Ασθένειες Καναρίνι σταμάτησε να κελαηδάει

Ilektratomato

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2014
Μηνύματα
6
Καλησπέρα! Εδώ και ένα χρόνο εχω ένα αρσενικό καναρινι 1,5 περίπου έτους! Ειναι πράσινο σκούρο και μέχρι πρόσφατα τραγουδούσε ασταμάτητα! Το εχω παντα στη βεράντα σε ευρύχωρο κλουβί με 2 πλαστικά κλαδάκια και μια κούνια. Τρώει κελαηδινη και αυγότροφή και μια φορά την εβδομάδα του προσθέτω βιταμίνη στο νερό του. Επίσης στον πάτο του κλουβίου βάζω άμμο με τριμμένα όστρακα που πήρα απο το pet shop και απο πάνω υπάρχει σχαριτσα. Τον τελευταίο μήνα το πουλάκι εχει σταματήσει να κελαηδαει, βγάζει μόνο ήχους σαν τιτιβισματα, πεταριζει σαν να θέλει να φύγει απο το κλουβί κάποιες φορές και περνάει αρκετό χρόνο κάτω τσιμπολογώντας την άμμο. Τσιμπάει συχνά τα φτερά του απο κάτω σαν να ξυνεται η να καθαρίζεται και φουσκώνει λίγο ακριβώς όπως κάνει μετα το μπάνιο και χωρίς να κάνει μπάνιο! Τέλος, ξυνει αρκετά συχνά το ράμφος του στο κλαδάκι. Τρώει κανονικά, πίνει νερό, κάνει μπανακι, οι κουτσουλιες φυσιολογικές, το φτέρωμα όμορφο και γυαλιστερό και σε μύτη, ποπο και πόδια δεν βλέπω καποια διάφορα. Πούπουλα δεν του πέφτουν, ζήτημα να βρω 1-2 την εβδομάδα. Εχω ανησυχήσει αρκετά γιατι εχω χάσει ένα καναρινι παλιότερα προφανώς απο άγνοια και δεν θέλω να συμβεί πάλι κάτι τέτοιο.. Ευχαριστώ!
 
Η τροφή που του δίνεις είναι χύμα ή συσκευασμένη; Τι αυγοτροφή του δίνεις;
Βιταμίνη δίνουμε περιοδικά σε αραιά χρονικά διαστήματα δεν χρειάζεται κάθε εβδομάδα.
Άμμο τρώει αυτή στην οποία κουτσουλάει; Θα πρέπει να πάρεις μία αυγοθήκη να του βάζεις γκριτ και άμμο.
Το κοίταξες για ψείρες;
Έτσι κι αλλιώς, πάρε μια σκόνη ή spray pinex και ψέκασε το πουλάκι και το κλουβί αφού έχεις αφαιρέσει νερό και τροφή.
Γράψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς του ερωτηματολογίου και περίμενε και πιο έμπειρες γνώμες.
Εύχομαι να μην είναι κάτι ανησυχητικό :)Δεν είδα κάπου να αναφέρεις για χόρτα και λαχανικά και φρούτα. Πολύ βασικά και απαραίτητα για την διατροφή των πτηνών μας.
 
Η τροφή που του δίνεις είναι χύμα ή συσκευασμένη; Τι αυγοτροφή του δίνεις;
Βιταμίνη δίνουμε περιοδικά σε αραιά χρονικά διαστήματα δεν χρειάζεται κάθε εβδομάδα.
Άμμο τρώει αυτή στην οποία κουτσουλάει; Θα πρέπει να πάρεις μία αυγοθήκη να του βάζεις γκριτ και άμμο.
Το κοίταξες για ψείρες;
Έτσι κι αλλιώς, πάρε μια σκόνη ή spray pinex και ψέκασε το πουλάκι και το κλουβί αφού έχεις αφαιρέσει νερό και τροφή.
Γράψε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς του ερωτηματολογίου και περίμενε και πιο έμπειρες γνώμες.
Εύχομαι να μην είναι κάτι ανησυχητικό :)Δεν είδα κάπου να αναφέρεις για χόρτα και λαχανικά και φρούτα. Πολύ βασικά και απαραίτητα για την διατροφή των πτηνών μας.
Συμφωνώ με το θέμα της τροφής.. Πρέπει να το κοιτάξεις!
Ίσως να είναι κάποιο εξωπαράσιτο αφού λες ότι το έχεις στη βεράντα. Θα πρέπει να ψεκάσεις την ράχη του με πινεξ καθώς και τον πάτο του κλουβιού και το σημείο όπου βιδόνουν οι βέργες(αυτό θα έπρεπε να το κάνεις έτσι και αλλιώς λόγω εποχής!) 😉
 
Του δίνω συσκευασμενη τροφή και αυγοτροφη. Την άμμο την τρώει απο κάτω δυστυχώς τι να κάνω για αυτό; Αν του βάλω εφημερίδα παει να την τσιμπήσει κι αυτή! Ψείρες δεν εχω βρει. Πως να το ψεκασω; Ειναι αδύνατο να ο πιάσω! Του δίνω περιστασιακά αγγούρι καρότο η μηλο! Υπάρχει πιθανότητα να ειναι πτερορροια;
 
Εγώ προτιμαω τα κλουβιά τα οποία δεν έχουν επαφη με τις κουτσουλιές τους τα πουλιά... Μήπως το πουλί δέχτηκε κάποια επίθεση γι' αυτό δείχνει τόσο τρομαγμένο και ανήσυχο; Εμένα θα με ανησυχούσε που ξυνεται τόσο πολύ..
 
θα ψεκάσεις τα μέρη του κλουβιού που σου προανέφερα! Μπορείς να αντικάταστήσεις την άμμο με εφημερίδα και απλά ίσως να την σκίζει αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα! Θα πρέπει να το πιάσεις με τρόπο και να του ψεκάσεις την ράχη(ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΘΑ ΤΟ ΨΕΚΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΕΙ) Θα προσπαθήσω να σου βρω φωτο που να δειχνουν πως να το πιασεις και να στις ανεβάσω!

Δεν είναι απαραίτητο να το πιάσεις μπορείς το ψεκάσεις από απόσταση στη ράχη του!
 
Παιδιά εμένα από αυτά που λέει η κοπέλα δεν μου φαίνεται ότι το καναρινακι είναι άρρωστο ή έχει παράσιτα.. Όλα τα καναρίνια ξύνουν πολύ συχνά το ράμφος στο κλαδί και φτιάχνουν το φτέρωμα τους... Πάρε σκόνη pinex και ρίξε στο καναρινακι στον πάτο και γενικότερα στο κλουβί(αφού θα έχεις βγάλει τροφές και νερά). Την κούνια βγαλτη, άχρηστη του είναι.. Επίσης αντί για εφημερίδα κάτω θα βάλεις χαρτί κουζίνας. Αυγοτροφη μπορείς να του φτιάξεις και μόνη σου (Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή ) ή και σκέτο αυγό 2 φορές την εβδομάδα είναι μια χαρά! Σε μια μικρή θήκη για τροφή βάλε τα όστρακα και το grit να τρώει οπότε θέλει. Βιταμίνη στο νερό μια φορά το μήνα και αν.. :)
Το μόνο ανησυχητικό είναι ότι σταμάτησε να τραγουδάει.. Το έχεις μόνιμα έξω; Επίσης μιας και το έχεις έξω είναι προστατευμενο από τα αρπακτικά και από τον καιρό(ρεύματα αέρα, βροχή κτλ);
 
Δεν καταλαβαίνω. Γιατι μου έδωσαν άμμο για τον πάτο ενώ ειναι για να την τρώει; Αν του βάλω αυτό το grit θα σταματήσει να την τρώει άραγε; Την αλλάζω αρκετά συχνά και το κλούβα κι του ειναι πεντακάθαρο. Δεν εχει άμεση επαφή με την άμμο γιατι εχει σχαρα όμως χώνει το ράμφος του και τρώει. Χτες που του έβαλα εφημερίδα πάλι την έτρωγε. Δεν τον χτυπούν ρεύματα αλλα η αλήθεια ειναι οτι του εχω αλλάξει αρκετές φορές θέση αυτές τις μέρες σκεπτόμενη οτι ίσως φταίει αυτό...

Δεν καταλαβαίνω. Γιατι μου έδωσαν άμμο για τον πάτο ενώ ειναι για να την τρώει; Αν του βάλω αυτό το grit θα σταματήσει να την τρώει άραγε; Την αλλάζω αρκετά συχνά και το κλούβα κι του ειναι πεντακάθαρο. Δεν εχει άμεση επαφή με την άμμο γιατι εχει σχαρα όμως χώνει το ράμφος του και τρώει. Χτες που του έβαλα εφημερίδα πάλι την έτρωγε. Δεν τον χτυπούν ρεύματα αλλα η αλήθεια ειναι οτι του εχω αλλάξει αρκετές φορές θέση αυτές τις μέρες σκεπτόμενη οτι ίσως φταίει αυτό...
Πρέπει οπωσδήποτε η μια πλευρά του κλουβίου να ακουμπαει τοίχο;
 
Αν του βάζεις άμμο και γκριτ σ' ένα δοχείο θα σταματήσει να τσιμπάει από τον πάτο. Τώρα γιατί σου την έδωσαν και λάθος δεν είναι αλλά και άβυσσος η ψυχή του petshop ά :)
Καλύτερα να μην του αλλάζεις συνέχεια θέσεις αλλά να το αφήσεις εκεί που κελαηδούσε, ώστε να μπορείς να παρατηρήσεις και τις αλλαγές της συμπεριφοράς του ασχέτως αυτού του παράγοντα.
Πρέπει να ακουμπά η πλάτη του κλουβιού σε "τυφλό" σημείο γιατί αυτό τους προσφέρει ασφάλεια.
 
Δεν ξέρω αν φαίνεται στην φωτό αλλα τον εχω ψηλά και η πλάτη του κλουβίου σχεδον ακουμπαει καλαμωτη. Μάλλον θέλει κάτι πιο σταθερό ε; Να μην περνάει πχ φως και αέρας.. Θα του αλλάξω τροφή και άμμο, θα κρατήσω την παλιά άμμο και θα την βάλω μαζί με γκριτ σε πιατακι, θα τον βάλω κάπου να ακουμπαει τοίχο και προληπτικά θα βάλω και το pinex. Θα τον αφήσω για μια εβδομάδα και αν δε δώ φως θα το συζητήσουμε πάλι! Θα σας στελνω εξελίξεις! Ευχαριστώ πολυ!
 
Προσοχή στην αλλαγή της τροφής όχι απότομα, σταδιακά παλαιά και νέα με μικρές ποσότητες της νέας που καθημερινά θα αυξάνονται ώσπου να δίνεις μόνο την νέα.
Καλή επιτυχία!
 
Ηλέκτρα συμφωνώ! Βάλτο στον τοίχο και αν γίνεται να έχει και μια δεύτερη πλευρά καλυμμένη.. Τα καναρίνια νιώθουν ασφάλεια αν δύο πλευρές είναι καλυμμένες και ίσως έτσι ξεκινήσει ξανά να κελαιδάει.. Από την καλαμωτή φυσικά και περνάει ρεύμα αέρα οπότε μην αποκλείεις και το ενδεχόμενο να σου κρύωσε ο μικρούλης...

Επίσης πάρε τα μέτρα σου για τα διάφορα αρπακτικά που κυκλοφορούν...
Ιπτάμενοι κίνδυνοι!
Προστασια απο αρπακτικα
 
Καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια θέλω αυτο το γριτ πως το δίνω μέσα στην ταιστρα η κατω στο πάτωμα;
 
Καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια θέλω αυτο το γριτ πως το δίνω μέσα στην ταιστρα η κατω στο πάτωμα;
Mην το δίνεις.. Τα καναρίνια δεν είναι κότες η περιστέρια ώστε να χρειάζεται να χωνέψουν την τροφή με τη βοήθεια όστρακου η άμμου.
Μετάφραση Google

Μετάφραση Google

Μετάφραση Google
 
Hλέκτρα, δε νομίζω ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας. Το ότι σταμάτησε να κελαηδάει, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άρρωστο.
Έλεγξε για ψείρες και ακάρεα.Αν είναι ζωηρό και όχι νωθρό, αν τρώει κανονικά χωρίς να είναι συνέχεια στις ταϊστρες, αν δεν είναι φουσκωμένο, αν δεν έχει λερωμένη αμάρα η περίεργες κουτσουλιές, δε χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι.

Δεν σου έγραψα μόνο τη γνώμη μου για το grit. Διάβασε τις μεταφράσεις και κρίνε μόνος σου.
 
Back
Top