Φροντίδα Καναρίνι τρώει το πλαστικό

Παμπλο

PB New Member
Εγγραφή
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
8
Πόλη
Πειραιάς
Γεια σας, έχω μια απορία, μήπως ξέρει κάποιος να απάντησή; Εδώ και μια βδομάδα το καναρίνι τρώει ότι πλαστικό βρει. Από την ποτίστρα, από την θήκη για τις βιταμίνες κ. Α. Να ανησυχήσω;
 
όταν λες τρώει, κόβει και καταπίνει κομμάτια πλαστικό; Άλλο τσιμπάει και άλλο τρωεί... Το θεωρώ ανέφικτο να καταφέρει με το ράμφος του να κόψει το πλαστικό απ την ποτίστρα.. Εκτός αν δεν έχεις καναρίνι και έχεις κάποιο υβρίδιο καναρίνι Χ γεράκι.. 😛
 
Επειδή απάντηση δεν είδα σίγουρα δεν ξέρεις και δεν είχες τι να κάνεις. Το να κοροϊδεύεις δεν λύνει το πρόβλημα και μου σπαταλάς και τον δικό μου χρόνο να απαντήσω στις ειρωνείες σου. Το αν το καταπίνει μόνο ενα triplex στομάχου θα μπορούσε να δίξει εκτός αν εσύ έχεις υβρίδια καναρινιού και ανθρώπου και σου λένε και πώς αισθάνονται κιόλας. Πάντα φιλικά.
 
Γεια σας, έχω μια απορία, μήπως ξέρει κάποιος να απάντησή; Εδώ και μια βδομάδα το καναρίνι τρώει ότι πλαστικό βρει. Από την ποτίστρα, από την θήκη για τις βιταμίνες κ. Α. Να ανησυχήσω;
μάλλον.. Τα τσιμπάει! Μην ανησυχείς..όλα το κάνουν! Λίγο το στρες..λίγο η οποιαδήποτε αλλη πιθανη ενόχληση από το περιβάλλον του,θα του περάσει..
 
Φιλε μου χαλαρωσε λιγο, με καλη διαθεση στο ειπε η Αλικη. Ειναι αδυνατον να ΦΑΕΙ πλαστικο απο τα εξαρτηματα. Οι παπαγαλοι ισως σπασουν κατι. Τα καναρινια παιζουν κ δαγκωνουν και αυτα οτι βρουν αλλα χωρις αποτελεσμα. Μονο με το βρακακι κλουβιου να εχεις το νου σου αν χρησιμοποιεις καθως αυτο ισως το κοψουν.

Εσυ τι το ειδες να κανει, να κοβει ή απλα να το δαγκωνει;
 
Με κάλυψε ο Δημήτρης με την απάντησή του και καλό θα ήταν να κρατηθεί ένα επίπεδο!
 
καλό θα ήταν να κρατηθεί ένα επίπεδο
Σιγά ρε παλικάρι μου που θίχτηκες κιόλας με αυτό :
Εκτός αν δεν έχεις καναρίνι και έχεις κάποιο υβρίδιο καναρίνι Χ γεράκι.. 😛
Το χιούμορ μόνο καλό κάνει οσο δεν προσβάλει...
και το συγκεκριμένο αστειάκι εγω τουλάχιστον δεν το βρίσκω προσβλητικό!
Με κάλυψε ο Δημήτρης με την απάντησή του
όσο για αυτό χαίρομαι γιατί τουλάχιστον επιτεύχθηκε ο σκοπός του θέματος.
 
Το ράμφος ειδικά των καναρινιών έχει "περιορισμένες" δυνατότητες στην αποκοπή πλαστικών τμημάτων από τα δοχεία σίτισης.
Και αν υποθετικά μπορούσαν τα καναρίνια να αποκόψουν κάποιο κομμάτι σίγουρα θα είχε την τύχη των χαρτιών που κόβουν από τα υποστρώματα τους.
Δηλαδή θα το πετούσαν και σίγουρα δεν θα το έτρωγαν...
Ως όντα έχουν κι αυτά διάθεση για παιχνίδι... και όλα όσα στο αρχικό ποστ περιγράφεις εικάζω πως ανήκουν σε αυτή τη διάθεση.
Με κάλυψε ο Δημήτρης με την απάντησή του και καλό θα ήταν να κρατηθεί ένα επίπεδο!
Αν είχες χρονικά μεγαλύτερη διάρκεια στην παρέα του petbirds θα διαπίστωνες και μόνος σου πως οι διαθέσεις του κύριου όγκου των συμμετεχόντων στις συζητήσεις είναι να βοηθήσουν όπου και όπως μπορούν.
Όταν μάλιστα πρόκειται για πρόσωπα όπως η @alicedros αυτό γίνεται κανόνας ζωής...
Φρονώ πως η μικρή χρονικά παρουσία σου σε παραπλάνησε στην αρχική κρίση σου.
Το να κοροϊδεύεις δεν λύνει το πρόβλημα και μου σπαταλάς και τον δικό μου χρόνο να απαντήσω στις ειρωνείες σου.
Και πως θα ανασκευάσεις σίγουρα στο μέλλον την αρχική εσφαλμένη εντύπωση...
 
Αν είχες χρονικά μεγαλύτερη διάρκεια στην παρέα του petbirds θα διαπίστωνες και μόνος σου πως οι διαθέσεις του κύριου όγκου των συμμετεχόντων στις συζητήσεις είναι να βοηθήσουν όπου και όπως μπορούν.
Όταν μάλιστα πρόκειται για πρόσωπα όπως η @alicedros αυτό γίνεται κανόνας ζωής...
Φρονώ πως η μικρή χρονικά παρουσία σου σε παραπλάνησε στην αρχική κρίση σου.
..όχι μόνο συμμετέχουν στη συζήτηση του κάθε θέματος και βάσει πάντα των εμπειριών προτείνουν και την καλύτερη δυνατή λύση, αλλά (.. Από τον τρόπο γραφής των περισσοτέρων ομολογώ)τους νιώθεις σχεδόν δίπλα σου..σχεδόν μέσα στο σπίτι σου! Όσο για την Αλίκη.. Το γέλιο,το χαμόγελο και η θετική ενέργεια που μοιράζεται απλόχερα με όλη την παρέα👍.. Είναι η κινητήριος δύναμη της και μακάρι να ήμασταν όλοι έτσι! σίγουρα η πρόθεσή της.. Παρεξηγήθηκε!☹
 
καλό θα ήταν να κρατηθεί ένα επίπεδο!
Ποιο ακριβώς επίπεδο; Κάτι τέτοιο;
Επειδή απάντηση δεν είδα σίγουρα δεν ξέρεις και δεν είχες τι να κάνεις. Το να κοροϊδεύεις δεν λύνει το πρόβλημα και μου σπαταλάς και τον δικό μου χρόνο να απαντήσω στις ειρωνείες σου. Το αν το καταπίνει μόνο ενα triplex στομάχου θα μπορούσε να δίξει εκτός αν εσύ έχεις υβρίδια καναρινιού και ανθρώπου και σου λένε και πώς αισθάνονται κιόλας. Πάντα φιλικά.
Δεν είναι κακό να μην αντέχουμε τις ανθρώπινες σχέσεις αλλά δεν χρειάζεται τότε να τις επιδιώκουμε.
Πάντα φιλικά.
 
Σιγά ρε παλικάρι μου που θίχτηκες κιόλας με αυτό :

Το χιούμορ μόνο καλό κάνει οσο δεν προσβάλει...
και το συγκεκριμένο αστειάκι εγω τουλάχιστον δεν το βρίσκω προσβλητικό!

όσο για αυτό χαίρομαι γιατί τουλάχιστον επιτεύχθηκε ο σκοπός του θέματος.
Kράτησέ το για σένα τότε.
 
Όλοι σχεδόν ταυτιστικαμε πως το πλαστικό δεν ανήκει στο μενού των καναρινιών... και πως ο "φυσικός εξοπλισμός" δεν τα επιτρέπει να κόβουν και να καταπίνουν τέτοια κομμάτια... όχι τουλάχιστο ικανά για βλάβες.
Kράτησέ το για σένα τότε.
Φρονώ πως δεν θα ήταν άσχημο για την περίπτωση να κατέβουν οι τόνοι.
 
Ποιο ακριβώς επίπεδο; Κάτι τέτοιο;

Δεν είναι κακό να μην αντέχουμε τις ανθρώπινες σχέσεις αλλά δεν χρειάζεται τότε να τις επιδιώκουμε.
Πάντα φιλικά.
Βλέπω πάντως πως μερικούς τους "τρώει", είναι οι απόγονοι του Μπαμπινιώτη;
 
Καλε μας φίλε σε παρακαλούμε θερμά να θεωρηθεί το θεμα λήξαν. Ελπίζουμε το πουλάκι σου να είναι καλά στην υγεία του και ευελπιστούμε σε νέες επικοδομητικές συζητήσεις.
 
Back
Top