Ασθένειες Καναρίνι προσπαθεί να μιλήσει, αλλά δε βγάζει τσιμουδιά

xristianc

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2018
Μηνύματα
113
Πόλη
Μαρούσι
Καλησπέρα!
Σήμερα έχουμε ξεκάθαρο σύμπτωμα : προσπαθεί να μου μιλήσει, αλλά δε βγάζει άχνα . όχι δεν ακούω σαν να σπάνε σπόρια. ναι, έχει μειωθεί η κατανάλωση σπόρων. είναι αρκετά κινητικός και κεφάτος σήμερα, αλλά χθες είχα τρομάξει ότι δε θα έβγαζε τη μέρα ...
Μόλις γύρισα από τη δουλειά, μου έκανε αυτό το κόλπο ... Κάλεσα στο κτηνιατρικό κέντρο ψυχικου, αλλά δεν απαντάνε
έχει κανείς κάτι να προτείνει ?
[automerge]1627310473[/automerge]
αυτό είναι σημερινό βιντεάκι (μόλις μπήκα στο σπίτι, άρχισε να μου κάνει αυτό το "βουβό" καλωσόρισμα ...)
 
δεν καταφέρνω να σηκώσω το video εδώ, οπότε το έβαλα στο you tube
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
[automerge]1627312001[/automerge]
Κτηνιατρικό κέντρο ψυχικού: μόλις επικοινώνησα.
Κόστος επίσκεψης: 60 ευρώ ☹️
είμαι να σκάσω ...
αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει κάπως, πολύ θα το εκτιμούσα ...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν προσπαθει να τιτιβισει,δειχνει σαν κατι να το ενοχλει στο λαιμο αλλα το πουλακι ειναι σε γενικοτερα κακη κατασταση.

Βαλε φωτο απο ολοκληρο το πουλακι αλλα και το κλουβι
 
ο μικρούλης κόλλησε ακάρεα προ διετίας, κι έχασε το φτέρωμα στο λαιμό του ( το οποίο δεν μπόρεσε να αντικαταστήσει ...)

κόλλησε τριχομονάδες, ascarida galli και κολοβακτηρίδιο και αν κι έγινε θεραπεία, έχασε τα φτερά στο κεφαλάκι του και μέχρι στιγμής έχει καταφέρει να βγάλει λίγα πούπουλα στο πάνω μέρος, αλλά όχι τόσο πυκνά όσο θα έπρεπε ...
Η διάγνωση έγινε με μικροβιολογική εξέταση στο εργαστήριο της κυρίας Δραμπίδου (Σεπτέμβριο του 2020 και Φεβρουάριο του 2021)

πριν από 20 μέρες, είχε ένα σπυράκι πάνω από το μάτι του και βάλαμε Dexamytrex (αντίστοιχο του Tobratex που ήταν σε έλλειψη)
μια εβδομάδα μετά, όλα φαίνονταν καλά (κελαηδούσε και ήταν πολύ ενεργητικός,
μέχρι προχθές, που πάλι φαίνεται να μην είναι και τόσο καλά τα πράγματα ...

Τον έχω μέσα στο σπίτι (πλέον συνέχεια, αφού μας βρήκαν ένα σωρό συμφορές από τα σπουργίτια στο μπαλκόνι ...)

Τελικά πριν από μια ώρα περίπου έκανε μπανάκι ... κι αναθάρρησα

και τώρα έκατσε να φάει τους σπόρους του, σαν να είναι όλα κανονικά .

Εχει στη διάθεση του πάντα άμμο (όστρακα τριμμένα), καρβουνάκι, σουπιά, μείγμα σπόρων για καναρίνι Manitoba και μείγμα σπόρων της Vadigran

3 φορές την εβδομάδα του βάζω αυγοτροφή εμπορίου, ή 1/4 από αυγό

3-4 φορές την εβδομάδα τρώει κάτι φρέσκο (π.χ μπρόκολο, μήλο, άλλο φρούτο εποχής)
[automerge]1627318643[/automerge]
το πρόβλημα που είχε στο ματάκι του που σας έλεγα φαίνεται εδώ
 

Συνημμένα

  • 4-7-2021.webp
    4-7-2021.webp
    75,4 KB · Προβολές: 10
  • 6-7-2021a.webp
    6-7-2021a.webp
    48,7 KB · Προβολές: 10
σημερινές φωτογραφίες δεξιά, αριστερά (με το προβληματικό ματάκι) και το κλουβί
σήμερα έβαλα κίτρινη αυγοτροφή και μπρόκολο (οπότε κι οι κουτσουλιές έχουν χρώμα)
χθες και σήμερα του είχα Muta vit βιταμίνες στο νερό
 

Συνημμένα

  • 26-7-2021.webp
    26-7-2021.webp
    69,2 KB · Προβολές: 16
  • 26-7-2021β.webp
    26-7-2021β.webp
    39,6 KB · Προβολές: 16
  • 26-7-2021ψ.webp
    26-7-2021ψ.webp
    119,6 KB · Προβολές: 16
του έβαλα τώρα (δυο μέρες) Muta vit πολυβιταμίνες

σχετικά με το στικ: είναι το Nestor με μέλι 4%, νιφάδες βρώμης, λιναρόσπορο, καναβούρι, αγριόβρωμη, και αλεύρι. Είναι αρκετά σκληρό (μπορεί να το έχει στο κλουβί ένα μήνα και να το παιδεύει). ΟΚ να του το βγάλω ... αλλά θέλω να πω πως ψάχνοντας για μια λιχουδιά να τον ευχαριστήσω, έψαξα για κάτι που να μην είναι γεμάτο χρωματιστά μπισκοτάκια . ΟΚ. Αν αυτό θεωρείτε ότι μπορεί να τον βλάπτει, τότε βεβαίως να του το βγάλω !

σχετικά με τον ήλιο: καταφέρνω να του προσφέρω ήλιο μόνο 3-4 μέρες την εβδομάδα . Οπότε μου λέτε ότι αν του προσφέρω καθημερινά απευθείας έκθεση στον ήλιο θα τον βοηθήσω να συνέλθει . (φαντάζομαι θα βοηθηθεί και στο φτέρωμα) - ΟΚ θα προσπαθήσω να αλλάξω λίγο το πρόγραμμά μου και να δώσω άλλα 10 λεπτάκια στον Ασπρούλη μου!

Ευχαριστώ για τις συμβουλές @Tony Forpus !
 
ο μικρούλης κόλλησε ακάρεα προ διετίας, κι έχασε το φτέρωμα στο λαιμό του ( το οποίο δεν μπόρεσε να αντικαταστήσει ...)
κόλλησε τριχομονάδες, ascarida galli και κολοβακτηρίδιο και αν κι έγινε θεραπεία, έχασε τα φτερά στο κεφαλάκι του και μέχρι στιγμής έχει καταφέρει να βγάλει λίγα πούπουλα στο πάνω μέρος, αλλά όχι τόσο πυκνά όσο θα έπρεπε ...
Το πρόβλημα των φτερών δεν νομίζω να είναι σχετικό με τις ασθένειες που πέρασε. Για το πρόβλημα των φτερών σου έχει πει κάποιος γιατρός πού μπορεί να οφείλεται;
 
του έβαλα τώρα (δυο μέρες) Muta vit πολυβιταμίνες
Να συνεχίσεις να του βάζεις πολυβιταμίνες και επειδή είναι ''Ασπρούλης'' καλό θα ήταν να έδινες και βιταμίνη Α (BEAPHAR Βιταμίνη Α 20ml )
 
@Stavros , ναι από το διαγνωστικό κέντρο Κομοτηνής, αλλά και τηλεφωνικά άλλος κτηνίατρος, μου είπαν ότι αυτή η τοπική απώλεια (στο πάνω μέρος του κεφαλιού) σχετίζεται με την τριχομονάδα που πέρασε.
μου είπαν ότι αν δεν έχουν καταστραφεί τελείως οι θύλακες των φτερών, τότε θα έχουμε νέο φτέρωμα, αλλά πιθανόν όχι τόσο πυκνό όσο ήταν πριν

Από το λαιμό του, είναι περσινό το πρόβλημα (σας είχα ξανα απασχολήσει με τον μικρό μου) και μου είπαν ότι είναι πολύ πιθανό να μην ξαναβγάλει πούπουλα εκεί ...

τελικά συνεννοήθηκα με το διαγνωστικό κέντρο Κομοτηνής, και έστειλα δείγμα κουτσουλιές και επίχρισμα από το στόμα του (ακολουθώντας οδηγίες που μου έδωσαν), οπότε φαντάζομαι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχουμε διάγνωση για να πάρουμε αυτό που πρέπει, και να μην τον επιβαρύνω με πράγματα που μπορεί και να μη χρειάζονται ...
όταν έχω νέα, θα σας ενημερώσω.
 
Προσωπικά μου δημιουργείται η εντύπωση ότι κάποια από αυτές τις ασθένειες που είχε (ή από αυτές που εμφανίστηκαν όσο ο οργανισμός του ήταν αδύναμος), δεν έχει αντιμετωπισθεί επαρκώς και επανέρχεται, ίσως σε χρόνια φάση, αλλά φυσικά αναμένω με ενδιαφέρον τη διάγνωση του εργαστηρίου. Στην περίπτωση που έχεις την ευκαιρία συζήτησε, αν θέλεις και αυτό το ενδεχόμενο μετά τα αποτελέσματα του εργαστηρίου
 
@Tony Forpus
[automerge]1627448214[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ μπερδεύτηκα : Εννοείς να βάζω και τα δυο είδη βιταμίνης ταυτόχρονα;
Η Muta vit, γράφει ότι περιέχει και Α
 

Συνημμένα

  • nestor_honey.webp
    nestor_honey.webp
    10,8 KB · Προβολές: 8
  • mutavit.webp
    mutavit.webp
    69,5 KB · Προβολές: 8
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοείς να βάζω και τα δυο είδη βιταμίνης ταυτόχρονα;
Μπορείς να βάζεις εναλλάξ, μια μέρα Μuta vit και την επόμενη Βιταμίνη Α.
Στην θέση σου θα του έβαζα τουλάχιστον για ένα Μήνα ή μέχρι να παρουσιάσει κάποια αισθητή βελτίωση, θα το βοηθήσει και στην πτερόρροια.
 
Καλησπέρα!
Βγήκε η μικροβιολογική μας. Το σάλιο βγήκε καθαρό (χωρίς μύκητες ή άλλα παθογόνα)
Οι κουτσουλιές έδειξαν
  • αυγά ascaridia galli . γι΄ αυτά θα πάρουμε teniazine (4 σταγόνες στα 100ml εφάπαξ. Επανάληψη 2 μήνες μετά)
  • trichomonas gallinarum. γι΄ αυτό θα πάρουμε trichomonex (1γρ στα 500 ml για 5 μέρες)
Συμπέρασμα: δεν είχαμε αποθεραπευτεί από το Φεβρουάριο .

@ianos είχες δίκιο για τις υποψίες σου ...
 
@ianos είχες δίκιο για τις υποψίες σου ...
Λυπάμαι, για το ότι δικαιώθηκαν οι επιφυλάξεις μου και ελπίζω μετά από τον συγκεκριμένο κύκλο αντιβιώσεων να θεραπευτεί πλήρως. Παρόλα αυτά θα συζητούσα με τον γιατρό και σε πόσον καιρό έπειτα από τη λήψη των φαρμάκων, μπορεί να γίνει εξέταση για τριχομονάδες και αν υπάρχει χρόνια μορφή ασθένειας και αν ναι, κατά πόσο (ή τι πρέπει να γίνει για να ) εκριζώνεται.
Και μία ερώτηση: μήπως παρατήρησες να σηκώνει το ένα του πόδι σε κάποια φάση ή να το κρατά μαζεμένο ή να μην πιάνεται σωστά από τα κλαδάκια;
Άντε κι άλλη μία: του δίνεις χόρτα / βότανα κλπ από τη φύση ή από π.χ. κάποια γλάστρα σου;
Περαστικά (κι αγύριστα!)
 
@ianos του δίνω λίγο βασιλικό από τη γλάστρα μου και από αυτά που αγοράζω σε πρασινάδα, του δίνω μαρούλι και μπρόκολο

Σχετικά με το ένα πόδι: σπανίως (ας πούμε 1 φορά κάθε 2 εβδομάδες) μπορεί να τον δω να κάθεται για λίγο στο ένα πόδι, αλλά γενικά, όχι δεν είναι κάτι που μας έχει απασχολήσει ...

Πέρσι το Σεπτέμβρη, είχε κάνει μια κοκκινίλα ανάμεσα στα δάχτυλα (στο κάτω μέρος της πατούσας του) και είχε ένα κάτι σαν σπυράκι που του έκανε κόκκινη πληγούλα στο κέντρο. Είχαμε βάλει flagil για λίγο (4-5 μέρες) και bedadine για άλλες τόσες και χάθηκε. Εκείνο το διάστημα, ναι, δεν ήθελε να πολλοπατάει το ποδαράκι του ...

αυτό με το "χρόνια μορφή της ασθένειας" με προβληματίζει κι εμένα

Πάντως (κι ενώ σήμερα = τώρα που γράφω του έβαλα το teniazine στο νερό) περνάει μέρες που είναι πολύ ζωηρός και κινητικός, κάνει μπάνιο, τραγουδάει και παίζει μαζί μας ... και αυτό με ξεγελάει ...
τα βίντεο αυτά είναι από χθες και προχθές. με τις πολυβιταμίνες μοιάζει να δυναμώνει και να αντιμετωπίζει τα παράσιτα με αρκετά ικανοποιητικό τρόπο, κι ευτυχώς που έστειλα το δείγμα για εξέταση, γιατί από τη συμπεριφορά του θα σκεφτόμουν ότι μπορεί να τον είχε πειράξει και η ζέστη προχθές που άνοιξα το θέμα ...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top