Φροντίδα Καναρίνι τσιμπάει συνεχώς το δαχτιλίδι στο πόδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sorips85
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sorips85

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
4
Πόλη
Λάρισα
Γεια σας

οναμαζομαι Σπύρος, από λαρισα
Πριν ξεκινισω να γραφω θα πρέπει να σας πω πως είμαι ασχετος με καναρίνια και γενικότερα ωδικά πτηνά.
Ψαχνοντας στο internet να βρω λύση στο πρόβλημα μου διαπίστωσα ότι το site ήδη μου έλεισε πολλές απορίες.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής
Πριν 5 μέρες μου φέρανε ενα καναρίνι (δεν γνωρίζω ράτσα κ. Τ.λ) απλά μου είπανε πως είναι αρσενικό και κελαηδάει. Την δευτερη μέρα το άκουσα να κελαηδάει λίγο και χαμηλόφωνα. Είχε όμως ενα πρόβλημα. Τσιμπούσε συνεχώς το δαχτιλίδι στο πόδι του αλλά και το ίδιο το πόδι (στον αστράγαλο αν μπορώ να το πώ ετσι) με αποτέλεσμα να το έχει ματώσει. Έτρωγε κανόνικά αλλά όταν δεν ετρωγε τσιμόύσε συνέχεια το πόδι.
Εξήγησα στο φίλο που το έφερε το περιστατικό και μου είπε ότι θα αφαιρέσουμε το δαχτιλιδί. Την επόμενη μέρα το έβγαλε με νυχοκόπτη αλλά μάλλον από κάποιο γρέζι τραυματίστηκε το πούλακι και μάτωσε περρισσότερο.
Φαίνεται όμως ότι δεν έσπασε.
Το αποτέλεσμα είναι να κουτσένει και να κρατάει σηκομένο το πόδι του. Ορισμένες φορές (μάλλον κατα λάθος) το πατάει αλλά φαίνεται να πονάει.
Φυσικά σταμάτησε και το λίγο κελάηδημα που είχε.
Πλέον δεν δείχνω εμπιστοσίνη στον ΔΗΘΕΝ ΓΝΩΣΤΗ ΦΙΛΟ μου και ζητώ την βοήθεια σας.

Με συγχωρείτε που με το πρωτο μήνυμα μου σας δίνω ακόμη ένα πρόβλημα προς επίλυση αλλά το αγάπησα το πουλάκι και δεν θέλω να το χάσω από τα χέρια κάποιου που το έπαιζε γνώστης.

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας

Ευχαριστώ:)
 
Σπύρο καλώς ήρθες.
Αν το πόδι δεν κρέμεται, δεν είναι σπάσημο
και θα πάει καλά αν το περιποιηθείς λιγάκι.
Βάμμα ιωδίου για τρείς μέρες και να επανέλθεις με νεότερα.
 
Καλώς όρισες. Πες το φιλαράκι σου ότι μπορώ να του κόψω τα νύχια με αλυσοπρίονο αν θέλει. Υπάρχει ειδικό πενσάκι για το κόψιμο των δαχτυλιδιών όχι νυχοκόπτης. Τέλος πάντων εύχομαι ταχεία ανάρρωση στο πουλί και ακολούθησε τη συμβουλή για το ιώδιο μην τυχόν και πάθει καμιά μόλυνση.
 
Πατριωτη αν και δεν ξερω απο αυτα ελπιζω να γινει γρηγορα καλα το καναρινι σου.
 
Καλησπερα φιλε Σπυρο, καλως ηλθες στην παρεα μας! Το οτι το πουλακι σου τσιμπουσε το δαχτυλιδι του σημαινει οτι ηταν πολυ σφιχτο πανω στο ποδι του και το ενοχλουσε. Φυσικα και σε αυτη την περιπτωση το δαχτυλιδι χρειαζεται αφαιρεση αλλα απο καποιον που εχει εμπειρια και με μεγαλη προσοχη για να μην σπασει το ποδι του πτηνου. Στην δικη σου περιπτωση αυτο μαλλον δεν συνεβη γιατι διαφορετικα δεν θα μπορουσε να κινησει καθολου το ποδαρακι του. Οπως και να εχει, ο τραυματισμος και ολα τα υπολοιπα πρεπει να αντιμετωπιστουν αμεσα με τα καταλληλα σκευασματα, γιαυτο αν υπαρχει καποιος κτηνιατρος που ξερεις πως κουραρει ωδικα πτηνα στην περιοχη σου πηγαινε το πουλακι να το δει.
 
Καλησπερα φιλε Σπυρο, καλως ηλθες στην παρεα μας! Το οτι το πουλακι σου τσιμπουσε το δαχτυλιδι του σημαινει οτι ηταν πολυ σφιχτο πανω στο ποδι του και το ενοχλουσε. Φυσικα και σε αυτη την περιπτωση το δαχτυλιδι χρειαζεται αφαιρεση αλλα απο καποιον που εχει εμπειρια και με μεγαλη προσοχη για να μην σπασει το ποδι του πτηνου. Στην δικη σου περιπτωση αυτο μαλλον δεν συνεβη γιατι διαφορετικα δεν θα μπορουσε να κινησει καθολου το ποδαρακι του. Οπως και να εχει, ο τραυματισμος και ολα τα υπολοιπα πρεπει να αντιμετωπιστουν αμεσα με τα καταλληλα σκευασματα, γιαυτο αν υπαρχει καποιος κτηνιατρος που ξερεις πως κουραρει ωδικα πτηνα στην περιοχη σου πηγαινε το πουλακι να το δει.

Με αφορμή το πόστ της Μαρίας να διευκρινήσω κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα.
Τα δακτυλίδια που χρησιμοποιούμε για να δακτυλιδώσουμε τα πουλάκια
είναι απολύτως μελετημένα για την διάμετρό τους και το φινίρισμά τους.
Εξ' άλου υπάρχουν διαφορετικές διάμετροι ανάλογα τον
σωματότυπο κάθε πουλιού. Κανένα δακτυλίδι δεν πέφτει στενό στο
σωστό πόδι.Αν βλέπετε τα πουλάκια να ασχολούνται με το πόδι σ' αυτό
το σημείο είναι επειδή υπάρχει κάποιου είδους μόλυνση που έχει
δημιουργήσει φλεγμωνή. Με αποτέλεσμα το πρισμένο πόδι να ενοχλείται
απο το δακτυλίδι. Συνηθέστατα αυτό συμβαίνει απο πλημελή καθαριότητα
στις πατήθρες αλλά και στον πάτο του κλουβιού. Μια απλή απολύμανση
και η σχετική καθαριότητα σε σύντομο χρονικό διάστημα αποδίδει.
 
καταρχην σας ευχαριστω όλους για τις αμεσες απαντησεις σας

Χθες μετά το ατύχημα του εβελα λιγο μπενταντιν
Σήμερα λόγω αργίας δεν μπόρεσα να πάω σε καποιο pet shop για κάποιο φάρμακο
και συνέχισα να του βάζω μπενταντιν.
Φίλε morphea το δαχτυλίδι ήταν πολυ χαλαρό αλλά το καναρίνι συνέχιζε να τσιμπάει τον αστράγαλο του. Όταν το δαχτιλίδι έπεφτε προς τα κάτω μάλλον ακουμπούσε στην πληγη και το ένοχλούσε. Το δαχτυλίδι ήταν μαυρο και έγραφε τα εξής: ΝΑΒ ΝΒ07 τι σημαίνουν; Τα υπόλοιπα γράματα τα χάλασε ο νυχοκόπτης. Νομίζω είχε και ένα μικρό 4.
Πρέπει να ζητήσω συγκεκριμένα κάποιο φάρμακο η κάποια τροφή;
Το πουλί συνεχίζει τρώει αλλά τον περισσότερο καιρό μένει ακίνητο.
Αν όλα πανε καλά μετά από πόσο καιρό επανέρχεται;

Και πάλι ευχαριστώ
 
ΝΒ =Ολλανδία
07 = ετος γέννησης 2007
Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά και αριθμοί είναι
ο σύλλογος και ο εκτροφέας.
 
To betadine, καλό είναι, όταν εφαρμόζεται στα πουλιά, να αραιώνεται με νερό σε αναλογία 1:1, καθώς, αν δοθεί μη αραιωμένο, υπάρχει κίνδυνος να "κάψει" το σημείο εφαρμογής.
Επίσης, όταν υπάρχει φλεγμονή, παράλληλα με το αντισηπτικό χορηγούμε ήπιο αντιβιοτικό ευρέως φάσματος για να προλάβουμε τα χειρότερα...
 
Γεια σου Σπυρο καλως ηρθες και καλη τυχη με το καναρινι σου.
 
λοιπόν... Το εν λόγω καναρίνι είναι αυτό στη φωτογραφία.
Μπορει κάποιος να καταλάβει τι ράτσα είναι ή να βγάλω κάποια καλύτερη φωτογραφία;
Συνέχισα και σήμερα την θεραπεία αλλά κρατάει ακόμη σηκωμένο το πόδι του.
Φαίνεται πιο σκούρο από το άλλο πόδι πιθανός από το μελανό αίμα (εσωτερικά).
Το μεσημέρι άρχισε λίγο να σιγοτραγουδά.
Το ευχάριστο είναι πως συνεχίζει να τρώει.
Ρώτησα για αντιβιοτικό και μου είπανε πως αν το πουλι τρέφεται κανονικά και μένει ξύπνιο δεν χρειαζεται. Να του δώσω κάτι προληπτικά;
 

Συνημμένα

  • DSC01090.webp
    DSC01090.webp
    5 KB · Προβολές: 128
Με αφορμή το πόστ της Μαρίας να διευκρινήσω κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα.
Τα δακτυλίδια που χρησιμοποιούμε για να δακτυλιδώσουμε τα πουλάκια
είναι απολύτως μελετημένα για την διάμετρό τους και το φινίρισμά τους.
Εξ' άλου υπάρχουν διαφορετικές διάμετροι ανάλογα τον
σωματότυπο κάθε πουλιού. Κανένα δακτυλίδι δεν πέφτει στενό στο
σωστό πόδι.Αν βλέπετε τα πουλάκια να ασχολούνται με το πόδι σ' αυτό
το σημείο είναι επειδή υπάρχει κάποιου είδους μόλυνση που έχει
δημιουργήσει φλεγμωνή. Με αποτέλεσμα το πρισμένο πόδι να ενοχλείται
απο το δακτυλίδι. Συνηθέστατα αυτό συμβαίνει απο πλημελή καθαριότητα
στις πατήθρες αλλά και στον πάτο του κλουβιού. Μια απλή απολύμανση
και η σχετική καθαριότητα σε σύντομο χρονικό διάστημα αποδίδει.

Φιλε Μακη, επειδη δεν μου αρεσει να γραφω ανακριβειες ειδικα σε ατομα που αντιμετωπιζουν προβληματα με τα πουλια τους εγραψα οτι το δαχτυλιδι ενδεχομενως να ειναι σφιχτο πανω στο ποδι του πουλιου βασιζομενη σε εμπειρια που ειχαν γνωστοι μου που εκτρεφαν πουλια και ειχαν αντιμετωπισει μια τετοια κατασταση με αποτελεσμα να αναγκαστουν να κοψουν το δαχτυλιδι απο το ποδι του πουλιου. Τυχαινει λοιπον εκτως απο που λες και σαφως συμφωνω να συμβαινει και αυτο.
 
- Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω την τελευταία σου πρόταση...

Αν κατάλαβες, οτι ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ δακτυλίδι, δεν είναι σφηκτό
επάνω στο πόδι του πουλιού χωρίς προηγουμένως να υπάρξει
κάποιο ατύχημα ή ασθένεια που οδηγεί σε πρήξημο της περιοχής
τότε το πόστ μου ήταν χρήσιμο.
 
Ρώτησα για αντιβιοτικό και μου είπανε πως αν το πουλί τρέφεται κανονικά και μένει ξύπνιο δεν χρειάζεται. Να του δώσω κάτι προληπτικά;

Θα σου πρότεινα να μην εμπιστεύεσαι τους πωλητές των πετ σοπ για την αντιμετώπιση ασθενειών, γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα και ακούμε συνέχεια για πουλιά που "χάνονται" από λάθος φάρμακο.

Προσωπικά δεν μπορώ να σου συστήσω κάτι συγκεκριμένο, γιατί δε γνωρίζω από φάρμακα.
 
Back
Top