο στο πόδι, προκειμένου να ξεκουράζονται μερικές ώρες χωρίς προβλήματα πιέσης.

Χρησιμοποίησε Epithol - Bogena Beaphar ή οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχη αλοιφη βρεις στο εμπόριο ή αν δεν έχεις τη δυνατότητα, χρησιμοποίησε βαζελίνη για να κάνεις μασάζ με αυτήν στα πόδια του, τουλάχιστον μια φορά την ημέρα για μία εβδομάδα.

Τέλος, οι συγκεκριμένες φωτογραφίες στην περιοχή της κοιλιας δεν δείχνουν σχεδόν τίποτα. Μία μόνο δείχνει σχετικά καλά την κάτω κοιλία και από αυτήν συμπεραίνω ότι τουλάχιστον το έντερο του δεν έχει κάποιο πρόβλημα όπως κοκκίδια ή κάποια φλεγμονή. Δυστυχώς δεν έχω εικόνα για το τι γίνεται ψηλότερα, στο συκώτι ή την καρίνα του και καλό θα ήταν αν μπορούσες να μας δείξεις μια ακόμη κατατοπιστική φωτογραφία της περιοχής, για να έχουμε μια συνολική εικόνα της κατάστασης.
 
Λυπάμαι πολύ για τις φωτογραφίες αλλά δυσκολεύτηκα πολύ να τις βγάλω. Δεν έχω ξαναδεί τόσο πυκνό μαύρο φτέρωμα στο εσωτερικό των φτερών, δεν μπορούσα με τίποτα να το ξεχωρίσω για να βγάλω φωτογραφίες, με τα άλλα μου καναρινάκια το κάνω εύκολα αυτό.. Θα προσπαθήσω ξανά πάντως.

Το κλουβί που έφτιαξα θέλω να πιστεύω πως είναι ένας μικρός παράδεισος, δεν τους λείπει τίποτα από φρέσκα λαχανικά και νερό πηγής μέχρι την πολύ καλή καθημερινή καθαριότητα, τα κλαδιά είναι αληθινά από κλαδιά ακακίας, χοντρά - λεπτά - ενδιάμεσα, τα κλαδιά της ακακίας έχουν το καλό να μην αναπτύσσουν ακάρεα και ψείρες εύκολα επίσης δεν πιάνουν εύκολα κουτσουλιά, παρόλα αυτά κάθε 3 μήνες τα αντικαθιστώ για να ανανεώνω και την διακόσμηση του κλουβιού. Αν θέλετε βγάζω φωτογραφία και το κλουβί.

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

Αλέξης Ξ. , Φλώρινα
 
Αλέξη και βέβαια θα θέλαμε να δούμε το χώρο και τα υπόλοιπα πουλιά σου. Μόλις μπορέσεις κάνε μας μια παρουσίαση στο φόρουμ των παρουσιάσεων.

Το πόδι του πάντως χρειάζεται προσοχή. Μπορεί να είναι ακόμη σε πολύ αρχικό στάδιο αλλά δεν αποκλείεται εάν ενοχλείται από κάτι να χειροτερεύσει.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: CHRISV
Η κατάσταση του πουλιού είναι πολύ καλή. Ακόμα και αυτή η αρχή της ποδοδερματίτιδας που υπάρχει, είμαι βέβαιος οτι ΔΕΝ είναι αυτή που κάνει το πουλάκι να σηκώνει το πόδι. Βλέπω καθαρά οτι στο άλλο πόδι που δεν το ενοχλεί είναι πιο προχωρημένη. Εχω την γνώμη οτι πρόκειται για κάποιο "σκάλωμα". Κάποια τυχαίο μπλέξιμο του ποδιού. Η κλούβα είναι απολύτως ακατάλληλη για καναρίνια με το κοτετσόσυρμα σαν όριο.Αποκλείεται να μην συμβούν ατυχήματα με αυτό το σύρμα όταν μάλιστα υπάρχουν σημεία που αλληλοκαλύπτονται και δεν είναι απόλυτα τεντωμένα. Βέβαια το ΕΠΙΘΟΛ θα βοηθήσει πολύ στην καλή εικόνα των ποδιών, ούτως ή άλλως.
 
Εγώ δεν έχω την εμπειρία του Σταύρου και του κύριου Μάκη ούτε και τις γνώσεις φυσικά! Εγώ θέλω 2 πράγματα:
  1. Εφόσον έχεις παρατηρήσει ότι το πουλάκι έχει κάποιο πρόβλημα έπρεπε να το είχες χωρίσει από τα υπόλοιπα και να παρατηρείς την όλη του συμπεριφορά. Βάλτο σ ένα κλουβάκι μόνο του και βάζε του κάθε μέρα πριν κουρνιάσει βαζελίνη και επιθόλ! Βάλε στο κλουβάκι στον πάτο ένα Α4 χαρτί να παρακολουθείς τις κουτσουλιές του!
  2. Έχω και εγώ μία μικρή κλούβα και τα έχω όλα εκεί μέσα αλλά και πάλι ακόμη και τα φυσικά ξύλα που έχω αν δω ότι έχουν κουτσουλιές τα καθαρίζω καθημερινά!
Εύχομαι περαστικά σας!
 
Σχολαστικό πλύσιμο στης πατήθρες που έχεις στο κλουβί Άλεξ !

Σε περίπτωση ποδοδερματίτιδας "και μόνο", καλό είναι να τοποθετήσεις σε κάποιο σημείο σχοινί Πολυεστερικό (χρώματα-σιδηρικά) που είναι μαλακό για να ξεκουράζεται το πουλάκι μέχρι να γίνει τελείως καλά με βαζελίνη & epithol που σου λένε και τα παιδιά !

Επίσης ενίσχυσε με βιταμίνη Α το πουλάκι!

upload_2014-1-17_7-19-39.webp
 
Back
Top