Γενικά Καναρίνι σε ξεχωριστό κλουβί ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης 19631963
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

19631963

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2007
Μηνύματα
42
Πόλη
Γλυφάδα
Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα καναρίνια μου:
Πριν τρεις βδομάδες αγόρασα από το "Σχιστό"
ένα καναρίνι επειδή μου άρεσαν τα χρώματά του
(είναι ασπρόμαυρο και για μένα εντυπωσιακά όμορφο).
Το έχω σε ξεχωριστό κλουβί από τα άλλα δύο.
Να τα βάλω μαζί ή όχι; Ιδού η απορία μου
 
Οταν αγοράζεις νέο πουλάκι, πριν το φέρεις σε επαφή με τα υπόλοιπα πρέπει να σιγουρευτείς ότι δεν φέρει ασθένειες. Πολλώ μαλλον όταν το έχεις αγοράσει από παζάρι. Βέβαια στις τρεις εβδομάδες που το έχεις θα πρέπει να είχες δει κάτι. Σε κάθε περίπτωση στο forum μου σύστησαν ένα ψεκασμό με chevi tren για τα εξωπαράσιτα.
Να το χαίρεσαι το νεαρο καναρινάκι!
 
Mporis na ginis pio sigekrimenos; ine arseniko; ti ine ta alla? otan les mazi ti enois? pos exis ta alla?
 
Να τα βάλω μαζί ή όχι; Ιδού η απορία μου
Τι εννοείς ακριβώς, στο ίδιο κλουβί και τα τρία;

Edit:
Προφανώς κάναμε σχεδόν ταυτόχρονα την ερώτηση με τον Gozi :)
 
καλημερα φιλε μου οταν περνουμε ενα νεο πουλακι το εχουμε περιπου 1 μηνα σε καραντηνα για να δουμε τιχον αροστιες και καλο θα ηταν να του καναμε και μια προλιπτικη αγωγη γιατο λογο οτι δεν ξερουμε που ηταν και με τι ηταν το πουλακι!

ΥΓ. Και να δωσω και μια σημβουλη σε ολλα τα μελοι του forum:παιδια να μην αγωραζετε πουλια απο το παζαρι το καλιτερο ειναι απο μαγαζι που το ξερετε η ακομα καλητερα και απο εκτροφεα μπωρει να δωσετε παραπανω λεφτα αλλα θα ξερετε οτι το πουλι ειναι καλα και οτι δεν θα σας μεταφερει καμια αρωστια στα υπολιπα και θα τρεχετε και το λεω αυτο Γιατι στο παζαρι να μεν μπωρει να εχουν κανα δυο καλα για κραχτες αλλα τα περισοτερα ειναι αρωστα και τα πανε εκει οι μαγαζατορες για να μην τους ψοφισουν και εχουν χασουρα.ΑΥΤΟ μου το ειχαι πει ενας πολυ καλος γνωστος που ειχαι πετ σοπ ο οποιος μαζευε ολλα τα αρωστα και τα πηγενε εκει και τα εδυνε ολλα σε χαμιλη τιμη
 
Έρχομαι να απαντήσω στα μηνύματά σας.
Το πήρα απ'το παζάρι μόνο και μόνο επειδή μου άρεσε.
Το έχω ήδη τρεις βδομάδες μόνο του οπότε πιστεύω ότι
αρρώστια και αν είχε θα είχε εκδηλωθεί.
Εκτιμώ ότι είναι αρσενικό(αν και δεν το έχω ακούσει ακόμη)
ενώ τα άλλα δύο είναι ζευγάρι το οποίο δεν έχει αναπαράγει ακόμη
Ναι ρωτάω αν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο κλουβί
 
Ο κανόνας είναι. Τα αρσενικά, το κάθε ένα στο κλουβί του.
Τα θηλυκά, στην κλούβα όλα μαζί.
Στην περίπτωσή σου ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΛΟΥΒΑΚΙΑ. Δεν είναι και πολλά.
Καλόν θα είναι κάποιος που γνωρίζει να αποφανθεί για το φύλο
των πουλιών όσο πιο σύντομα γίνεται για να τα προετοιμάσεις κατάλληλα
για την Ανοιξη.
 
Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα καναρίνια μου:
Πριν τρεις βδομάδες αγόρασα από το "Σχιστό"
ένα καναρίνι επειδή μου άρεσαν τα χρώματά του
Με αφορμή αυτό που είπες, μου άρεσαν τα χρώματα του και το αγόρασα, έχω να πω.
Και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα αγόραζα ότι μου άρεσε, στην πορεία κατάλαβα ότι αυτό είναι λάθος. Βρέθηκα να έχω πουλιά αταίριαστα μεταξύ τους με αποτέλεσμα όταν τα ζευγάρωνα να μην έχω μια καθαρή ράτσα. Μέχρι που πήγα σε εκθέσεις είδα διάφορες ράτσες μου άρεσε κάποια από αυτές και έδιωξα όλα τα νόθα που είχα και ασχολήθηκα μόνο με ράτσας πουλιά. Τα πουλιά ράτσας έχουν κάποια χαρακτηριστικά που για αυτά αξιολογούνται και κρίνονται τα νόθα δεν έχουν κανένα χαρακτηριστικό για αξιολόγηση. Για αυτό πιστεύω όποιος θέλει να ασχοληθεί με αναπαραγωγή να προτιμάει πουλιά ράτσας και όχι μπάσταρδα, εξαιρείτε όποιος θέλει να καθιερώσει μια νέα ράτσα. Θα ήθελα όσοι πιστεύουν σε αυτήν την άποψη, να παροτρύνου τα νέα μέλη αυτού του φόρουμ, όταν αυτά σκέπτονται για αναπαραγωγή να τους λένε πως ίσως είναι καλύτερα να ζευγαρώνουν μόνο ράτσες.
 
Ο Σταύρος είχε γράψει τα εξής:
"Πρώτα πρώτα θα πρέπει να γνωρίζεις πως υπάρχουν τρεις κύριες κατηγορίες καναρινιών:
  • Καναρίνια Φωνής
  • Καναρίνια Χρώματος
  • Καναρίνια Τύπου
Οποιαδήποτε σοβαρή προσέγγιση στο θέμα της αναπαραγωγής τους, δεν επιτρέπει συζητήσεις για διασταυρώσεις πουλιών μεταξύ των τριών αυτών κατηγοριών αλλά μόνο μιας συγκεκριμένης κατηγορίας και μάλιστα μεταξύ πουλιών της ίδιας ράτσας. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, ο τίτλος του συγκεκριμένου πόστ είναι «αδόκιμος» από τη στιγμή που δεν επιτρέπεται να ζευγαρώνουμε ένα καναρίνι Φωνής ράτσας Malinois με ένα καναρίνι Χρώματος Κόκκινου Παράγοντα."

Κάθε πουλάκι είναι ψυχούλα και πρέπει να το αγαπάμε ανεξαρτήτως ράτσας.

Αν ενδιαφέρεσαι όμως για αναπαραγωγή, καλό θα ήταν να μην προβαίνεις σε προσμίξεις.
Φρόντισε τα υφιστάμενα καναρίνια σου και προσπάθησε να τους παρέχεις μια καλή ζωή, όμως αν επιθυμείς να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή, διάλεξε τη ράτσα που σε ικανοποιεί περισσότερο, ανάλογα με τα standards της.
 
Έχω αρχίσει και σκέπτομαι ότι η εγγραφή μου στο συγκεκριμένο
forum ήταν πολύ πετυχημένη.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Από μια απλή ερώτηση που έκανα "αν μπορώ να έχω όλα τα
καναρίνια μου σε ένα κλουβί" έμαθα τόσα πράγματα.
Πάντως τα καναρίνια μου τα έχω για παρέα και όχι για εμπόριο.
mersi για όλα.
 
Back
Top