Ασθένειες Καναρίνι πρήστηκε στο πίσω δάχτυλο, είναι ευλογιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teinos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teinos

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σας χαιρετίζω όλους σας και σας ευχάριστο για την εγγραφη. Έχω καναρίνια πολλά χρονια, κυρίως αιδονοφονα, izampeles
αλλα φέτος ένα καναρινι μου αρρώστησε. Πρήστηκε στο πίσω δάχτυλο του ποδιού του μου είπαν ότι είναι ευλογια. Τι πρέπει να κάνω εκτός του μπεταντίν και το καθάρισμα του κλουβιού, το οποιο καθαρίζω πάντα πολύ καλά.
 
Καταρχας απομακρυνε το αρρωστο πουλι απο τα υπολοιπα, ποιος το ειδε και σου ειπε για ευλογια; ρωταω γιατι αν εχει δικιο κινδυνευουν αμεσα ολα τα πουλια σου να ξεκληριστουν. Αν μπορεις βαλε 1-2 καθαρες φωτο μπας και βγαλουμε ακρη τοσα ματια εδω.
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Για το καναρινι που λες οτι εχει ευλογια θα σου πω τι εκανα εγω που προσβληθηκαν τα πουλια μου προσφατα απο τον ιο. Θα πρεπει παντα να απομακρυνεις με τις πρωτες ενδειξεις οτι κατι δεν παει καλα στο πουλι, γιατι δεν ειναι μονο τα σπυρακια οτι το πουλι ειναι αρρωστο, σε μικρα κλουβια για να μπορεις να τα φροντιζεις πιο ευκολα και να μη στρεσαρονται, οσο για θεραπεια εκανα πολλες[αντιβιωση-fucidin-bedadin- βαμμα ιωδιου-γλυκερινη]αλλα μπορω να πω καλυτερα αποτελεσματα ειδα απο το PULVO ενα καλο καθαρισμα τις πληγης με μπεταντιν και μολις στεγνωσει pulvo, σε μια εβδομαδα εχη κλειση η πληγη θα ξεραθει και θα πεσει.
Ευχομαι παντως να μην ειναι ευλογια γιατι ειναι δυσκολη περιπτωση και με απωλειες.
 
Ειναι σε μορφη σπρευ και το παιρνεις απο φαρμακειο Γιωργο.
 
Εντάξει αλλά τι κάνει είναι αντιφλεγμονώδες αντιβιοτικό τι είναι;
 
Ξερω οτι το συγκεκριμενο σπρευ, το χρησιμοποιουν στους ανθρωπους στα προβληματα κατακλισεων και εγκαυματων.Αν θυμαμαι καλα πρεπει να περιεχει Neomycine.
 
Ευλογια ειχε παθει και ενα παπαγαλακι που ειχα παλια, ειχε βγαλει σπυρι στο κεφαλι. Το ειχαμε παει σε κτηνιατρο και μας ειπε οτι ειναι κολλητικο και ευτυχως που δεν κολλησε και ο πελοπιδας που ηταν στο ιδιο κλουβι. Βλακεια μου που δεν τα χωρισα βεβαια. Καλο ειναι χωρισεις το αρρωστο απο τα αλλα οπως ειπαν και τα παιδια εδω για να εισαι σιγουρος. Οσο για την θεραπεια δεν θυμαμαι το φαρμακο, παντως ηταν κατι υδατοδιαλυτο το διναμε στο νερο τους και πιναν και τα δυο χωρις προβλημα. Θεραπευεται ευτυχως
 
...alla fetos ena kanarinimoy arostise
pristike sto piso daxtilo toy podioy toy

-Δεν ξέρω πώς, η παραπάνω αναφορά σου μπορεί
να συνδεθεί με ΕΥΛΟΓΙΑ. Η ευλογιά προκαλεί "φλήκτενες"
(πυώδεις, πληγές και εξωγκώματα), όχι απλά πρήξιμο.
Εξ άλλου για να γίνει διάγνωση πρέπει να υπάρχει
ή, μεγάλη εμπειρία στο θέμα(γιατρός), ή, μικροβιολογική εξέταση,
μικροσκοπική, λαμβάνοντας δείγμα απο την ανοιχτή πληγή
στο σημείο.
-Μια πολύ συχνή πάθηση των ποδιών προέρχεται απο ακάρεα.
Σ' αυτήν δημιουργούνται συχνά "κόμποι" στα δάκτυλα των ποδιών.
Μιά καθημερινή επάληψη με epithol για μια εβδομάδα δίνει λύση.
 
κ μενα ενα καναρινακι στο ενα δαχτυλο του, εκει που αρχιζει το νυχι του, εχει ενα σπυρι το οποιο ολο κ μεγαλωνει.
σημερα ειδα οτι παει να δημιοουργηθει κατι αναλογο κ στο ποδι της αδερφης της.
ειναι σπυρι κατι σαν ανθρωπινη ελια που βγαζουμε στο σωμα χρωματος καφεκοκκινου.
τι να κανω για να αντιμετωπισω το προβλημα. Ειναι σοβαρο;τι φαρμακο προτεινετε;
 
κ μενα ενα καναρινακι στο ενα δαχτυλο του, εκει που αρχιζει το νυχι του, εχει ενα σπυρι το οποιο ολο κ μεγαλωνει.
σημερα ειδα οτι παει να δημιοουργηθει κατι αναλογο κ στο ποδι της αδερφης της.
ειναι σπυρι κατι σαν ανθρωπινη ελια που βγαζουμε στο σωμα χρωματος καφεκοκκινου.
τι να κανω για να αντιμετωπισω το προβλημα. Ειναι σοβαρο;τι φαρμακο προτεινετε;

-Σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες, αλλά και σε όλο το κλουβί.
Το epithol , σε μια εβδομάδα, με καθημερινή εφαρμογή, θα αλλάξει
την εικόνα. Τάκη, μη ξεχάσεις να επανέλθεις με νεότερα.:)
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Για το καναρινι που λες οτι εχει ευλογια θα σου πω τι εκανα εγω που προσβληθηκαν τα πουλια μου προσφατα απο τον ιο. Θα πρεπει παντα να απομακρυνεις με τις πρωτες ενδειξεις οτι κατι δεν παει καλα στο πουλι, γιατι δεν ειναι μονο τα σπυρακια οτι το πουλι ειναι αρρωστο, σε μικρα κλουβια για να μπορεις να τα φροντιζεις πιο ευκολα και να μη στρεσαρονται, οσο για θεραπεια εκανα πολλες[αντιβιωση-fucidin-bedadin- βαμμα ιωδιου-γλυκερινη]αλλα μπορω να πω καλυτερα αποτελεσματα ειδα απο το PULVO ενα καλο καθαρισμα τις πληγης με μπεταντιν και μολις στεγνωσει pulvo, σε μια εβδομαδα εχη κλειση η πληγη θα ξεραθει και θα πεσει.
Ευχομαι παντως να μην ειναι ευλογια γιατι ειναι δυσκολη περιπτωση και με απωλειες.

Πρόσφατα διάβασα σε Γερμανικό περιοδικό για πουλιά, μια αναφορά Γερμανού εκτροφέα σχετικά με τη χρήση απολυμαντικού πάνω στο εξόγκομα. Το απολυμαντικό είναι το bactazol και σύμφωνα με την κατασκευάστρια ετερεία δεν πρέπει να γίνετε εφαρμογή πάνω στο πουλί. Αυτός παρόλα αυτά αφού απελπίστικε και δεν έβρισκε αποτέλεσμα από άλλες μεθόδους το εφάρμοσε και είδε μετά από κάποιες χρήσεις τα σπυριά να εξαφανίζονται. Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι θέλει πάρα πολλή προσοχή να μην πάει στα μάτια και την μύτη των πουλιών.

Επειδή υπάρχει μια αναφορά σχετικά με αυτό το σκεύασμα https://community.petbirds.gr/threads/Απολύμαντικο-bactazol.4025/
να πω ότι δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος και το αναφέρω μόνο πληροφοριακά.
 
-Σχολαστική καθαριότητα στις πατήθρες, αλλά και σε όλο το κλουβί.
Το epithol , σε μια εβδομάδα, με καθημερινή εφαρμογή, θα αλλάξει
την εικόνα. Τάκη, μη ξεχάσεις να επανέλθεις με νεότερα.:)
ok!
καποιο μαγαζι που να βρω ευκολα αυτο το φαρμακο;:)
 
Το έχουν πολλά... Αν κάποιο μαγαζί έχει προϊόντα της bogena τοτε σίγουρα έχει και epithol.
 
μετα απο μια εβδομαδα που κανω αγωγη με epithol, δυστυχως η μυρμυγκια-εξωγκωμα στο ποδι της καναρας, παραμενει αναλοιωτη. 😡

-Bάζεις καθημερινά;
Αν τελικά δεν δείς καμμιά υποχώρηση σε δυό τρείς μέρες
θα έλεγα να προχωρήσεις σε ιβερμεκτίνη (vetermec).
Η ταυτόχρονη παροχή βιταμίνης Α συνηστάται απο την Beaphar.
Mή περιμένεις άμεση θεραπεία, θέλει χρόνο η υπόθεση.
Σημασία έχει να πηγαίνει προς το καλύτερο και να μήν
επιδεινώνεται η γενική εικόνα του πουλιού.
 
-Bάζεις καθημερινά;
Αν τελικά δεν δείς καμμιά υποχώρηση σε δυό τρείς μέρες
θα έλεγα να προχωρήσεις σε ιβερμεκτίνη (vetermec).
Η ταυτόχρονη παροχή βιταμίνης Α συνηστάται απο την Beaphar.
Mή περιμένεις άμεση θεραπεία, θέλει χρόνο η υπόθεση.
Σημασία έχει να πηγαίνει προς το καλύτερο και να μήν
επιδεινώνεται η γενική εικόνα του πουλιού.
ναι καθε μερα του βαζω. Θα συνεχισω ακομα μια εβδομαδα κ μετα βλεπουμε.
το πουλι ειναι υγιεστατο κατα τα αλλα, περασε σχεδον κ την πτερωροια κ ειναι υγιες ψυχολογικα.
δεν νομιζω να ειναι ευλογια. Παλιοτερα ειχα τετοιο κρουσμα κ δυστυχως προκειται για θανατηφορα ασθενεια με διαρκεια ζωης για το πουλί 10 μερες περιπου.
20 καναρινια ειχα χασει τοτε κ τα πηγα σε κτηνιατρο μπας κ βρει καμια λυση αλλα δυστυχως δεν εζησε κανενα.☹
 
Back
Top