Ασθένειες Καναρίνι στο ένα πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pepita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pepita

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2020
Μηνύματα
34
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας.

Το καναρινάκι μου κάθεται στο ένα πόδι σχεδόν συνεχώς. Έρχεται μετά από ένα ταξίδι σε τραίνο που κάναμε για να τον φέρουμε από Θεσσαλονίκη Αθήνα, οπότε είχε και λίγες "αναταραχές". Πριν μπούμε στο σπίτι σχεδόν κελάηδησε λιγάκι.
Επίσης, ενώ τόσο καιρό τον είχαμε σε πλήρως σταθερό σημείο, για πρώτη φορά τώρα του πήραμε μια κούνια από αυτές τις κρεμαστές, οπότε είναι σταθερό, αλλά πλέον όχι απόλυτα.

Όταν τον πλησιάζω πολύ, αναγκάζεται και κάθεται στα δύο πόδια. Είναι η δεύτερη φωτογραφία. Δευτέρα θα τον πάμε σε πτηνίατρο. Μέχρι τότε ίσως να παιρνα κάποιο αντιβιωτικό για να βάλω μέσα στο νεράκι του ή κάτι παρόμοιο; (Δεν τον πολυπιάνω με τα χέρια γενικότερα,είναι λίγο άτακτος :P )

Επειδή το προηγούμενο καναρινάκι μας το χάσαμε κατ' αυτόν τον τρόπο, θα ήθελα να είναι τελείως καλά!

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • 1podi.webp
    1podi.webp
    44,3 KB · Προβολές: 36
  • 2podia.webp
    2podia.webp
    27,4 KB · Προβολές: 36
Δευτέρα θα τον πάμε σε πτηνίατρο. Μέχρι τότε ίσως να παιρνα κάποιο αντιβιωτικό για να βάλω μέσα στο νεράκι του ή κάτι παρόμοιο;
Να μην δώσετε φάρμακα, να περιμένετε να το δει ο γιατρός.
 
Και εμένα το δικό μου ήταν έτσι και την επόμενη μέρα ήταν μια χαρά!
Πατούσε κανονικά και με τα δύο.
 
Επειδή το προηγούμενο καναρινάκι μας το χάσαμε κατ' αυτόν τον τρόπο, θα ήθελα να είναι τελείως καλά!
Θέλεις να μας περιγράψεις πώς χάσατε το προηγούμενο πουλάκι; Όταν πήρατε αυτό το πουλάκι, χρησιμοποιήσατε μήπως ίδια σύνεργα (π.χ. ταΐστρα, ποτίστρα, κλαράκια.) ή το ίδιο κλουβί με του προηγούμενου;
Στη φωτό μου φάνηκε ότι η γυαλιστερή πλευρά του κόκκαλου σουπιάς είναι από μέσα (στρέφεται / "κοιτάει" δλδ προς το εσωτερικό του κλουβιού), είναι όντως έτσι;
 
Back
Top