Ασθένειες Καναρίνι σηκωνει συχνα το δεξι του ποδι

Riddick

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
3
Γεια σας. Εχω το καναρινι μου κοντα 7 χρονια τωρα. Τον τελευταιο καιρο παρατηρω οτι σηκωνει το δεξι του ποδι αρκετα συχνα. Απο τροφη εκτος απο την αναμικτη συσκευασμενη του βαζω φρουτα και λαχανικα, μεχρι πριν λιγο καιρο αυγο (τωρα με τις ζεστες το σταματησα), μια φορα τον μηνα αυτες τις μπαρε ς (παστελι) τις οποιεσ τις τρωει παρα πολυ γρηγορα). Μπανακι και αλλαγμα σχεδον καθε μερα. Τι να κανω για να το βοηθησω;η epithol θα το βοηθησει;

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Γεια σου, αν έχεις epithol, λίγο μασάζ θα του κάνει έτσι κι αλλιώς καλό. Μαλακά με μικρή ποσότητα και μέχρι απάνω στο μπουτάκι του, προσέχοντας να μην λερωθούν πολύ τα πούπουλα.
Βάζε και λίγο μηλόξυδο στο μπανάκι του.
Περίμενε και άλλες γνώμες και περαστικά του :)
 
Γεια σου, αν έχεις epithol, λίγο μασάζ θα του κάνει έτσι κι αλλιώς καλό. Μαλακά με μικρή ποσότητα και μέχρι απάνω στο μπουτάκι του, προσέχοντας να μην λερωθούν πολύ τα πούπουλα.
Βάζε και λίγο μηλόξυδο στο μπανάκι του.
Περίμενε και άλλες γνώμες και περαστικά του :)
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δυστηχως οταν βαζω μηλοξυδο (1 σταγονα) δεν μπαινει μεσα..
 
ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δυστηχως οταν βαζω μηλοξυδο (1 σταγονα) δεν μπαινει μεσα..
Κοίτα να δεις το πλάσμα χα χα.
Epithol ή στην χειρότερη βαζελίνη τότε. Τσέκαρε λίγο τις πατήθρες σου. Τι είδος έχεις;
 
Αυτή που φαίνεται είναι σαν κλαδάκι. Θα έλεγα ή να τις αλλάξεις όλες με στρογγυλές ή να βάλεις και κάποια στρογγυλή σε δύο μεγέθη αν είναι δυνατόν.
Δεν εννοούσα για καθαρές :)
 
Δεν ξέρω τι ακριβώς έχει το πουλάκι σου στο πόδι☹, ίσως να είναι και κάποιος μικροτραυματισμός (μπορεί να έχει σκαλώσει κάπου στο κλουβί) ή να είναι και τυχαίο (κάποια πουλιά το κάνουν για να το ξεκουράζουν).
Επίσης γνώμη μου είναι ότι αυτές τις μπάρες - παστέλι πρέπει να τις σταματήσεις γιατί δεν προσφέρουν τίποτα παρά μόνο λίπος στο φτερωτό σου φίλο.
 
Το ότι σηκώνει το πόδι του μπορεί να το κάνει για να χαλαρώσει αλλά μπορεί να σημαίνει και πόνος στην κοιλιά. Πιάστο και φύσα τα πούπουλα της κοιλιάς ώστε να δεις καθαρά την κοιλιά. Πρέπει να είναι ροζ-μπεζ χωρίς κανένα μελανό σημείο ή πρήξιμο. Δες και αυτό: kiklos.info/ges-check.html θα σε βοηθήσει! Τσέκαρε και τις κουτσουλιές του: kiklos.info/kot-check.html
Αν είναι όλα φυσιολογικά τότε βάλε στο ποδαράκι του για λίγες μέρες επιθόλ και αν δεις βελτίωση και σταματήσει να σηκώνει το ποδαράκι του όλα καλά! Αλλιώς το κάνει για να χαλαρώσει!

Άλλαξε τα κλαδάκια όπως είναι η Μαρία και μην του δίνεις τις μπάρες παστελιού ή αυτά τα στικς δε ξέρω πως τα λένε όπως είπε ο φίλος Γρηγόρης.
 
Back
Top