Διατροφή Καναρίνι προτιμά το τσόφλι από το βραστό αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης yiatse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

yiatse

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2016
Μηνύματα
34
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα σε όλους...
Κάθε Κυριακή στο καναρίνι μου δίνω ένα φρέσκο βρασμένο αυγό κομμένο στην μέση...
Τις τελευταίες δυο φορές έχω παρατηρήσει ότι προτιμάει να φάει περισσότερο το τσόφλι του αυγού παρά το ίδιο το αυγό. Μάλιστα την τελευταία φορά είχε γυρίσει το αυγό ανάποδα μέσα στην αυγοθήκη και καθάρισε τον πάτο του αυγού από το τσόφλι...
Επίσης, παρατήρησα εχθές και προχθές ότι πάει στην πλευρά του τοίχου που είναι κρεμμασμένο το κλουβί και προσπαθεί να "φάει"; από το σοφά... Χτυπάει με δύναμη το ράμφος του στο σοφά...
Τι δείχνουν τα σημάδια αυτά; Ιδιοτροπία πουλιού; ή έλλειψη κάποιου στοιχείου από τη διατροφή του και χρειάζεται να προσθέσω κάτι;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
 
Τι δείχνουν τα σημάδια αυτά; Ιδιοτροπία πουλιού; ή έλλειψη κάποιου στοιχείου από τη διατροφή του και χρειάζεται να προσθέσω κάτι;
Μάλλον έλλειψη ασβεστίου είναι. Έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί; Τι φύλο είναι θηλυκό ή αρσενικό;
Προσωπικά αφού βλέπω τόσο έκδηλη ανάγκη, εκτός του σουπιοκόκκαλου, θα του έδινα και λίγο υγρό ασβέστιο στο νερό καθώς και λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους.
 
Μαρία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...
Αρσενικό... Σουπιοκόκκαλο υπάρχει μόνιμα μέσα στο κλουβί...
Υγρό ασβέστιο ποιο σκέβασμα;
 
Υγρό ασβέστιο ποιο σκέβασμα;
Το πιο οικονομικό και που βρίσκεις πιο εύκολα είναι αυτό <Link Removed>.
Κοίταξε όμως γενικά στα συμπληρώματα μήπως του λείπουν μεταλλικά στοιχεία γενικά, να πάρεις κάτι πιο πλήρες που να περιλαμβάνει και ασβέστιο.
Επίσης αν το σουπιοκόκκαλο είναι μεγάλο διάστημα μέσα στο κλουβί αχρησιμοποίητο, ξύσε λίγο την επιφάνειά του με ένα μαχαιράκι να φανεί το κάτω στρώμα.
 
ocean-1kg.webp
.. Πέραν του σουπιοκόκκαλου, που πρέπει να υπάρχει στο κλουβί όλο το χρόνο, μπορείς να πάρεις και αυτό:
τρυμμένα όστρακα με γλυκάνυσο.. Αν θυμάμαι καλά η συσκευασία αυτή δεν πρέπει να κοστίζει άνω των 2,5€.
του τα προσφέρεις σε μια αυγοθήκηκαι μόνιμα να τα έχεις καλό θα του κάνεις και.. Ο τοίχος θα αποτελεί σύντομα παρελθόν.
 
Σουπιοκόκκαλο υπάρχει μόνιμα μέσα στο κλουβί...
Το σουπιοκόκκαλο δεν το προτιμάει;
Καλύτερα να πάρεις την συσκευασία ή κάποια παρόμοια σαν αυτή που έβαλε παραπάνω ο Δημήτρης. Θα βοηθήσει το πουλάκι σε αυτό που χρειάζεται.
 
Thanks για όλες τις απαντήσεις...
ξύσε λίγο την επιφάνειά του με ένα μαχαιράκι να φανεί το κάτω στρώμα.
Θα το κάνω αύριο το πρωί...
Πολύ πιθανόν να χρειάζεται grit - σπασμένα όστρακα
Υπάρχει πάντα στο κλουβί σε μια ταίστρα αυτό:
GRIT-500x500-300x300.gif

μπορείς να πάρεις και αυτό:
τρυμμένα όστρακα με γλυκάνυσο
Είναι καλύτερο από το Deli Nature Grit; Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ...
Το σουπιοκόκκαλο δεν το προτιμάει;
Η αλήθεια είναι δεν τον έχω πολυδει να ασχολείται με το σουπιοκόκκαλο. Βέβαια θα ξύσω λίγο την επιφάνεια του, όπως μου υπέδειξε η Μαρία...
 
Deli Nature Premium... και δυο φορές λαχανικά (τσουκνίδα, μήλο, δεντρολίβανο, κλπ)
 
Back
Top