Γενικά Καναρίνι στο παράθυρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω μια απορία και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω ένα καναρίνι το κλουβί του οποίου το έχω τοποθετήσει στο περβάζι ενός παραθύρου, το οποίο ανοίγει προς τα μέσα. Το κλουβί είναι από την εξωτερική πλευρά του παραθύρου. Συμβαίνει λοιπόν το εξής. Όταν το παράθυρο είναι κλειστό, το καναρίνι δεν κελαηδάει καθόλου. Όση ώρα παραμένει κλειστό, το πουλί είναι απολύτως σιωπηλό. Όταν όμως ανοίγω το παράθυρο και το καναρίνι έχει "πρόσβαση" στον εσωτερικό χώρο του σπιτιού, το καναρίνι χαλάει κυριολεκτικά τον κόσμο. Όση ώρα είναι ανοικτό, κελαηδάει ασταμάτητα, αλλά μόλις το κλείσω, σταματάει αμέσως και δεν κελαηδάει ξανά. Παρατηρώ το φαινόμενο εδώ και εβδομάδες και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Είναι σαν να πατώ ένα κουμπί, μόλις ανοίγω το παράθυρο και το ίδιο συμβαίνει μόλις το κλείσω. Πραγματικά μου είναι ανεξήγητο.
 
Όταν το παράθυρο είναι κλειστό, το καναρίνι δεν κελαηδάει καθόλου. Όση ώρα παραμένει κλειστό, το πουλί είναι απολύτως σιωπηλό. Όταν όμως ανοίγω το παράθυρο και το καναρίνι έχει "πρόσβαση" στον εσωτερικό χώρο του σπιτιού, το καναρίνι χαλάει κυριολεκτικά τον κόσμο. Όση ώρα είναι ανοικτό, κελαηδάει ασταμάτητα, αλλά μόλις το κλείσω, σταματάει αμέσως και δεν κελαηδάει ξανά. Παρατηρώ το φαινόμενο εδώ και εβδομάδες και δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Πιθανότατα το πουλάκι "βλέπει" το είδωλό του να καθρεφτίζεται στο τζάμι, και μάλιστα σε πολύ κοντινή απόσταση και μάλιστα εικάζω ότι αντιλαμβάνεται και την όποια κίνησή του που επίσης φαίνεται στο τζάμι και δεν κελαηδά.
 
Πιθανότατα το πουλάκι "βλέπει" το είδωλό του να καθρεφτίζεται στο τζάμι, και μάλιστα σε πολύ κοντινή απόσταση και μάλιστα εικάζω ότι αντιλαμβάνεται και την όποια κίνησή του που επίσης φαίνεται στο τζάμι και δεν κελαηδά.
Αυτή είναι η πιο λογική εξήγηση. Το είχα υποθέσει κι εγώ.
 
Αυτή είναι η πιο λογική εξήγηση. Το είχα υποθέσει κι εγώ.
Επομένως, και καθώς δεν νομίζω να υπάρχει λόγος για τόσους. Περισπασμούς, αν έχεις άλλο μέρος, δοκίμασε το ή εναλλακτικά βάλε κουρτίνα στο παράθυρο (τώρα βέβαια δεν έχω ακούσει κανέναν να βάζει κουρτινάκι εξωτερικά σε ένα παράθυρο).
Αυτό όμως που ήθελα να ρωτήσω είναι... Το κλουβί σε εκείνη τη θέση είναι προστατευμένο από τα αρπακτικά; Αν όχι, σκέψου και αυτό, πριν συμβεί κανένα κακό.
 
Έχω ένα καναρίνι το κλουβί του οποίου το έχω τοποθετήσει στο περβάζι ενός παραθύρου, το οποίο ανοίγει προς τα μέσα. Το κλουβί είναι από την εξωτερική πλευρά του παραθύρου.
Πως είναι στερεωμένο. Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία;
 
Πως είναι στερεωμένο. Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία;
Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Όταν το κλουβί έστω και από τη μια πλευρά του έχει κάποιο "εμπόδιο" στην οπτική επαφή του πουλιού με τον περιβάλλοντα χώρο, το πουλί δεν κελαηδεί. Μόλις τοποθετηθεί το κλουβί σε οποιοδήποτε σημείο στο σπίτι, χωρίς οπτικά εμπόδια, αρχιζει αμέσως να κελαηδαει. Γενικά, έχω καταλάβει ότι το συγκεκριμένο καναρίνι ενοχλείται, όταν περιορίζεται με κάποιο τρόπο το οπτικό του πεδίο.
 
Και ξαφνικά το ένα καναρίνι μου, σταμάτησε να κελαηδαει και έχει στην κυριολεξία ξεπουπουλιαστεί ! Κάθε πρωί μαζεύω ένα φτυάρι πουπουλα. Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει η πτερόρροια στα μέσα Οκτωβρίου;
 
Και ξαφνικά το ένα καναρίνι μου, σταμάτησε να κελαηδαει και έχει στην κυριολεξία ξεπουπουλιαστεί ! Κάθε πρωί μαζεύω ένα φτυάρι πουπουλα. Είναι δυνατόν να έχει αρχίσει η πτερόρροια στα μέσα Οκτωβρίου;
Είναι αυτό το καναρίνι του παραθύρου για το οποίο μιλάμε;
Προφανώς έχει πτερόρροια. Πέρασε πτερόρροια εφέτος στο τέλος του καλοκαιριού; Αν όχι, πιθανά για αυτό πρόκειται. Αλλιώς, μπορεί κάτι να το τρόμαξε, να είναι άρρωστο, να έχει διατροφικές ελλείψεις, να... Να... αν και μάλλον ψηφίζω πτερόρροια...
 
Είναι αυτό το καναρίνι του παραθύρου για το οποίο μιλάμε;
Προφανώς έχει πτερόρροια. Πέρασε πτερόρροια εφέτος στο τέλος του καλοκαιριού; Αν όχι, πιθανά για αυτό πρόκειται. Αλλιώς, μπορεί κάτι να το τρόμαξε, να είναι άρρωστο, να έχει διατροφικές ελλείψεις, να... Να... αν και μάλλον ψηφίζω πτερόρροια...
Όχι, πρόκειται για άλλο καναρίνι. Το έχω από αρχές Ιουλίου και δεν είχε καθόλου πτερρόροια,όταν το πήρα. Είναι επίσης αρκετά ζωηρό, όπως ήταν πάντα, και δε φαίνεται να είναι άρρωστο. Μάλλον για πτερρόροια πρόκειται, αλλά μου κάνει εντύπωση η χρονική περίοδος.
 
Ποτε ειναι γεννημένο το πουλακι;
Είναι γεννημένο μέσα στο 2019. Το αγόρασα αρχές Ιουλίου από έμπιστο έμπορο και με διαβεβαίωσε ότι είχε γεννηθεί μέσα στον τρέχοντα χρόνο.
 
Aφού δεν έχει κάνει αλλαγή στο πτέρωμα απο αρχές Ιουνίου που το πήρες σημαίνει οτι ήλθε η ώρα. Πιθανά και ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού θερμοκρασίας και διαβίωσης, να κάνει μια βίαιη και σύντομη αλλαγή. Αυγό καθημερινά και mutavit στο νερό. Καθόλου μετακινήσεις.
 
Aφού δεν έχει κάνει αλλαγή στο πτέρωμα απο αρχές Ιουνίου που το πήρες σημαίνει οτι ήλθε η ώρα. Πιθανά και ανάλογα με τις συνθήκες φωτισμού θερμοκρασίας και διαβίωσης, να κάνει μια βίαιη και σύντομη αλλαγή. Αυγό καθημερινά και mutavit στο νερό. Καθόλου μετακινήσεις.
Ευχαριστώ !
 
Back
Top