Ασθένειες Καναρίνι φουσκώνει μέσα στο σπίτι αλλά όχι εκτός

flrigncad

PB New Member
Εγγραφή
29 Νοε 2018
Μηνύματα
9
μεσα στο σπιτι φουσκωνει και δε κελαηδαει, μητε διαθεση, αλλα ξεφουσκώνει οποτε με βλεπει, αλλα εξω δε φουσκώνει και κελαηδαει ομορφα. τι κάνω;
Να πω την αληθεια εχει μια τρύπα και μπορει να μπαίνει αερας, γιατί και εγω κρυωνω, δεν ξερω αμα ειμαι αυτο..υγ ειναι στη κουζινα διπλα απο το παραθυρο, και πεταει φτερα 6 μηνων, τον βγαζω στις 8 και τον βαζω στις 6 μέσα
 
Εαν έχει ρεύμα εκεί που το έχεις, φουσκώνει για να προστατευτεί. Τα ρεύματα αέρα είναι απαγορευτικά για τα καναρίνια.
Επισης, η κουζίνα δεν είναι κατάλληλος χώρος. Μυρωδιές, ατμοί, καπνοί κλπ δεν είναι ότι καλύτερο για αυτά.
Απαγορευτικό και το μέσα-έξω. Ή μέσα ή έξω.

Αλλάζεις θέση άμεσα, την διατηρείς, δεν το μετακινείς συνέχεια και παρατηρείς. Εφόσον κελαηδάει δεν νομίζω ότι έχει κάτι άλλο.
 
Πόσο καιρό το έχεις; Ήταν πάντοτε έτσι ή παρουσίασε πρόσφατα αυτήν τη συμπεριφορά;
Τους τελευταίους μήνες, οταν άρχισε ο χειμώνας
[automerge]1553084668[/automerge]
Απαγορευτικό και το μέσα-έξω. Ή μέσα ή έξω.
ναι αν ομως κανει ψωφοκρυο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ναι αν ομως κανει ψωφοκρυο;

Εαν δεν είναι εκτεθειμένα σε ρεύματα αέρα και υπάρχει προστασία από αρπακτικά, αντέχουν σε θερμοκρασίες μέχρι και μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν. Απαραίτητη η σωστή διατροφή!
Το θέμα είναι να έχει επιλεχθεί το κατάλληλο σημείο το οποίο εκτός από τον αέρα θα τα προστατεύει και από επιθέσεις τετράποδων και δίποδων θηρευτών. (Γάτες, γεράκια, κουκουβάγιες, καρακάξες, δεκαοχτούρες κλπ)
 
Εαν δεν είναι εκτεθειμένα σε ρεύματα αέρα και υπάρχει προστασία από αρπακτικά, αντέχουν σε θερμοκρασίες μέχρι και μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν. Απαραίτητη η σωστή διατροφή!
Το θέμα είναι να έχει επιλεχθεί το κατάλληλο σημείο το οποίο εκτός από τον αέρα θα τα προστατεύει και από επιθέσεις τετράποδων και δίποδων θηρευτών. (Γάτες, γεράκια, κουκουβάγιες, καρακάξες, δεκαοχτούρες κλπ)
εγω ειμαι καλαματιανος, και θεωρω 14 βαθμους ψωφο, τους βαζω φρουτακια, σπορακια, και ενα κιτρινο αντικαταστατο του αβγου. μενω σε πολυκατοικια 3ου οροφου με τεντες, και το να περασει ενα κοτσιφακι θεωρειται θαυμα. τι διατροφη προτεινεις;

και ρεύμα άμα έχει σε πολλά σημεία; Πως προστατεύω, γιατι αυτο εχει φοβηθει και κελαηδαει λιγο, αλλα διαθεση εχει, νερο πινει, φαγακι τρωωει μπολικο, σαν τον αδερφο του, φτου φτου

αυτα ειναι απο μια οικογενιακη φιλη ειχε εκτροφεα πατερα, και ειναι πολυ καλα..
 
Η παρατήρηση αυτή προκύπτει απο τις απογευματινές ώρες που το βάζεις μέσα;
οταν ξυπναω, το πρωι, πριν τα βγαλω, και να εχει λιγο αερα δε τα βγαζω, εχει τοιχο εκει, τοιχο εδω, και τεντα, αρα δεν εχω προβλημα αερος. αλλα αυτο επειδη ειμαι νυχτοβιος και ξερω εγω παω να φτιαξω ενα σνακ στη κουζινα, απο τη τοστιερα ξυπναει και ακουγονται πολυ λεπτα κελαηδησματα, και τα δυο δε κελαηδανε πολυ, περανε περιπου 11 ωρες διπλα απο το παραθυρο, παιρνανε νωρις πτερροια;
 
και θεωρω 14 βαθμους ψωφο

14 Βαθμοί δεν είναι ψόφος! Είναι μια χαρά για τα πουλάκια.

τι διατροφη προτεινεις;

Διάβασε εδώ
παω να φτιαξω ενα σνακ στη κουζινα, απο τη τοστιερα ξυπναει και ακουγονται πολυ λεπτα κελαηδησματα

Θα πρέπει να τηρούνται ώρες ύπνου ανάλογες με αυτές που ξημερώνει και νυχτώνει στην φύση
παιρνανε νωρις πτερροια;

Εσύ θα μας πεις; Έχεις δει πούπουλα; Εαν ναι.. Τότε πάμε αλλού.. και εάν όντως ναι τότε είναι ενδεικτικό οτι το βιολογικό τους ρολόι έχει.. Ξεκουρδιστεί ή οτι μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο αίτιο που προκαλεί παθολογική πτερόροια..

και τα δυο δε κελαηδανε πολυ

Τελικά είναι δυο; Νομίζα ότι ήταν ένα.. Τα έχεις μαζί στο ίδιο κλουβί; Είναι ζευγάρι;
Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις λίγο ποιο αναλυτικός για να μην σε κουράζουμε με τις ερωτήσεις μας;
 
ο ενας, μετρια, βρισκω 3-4 πουπουλα κ, ωχ καποιο τωρα κελαηδαει.. Ξεχωριστα τα εχω 2 αγορακια. εχει ξεκουρδιστει λογικα.. απο οτι διαβαζω στη πτερροια τα πουπουλα φαινονται καπως πως να στο πω.. ασυνθετα.. Δεν κολλανε πανω τους, δεν ειναι λεια, θα καταλαβεις.. και ποια αιτια και σημαδια μπορω να καταλαβω
[automerge]1553088850[/automerge]
  • Στις συνθήκες διαβίωσης του πτηνού
  • Σε ψυχολογικούς παράγοντες
ενα απο τα δυο.. Το παιδι μου παιζει στο κινητο του φουλ ενταση διπλα τους, στρες εχει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εμένα η πρόταση μου είναι να βρεις μια καλή γωνιά στην βεράντα σου, συμφωνά με τα όσα είπαμε, να τα τοποθετήσεις εκεί και να τα αφήσεις στην ησυχία τους.
Καθαριότητα, ηρεμία, ποιοτική διατροφή και πιστεύω ότι θα ηρεμήσουν και όλα θα είναι μια χαρά.
 
Τήρησα ότι είπατε. Ξυπνάγανε στις 7 όταν η μάνα μου τα ξεσκέπαζε (στη βεράντα) και σκεπαζόντουσαν στις 9, με μια πλήρη διατροφή.
και ξανα αρχίσαν για δυο τρεις μήνες να κελαηδάνε. Μετά λογω υποχρεώσεων ιατρικής/μαθητικής φύσεως τα αμέλησαμε λίγο πράμα λάθος. Μόνο σπόρους τρώγανε για κάτι μήνες και μου φαίνεται ότι βγάλαν και τη πτέρροια με αυτή τη διατροφή (δεν ειμαι σίγουρος περι τουτου, απλα ηταν πιο αυξημένα τα πούπουλα.) Και ειναι παιχνιδιάρικα, και κάνουν τσίου τσίου, αλλά δεν τραγουδάνε, πηδάνε πέρα δώθε και τα 2, τρώγανε κανονικά. Τώρα που δεν έχω σχολείο τα ανέλαβα κι έφτιαχνα αβγα με το τσόφλι, τα καθαριζα, εβαζα φρουτα κι ας μη τα τρώγανε, είχα βάλει βερύκοκα τις προάλλες. Σε παιχνίδια έχουν μια κούνια την οποία έχουν βαρεθεί. Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να τα ενώσω + να βάλω ένα 2πλάσιο σε μέγεθος κλουβί, με δραστηριότητες. Γενικά έχω αρκετά χρήματα να αφιερώσω σε αυτά, τι παιχνίδια, συμπληρώματα, κτλ προτείνετε; να παρω νέο κλουβί; Μήπως να άλλαζε ο τρόπος ζώης τους; αν ναι, τι προτείνετε;
φιλικους χαιρετισμούς.
[automerge]1565281730[/automerge]
ΥΓ δεν ανησυχώ καθόλου για την υγεία τους διότι και διάθεση έχουν και κανουν τσιου τσιου
, μπορεί να έχουν βαρεθεί κάτι και να θέλουν κάποια αλλαγή να είναι πιο χαρούμενα.
[automerge]1565282293[/automerge]
https://www.petcity.gr/birds/accessorize-bird/cages-bird/pet-klouvi-poylion-33-23-36cm-detail ειναι το κλουβι λιγο πιο μικρο και το σχημα πάνω έχει δυο καμπύλες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και ειναι παιχνιδιάρικα, και κάνουν τσίου τσίου, αλλά δεν τραγουδάνε, πηδάνε πέρα δώθε και τα 2, τρώγανε κανονικά
Για πόσα πουλάκια μιλάμε, για δύο; Είναι και τα δύο αρσενικά; Αν ναι χώρισε τα να μην βλέπει το ένα το άλλο για να κελαηδήσουν ξανά.

Σε παιχνίδια έχουν μια κούνια την οποία έχουν βαρεθεί
Δεν χρειάζεται η κούνια όπως και γενικά τα καναρίνια δεν χρειάζονται παιχνίδια.
 
Όταν λες χωρισμένα; Το ένα το βάζω δίπλα στο άλλο απόσταση 1.5 μέτρου περίπου αλλά τώρα θα το βάζω στη μια βεράντα το ένα στην άλλη το άλλο Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα 1 ωρίτσα αλλά τα έβαλα πάλι πίσω. Αλλά και στις 2 άκρες της βεραντας που τα εχω. υπάρχει μονάδα κλιματιστικού, διπλα ακριβώς, δεν τα χτυπάει αλλα μήπως δεν κάνει; Θα στεναχωρηθουν άμα χωριστούν;
[automerge]1565300421[/automerge]
Διαβάζοντας όλα αυτά τα ποστ παλιά η νέα συμπεραίνω ότι 2 καναρίνια πρώτα κελαηδανε καλύτερα μετά σταματάνε απότομα. Είναι σε ξεχωριστό κλουβί αλλά βλεπονται
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα στεναχωρηθουν άμα χωριστούν;
Όχι καθόλου.

Μπορείς να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο ή να βάλεις ανάμεσά τους ένα χοντρό χαρτόνι που δεν θα τους επιτρέπει να βλέπονται μεταξύ τους.
 
Back
Top