Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδάει και ανοίγει το στόμα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill97
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill97

PB New Member
Εγγραφή
31 Ιουλ 2018
Μηνύματα
159
Καλησπέρα
Άρχικα το σιτε είναι υπέροχο συχαρητηρια στις δημιουργούς του.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα 2 προβλήματα που έχω με το καναρίνακι μου.
το πρώτο πρόβλημα σταμάτησε να κελαηδαει.
Το δεύτερο όταν καθαρίζω το κλουβί του ανοίγει το στόμα του σαν να μην μπορεί να ανασάνει το πήγα σε κτηνίατρο μου εδώ σε κάτι σταγόνες αλλά δεν έκαναν και πολλά καμία βοήθεια;
 
Καλως ηρθες!

Τα καναρινια αυτη την εποχη περνανε πτεροροια οποτε ειναι φυσιολογικο να σταματανε το τραγουδι.

Αν την ωρα που του καθαριζεις το κλουβι στρεσαρεται και πεταριζει εντονα, είναι λογικο να ανοιγει το στομα λογω της υψηλης θερμοκρασιας.
Μετα απο λιγη ωρα το κλεινει το στομα, ετσι δεν ειναι;
Και λογικα συμβαίνει μονο οταν του καθαριζεις το κλουβι ή το στρεσαρεις.

Ο γιατρός τι διέγνωσε και σου εδωσε αγωγη και ποια ειναι αυτη;
 
Καλημέρα
Το τραγούδι έχει 1 χρόνο που το σταμάτησε
Όταν ηρεμήσει σταματάει.
Αναπνευστικό μου είπε ότι έχει και μου εδώσε αυτές της σταγόνες.

received_1764419620294117.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
5 σταγόνες όταν καθαρίζω το κλουβί του
Πριν ένα χρόνο κατα το μάρτιο σταμάτησε το τραγούδι
 
Έδωσες το φάρμακο μία φορά ή για περισσότερες μέρες και πόσες; Πότε του έδωσες το φάρμακο;
 
Η ενδεδειγμένη δοσολογία είναι για μία εβδομάδα. Όπως καταλαβαίνεις, του δίνεις την αντιβίωση πάρα πολύ καιρό και πρέπει να σταματήσεις. Προφανώς το πρόβλημα του δεν οφείλεται σε βακτηρίδια, τουλάχιστον δηλαδή σε αυτά που καλύπτει η συγκεκριμένη αντιβίωση. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά με αυτήν εδώ https://community.petbirds.gr/threads/aviomycine-tafarm.17748/

Δυστυχώς δεν είμαι ο κατάλληλος για να κάνω διάγνωση ή για να σου δώσω φάρμακα εάν υπάρχει ασθένεια. Νομίζω όμως ότι υπάρχει γενικότερο θέμα σωστής φροντίδας και μπορεί να οφείλεται και σε αυτό ως ένα βαθμό η κακουχία του.

Διάβασε προσεκτικά αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Γιατί-δεν-κελαηδάει-το-καναρίνι-μου.27712/ και ακολούθησε και τους συνδέσμους που περιέχει. Αν έχεις απορίες σχετικά με αυτά που θα διαβάσεις, μπορείς να μας γράψεις πάλι εδώ, σε αυτό το θέμα.
 
Απο θέμα φροντίδας δεν νομίζω καθε 2 μέρες τα καθαρίζω θα παω σε κτηνίατρο και θα σας πω τα νεα
 
Αν δεν σου κάνει κόπο πές μου να δω αν κάνω κάπου λάθος
 
Μήπως το έχεις σε εξωτερικό χώρο και το φόβισε και δεν κελαιδαει. Τωρα για την αθενια δεν μπορώ να απαντήσω διότι δεν θα σου πω με σιγουριά.

Φιλικά Χάρης
 
Το πρωί το βγάζω για λιγο αλλά το μεσημερι και μετα το έχω μέσα για να μην ζεστένεται
Το χειμώνα δεν το βγάζω
 
Σταμάτα να δίνεις αντιβίωση. Τάισε το πουλάκι με καλό μείγμα σπόρων. Βάλε muta-vit στο νερό του, με καθημερινή αλλαγή.Βάλτο σε ένα ορθογώνιο κλουβί 50-60 εκατοστών πλάτους να μπορεί να πετάει. Δώσε αυγό ή αυγοτροφή 3-4 φορές την εβδομάδα. Τοποθέτησε το κλουβί σε σημείο ασφαλές,ώστε να μην αγχώνεται και μη το ξαναμεταφέρεις.
Αν δεν ασθενεί, περί τα μέσα του Σεπτέμβρη, θα το ξανακούσεις να κελαηδάει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top