Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδάει όταν πέθανε η κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sianaeva
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sianaeva

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Ιωάννινα
Έχω ένα καναρίνι εδώ και ένα χρόνο. Δεν γνωρίζω την ηλικία του. Πέρσυ του έβαλα μια καναρινα στο κλουβί η οποία μετά από 3 μήνες σχεδόν ψόφησε η καημένη. Από τότε σταμάτησε να κελαηδεί και το καναρίνι μου... Η διατροφή του είναι άψογη όπως και το περιβάλλον που το έχω. Το προσέχω γενικά πολύ. Αλλά αυτό τίποτα. Δεν ξανά κελαηδεί. Την τελευταια βδομάδα παρατηρώ ότι έχει και πτερορροια αν και νομίζω ότι δεν είναι η εποχή ακόμα... Αυτά...
 
Έχεις εικόνα από το μέγεθος - ταχύτητα αλλαγής φτερών;
Δεν είναι έντονη... Βλέπω στο κλουβί του καθημερινά 2_3 μικρά φτερά που του έχουν φύγει... Σήμερα το πήγα σε ένα pet shop να του κόψουν τα νύχια και να τον δουν εκεί και μου είπε ο μαγαζατορας ότι τον βλέπει ζωηρό δεν μπορεί να καταλάβει...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
2_3 μικρά φτερά
Εύα, δώσε μας μια διευκρίνιση...
Φτερά ή πούπουλα;
Εδώ και μία εβδομάδα παρατηρείς την πτώση;
Το έχεις σε εσωτερικό χώρο; Αν ναι, πόσες ώρες με φως την ημέρα;
 
Φτερά ή πούπουλα;
Τώρα που το διευκρινιζεις έτσι μάλλον για πούπουλα μιλάω... Πλέον εδώ και 4 μέρες περίπου το βγάζω το πρωί έξω και το βάζω μέσα το βράδυ...

Και ναι εδώ και μια βδομάδα συμβαίνει αυτό με τα πούπουλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τώρα που το διευκρινιζεις έτσι μάλλον για πούπουλα μιλάω... Πλέον εδώ και 4 μέρες περίπου το βγάζω το πρωί έξω και το βάζω μέσα το βράδυ...

Και ναι εδώ και μια βδομάδα συμβαίνει αυτό με τα πούπουλα...
Να συμπεράνουμε ότι το πουλάκι διέμενε όλον τον χειμώνα σε εσωτερικό χώρο;
Το μέσα - έξω γενικά δεν ενδείκνυται. Βεβαίως, αυτήν την εποχή που η διαφορά θερμοκρασίας εσωτερικών - εξωτερικών χώρων δεν είναι μεγάλη, δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να του έχεις προστασία από τα αρπακτικά και να μην είναι εκτεθειμένο σε ρεύματα.
Το θέμα όμως είναι ότι δεν έχεις απαντήσει στο ερώτημά μου σχετικά με το πόσες ώρες το πουλί βρίσκεται σε φως (φυσικό + τεχνητό φωτισμό).
 
Ναι όλο τον χειμώνα το είχα μέσα στο σπίτι... Θεωρούσα ότι είχε κρυο να το έχω έξω... Το είχα όμως δίπλα σε παράθυρο και όταν ήταν λίγο καλύτερα ο καιρός το ειχα ανοιχτό... όποτε μέχρι πριν μια βδομάδα θεωρώ ότι δεν είχε φυσικό φως τόσο πολύ... Τώρα που το έχω έξω όλη μέρα είναι συνέχεια σε φυσικό φως... Σε σκιά εννοώ να μη το χτυπάει απευθείας ο ήλιος... Ούτε σε ρεύμα... Το βράδυ να μη το βάζω πλέον μέσα; Απλά να το σκεπάζω;
 
Εύα, σε ρωτώ πόσες ώρες το πουλί βρίσκεται σε τεχνητό και φυσικό φως μαζί.
Το παράθυρο ανοικτό τον χειμώνα, θα μπορουσε να το κρυώσει το πουλί, αν ζούσε μέσα στο σπίτι
Όχι στο μπαλκόνι ακόμα αν θεωρείς οτι ειναι άρρωστο, που θα μπορουσε να ειναι αν εχει καιρό να κελαηδησει. Πόσον καιρό λοιπόν εχει να κελαηδησει; Και πότε άρχισε να ρίχνει πούπουλα;
Και ξαναλέω...όχι σε μπαλκόνι χωρίς πλέγμα προστασίας για ιπτάμενα αρπακτικά
 
Τουλάχιστον 14 ώρες πλέον βρίσκεται σε τεχνητό η φυσικό φως... Έχει να κελαηδησει περίπου 5 μήνες τώρα... Τον τελευταίο μήνα ούτε τσιτσιριζει καν... Τα πούπουλα του φεύγουν εδώ και μια βδομάδα περίπου...
 
Αν και δεν ειμαι 100% βέβαιος για αυτο που θα σου πω, θεωρω οτι αυτές οι τουλάχιστον 14 ώρες φωτεινότητας ειναι που απορρυθμίσαν τον οργανισμό του καναρινιού σου και δεν κελαηδά και ξεκίνησε πτερορροια εκτος εποχής. Για το κελάηδημα βέβαια μπορει να συντρέχουν και άλλοι παράγοντες υγείας. Κανονικά θα έπρεπε όλον τον χρόνο να ακολουθεί τη φυσική διάρκεια του φωτός.
Φτιάξε ενα πλέγμα προστασίας ή αγόρασε ενα έτοιμο, βγάλε τον μόνιμα στο μπαλκόνι, αρκεί να ειναι καλά στην υγεία του ώστε να ισιώσει το πουλακι και πες μας γιατι πέθανε το θηλυκο πουλί, μηπως είχε τιποτα κολλητικό δλδ και τωρα ειναι και το αρσενικο σου άρρωστο.
Βάλε επισης... φωτό απο κοιλιά, αμάρα, κουτσουλιές, όλες με παραμερισμενα βρεγμένα πούπουλα ώστε να φαινεται το δέρμα του καθαρά.
Ακόμα, φωτό απο το κλουβί, διαςταςεις του, για να δούμε αν ειναι κατάλληλο και με σωστή εσωτερική διάταξη.
Επιπροσθετα πες μας για την τροφή του, τι μάρκα ειναι και αν χρησιμοποιείς βιταμίνες, αυγοτροφή, αυγό, πρόσθετους σπόρους, αν εχει κόκκαλο σουπιας μόνιμα μέσα το κλουβι
Τώρα που ειναι σε πτερόρροια βάζε του καθημερινά το πρωί για το πολυ 20´ μπανιέρα.
Βότανα όπως ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, δεντρολίβανο του βάζεις;
Χόρτα, κηπευτικά;
 
Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και το ενδιαφέρον... Το θηλυκό μέσα σε 3 μήνες ψόφησε... Από την αρχή που την αγόρασα δεν έδειχνε και πολύ ζωηρή... Την περισσότερη ώρα κοιμόταν ακόμα και στη "φασαρία"... Δεν γνωρίζω γιατί ψόφησε... Η τροφή που δίνω στο αρσενικο είναι χυμα απο το pet shop δεν γνωρίζω μάρκα... Του δίνω και μια κίτρινη σκόνη βιταμίνη που δείχνει να του αρέσει πολύ... Του δίνω 2 φορές το μήνα μαρούλι... Τίποτε αλλο από όλα όσα μου έγραψες... Φωτό θα προσπαθήσω να στείλω αύριο... Εξωτερικά πάντως δείχνει μια χαρά... Και το φτέρωμα του και τα μάτια του και τα παιδιά του... Από όσο μπορώ να καταλάβω... Τρώει και είναι ζωηρός... Απλά δεν βγάζει κανέναν ήχο πλέον...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στο εξης τροφή θα πρεπει να αγοράζεις μια έτοιμη, συσκευασμένη, με εμπορική ονομασία, της οποίας τη συσκευασία θα ανοίγεις εσυ η ίδια.
Την κίτρινη σκόνη - βιταμίνη, αν ειναι σε διάφανο σακουλάκι χωρίς μάρκα, καλό θα ήταν να την πετάξεις, καθώς δεν ειναι βιταμίνη, αλλά κυρίως γλυκαντικές ουσίες.
Γενικά, τα χύμα προϊόντα ειναι αμφίβολης προέλευσης, σύστασης, καθαρότητας, ποιότητας, συντήρησης κλπ, και ενδέχεται να ειναι ακατάλληλα, προσβεβλημένα απο λοιμογόνους παράγοντες. Και θα πρεπει να αποφεύγονται. Φυσικά, αφήνουν προφανώς μεγαλύτερο κέρδος στους εμπόρους και για αυτο και τα προτείνουν.
Βάλε τις φωτό που είπαμε και βλεπουμε πως θα βελτιωθεί η ζωη του πουλιού.
Κόκκαλο σουπιάς;
 
Καλημέρα... Επειδή αγχώθηκα λίγο τώρα θα το πάω σε κτηνίατρο την Τρίτη το απόγευμα... Νομίζω έτσι θα βγάλω μια άκρη... Θα σας πω τα νέα... Και πάλι ευχαριστώ...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top