Ασθένειες Καναρίνι φτερνίζεται, έχει δύσπνοια και το ένα του πόδι κοκκινίζει

Stefaniaa

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σε όλους!
Έχω εδώ και 1 χρόνο ένα καναρίνι το οποίο με το που το αγόρασα δεν κελαηδουσε. Μου είπαν πως είναι μικρό σε ηλικία και γι αυτό ακόμα έπρεπε να αναπτύξει την φωνή του. Είχε αρκετά προβλήματα στην αρχή έκανε διάφορους ήχους το βράδυ σαν σπόρια να σπάνε αλλά δεν μου φάνηκε σοβαρό. Μετά από κάποιες μέρες το πήγα μου έδωσε ένα φάρμακο ο κτηνίατρος και σταμάτησε. Τώρα από την άλλη φτερνίζεται, έχει δυσπνοια, το ένα πόδι κοκκινίζει και δυσκολεύεται να σταθεί και γενικά όλα αυτά...
Το πήγα πάλι μου έδωσε ένα φάρμακο για το αναπνευστικό και την epithol και κάπως ηρεμισε. Μετά από κάποιες μέρες όμως άρχισε πάλι με τα ίδια συμπτώματα
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω
 
Αχα... Δυστυχώς, τα ακάρεα είναι δύσκολα στην εξόντωση, το ξέρω από διπλή εμπειρία. Και με τα μπάτζι που είχα ως παιδί, και από τον πατέρα μου που είναι γεωπόνος και αντιμετωπίζει ακάρεα φυτών. Ίσως χρειαστούν πολλαπλά σετ.
[automerge]1623838780[/automerge]
Με συμβουλή γιατρού, εννοείται. Πάει πάνω από μία δεκαετία από τότε που κάναμε θεραπεία στα δικά μας, οπότε δεν ξέρω πόσο ισχυρό και ενδεχομένως τοξικό είναι αυτό το σκεύασμα. Τότε πάντως ήταν συχνό πρόβλημα και νομίζω ότι το φάρμακο, που έμπαινε τοπικά στο σβερκο του πτηνού, απλά δεν ήταν αρκετά ισχυρό και δεν κάλυπτε όλη την περιοχή, οπότε μερικά επιβίωναν και ύστερα από λίγο είχαν αναπαραχθεί επαρκώς ώστε να προκαλέσουν ξανά προβλήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Stefaniaa ανέβασε σε παρακαλώ μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί με το πουλάκι μέσα. Επίσης, πες μας σε τι χώρο βρίσκεται και ποια ακριβώς είναι η διατροφή του.

Σε ποιον γιατρό πηγές;
 
Θα ανεβάσω τις φωτογραφίες σε λιγο γιατί είναι μεγάλες λέει
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως έχω ήδη παραγγείλει μια 90 αρα ζευγαρωστρα γιατί θα ήθελα να του πάρω μια σύντροφο σύντομα. Βρίσκεται στο δωμάτιο μου δίπλα από το παράθυρο ( φαίνεται καλύτερα στην εικόνα ) και μετα στις εικόνες θα δείτε πως έχει το ένα του πόδι ψηλά γιατί πονάει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί
Απλά είναι κόκκινο το ενα
Θα σας στείλω και φωτογραφία της τροφής μετά
Εκεί που μένω έχω δίπλα μου το quiko mega pet shop. Οπότε το πήγα σε εκείνο τον κτηνίατρο
 
Δεν ξερω αν τα βλέπετε 2 φορές πάντως πριν που τα είχα ανεβάσει δεν φαίνονταν οπότε τα ξανά ανεβάζω
 

Συνημμένα

  • IMG_20210616_143423-01_768x1024.webp
    IMG_20210616_143423-01_768x1024.webp
    87,6 KB · Προβολές: 34
  • IMG_20210616_143336-01_768x1024.webp
    IMG_20210616_143336-01_768x1024.webp
    40,3 KB · Προβολές: 36
  • IMG_20210616_143017-01_768x1024.webp
    IMG_20210616_143017-01_768x1024.webp
    122,1 KB · Προβολές: 36
  • IMG_20210616_150712_768x1024.webp
    IMG_20210616_150712_768x1024.webp
    99 KB · Προβολές: 35
Φαινονται, και φαίνεται και το κόκκινο πόδι, το καημενούλι... Δεν ξέρω από καναρίνια, αλλά οι παπαγάλοι αντιστοίχου μεγέθους αναπτύσσουν διάφορα επίπονα προβλήματα στα πόδια από πλαστικές πατήθρες. Να υποθέσω ότι δεν θυμαστε να έπεσε κάποτε και να χτύπησε?
 
@Nausicaa όχι...
Η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω 2 μπατζι αλλά ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα
Τώρα αρχίζω να μαθαίνω πως είναι να πάσχει από κάποια ασθένεια ένα πουλί
 
@Stefaniaa Άρρωστα πουλιά είναι δύσκολο πράγμα. Δόση φαρμάκου δύσκολα υπολογίζεται, κάποια δεν μπορείς να τα πιάσεις, οι μισοί κτηνίατροι κάνουν λες και δεν έχουμ δει πτηνό στην ζωή τους...
 
OΛΑ ΛΑΘΟΣ. Λάθος κλουβί , χωρίς συρμάτινο πάτο ή σχάρα και ορθογώνιο με λάθος διαστάσεις. Λάθος πάτηθρα που δημιουργούν βλάβες στα μαλακά μέρη των πελμάτων με το κακό φινίρισμα που έχουν στην κάτω πλευρά τους.Λάθος τροφή . Ενα μείγμα απο τα φθηνότερα που κυκλοφορούν με β διαλογής σπορικά, πολύ ρούπσεν, και με χρωματιστά "μπισκοτάκια" . Λάθος ιχνοστοιχεία με καρδιά που θυμίζει μάλλον ασβέστη, αντί για σουπιοκόκκαλο και Grit με κάρβουνο. Ολα αυτά πρέπει να αλλάξουν ,για να πιάνει τόπο και οι εξαιρετική καθαριότητα του χώρου.
 
Έχετε απόλυτο δίκιο
Ακριβώς γι αυτό τον λόγο έχω αρχίσει να κάνω έρευνες για να τα αλλάξω όλα αυτά. Έχω ξεκινήσει ήδη με ένα πιο ευρύχωρο κλουβί, έχω αγοράσει ήδη σουπιοκαλαμο και κάρβουνο απλά περιμένω να παραλάβω την ζευγαρωστρα σήμερα. Έψαξα για διαφορετικές πατηθρες γιατί καταλαβαίνω το πρόβλημα που υπάρχει με τις διαστάσεις έτσι ώστε να μην πονάνε τα πόδια του κλουβιού
Επίσης ψάχνω διαφορετικά κλαδάκια για να μπορεί να στηρίζεται και συγκεκριμένα ξύλινα και πριν λίγες μέρες έμαθα πως αυτά τα χρωματιστά μπισκοτάκια δεν είναι καλά για την υγεία του πουλιού
Θα πεταχτώ αύριο η μεθαύριο να αλλαξω την τροφή που παίρνω και να διαλέξω μια καλύτερη
Τώρα η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει το καινούργιο κλουβί από κοντά για να δω αν είναι όντως κατάλληλο για το καναρίνι μου... Το μόνο που φοβάμαι πως μπορεί να μην έχει είναι ο συρματινος πάτος..
 
Επίσης μήπως μπορείτε να μου δείξετε την ιδανική πατηθρα που ίσως έχετε και εσείς ή και ταιστρα
 
@mgerom Δεν κάνει ορθογώνιο κλουβί για καναρίνια? Από περιέργεια ρωτάω, δεν είχα ποτέ καναρίνια.
 
Δεν κάνει ορθογώνιο κλουβί για καναρίνια?
Το ορθογώνιο είναι το καλύτερο, αλλά με την μεγάλη διάσταση κατα το πλάτος του (φάτσα) , όχι καθ' ύψος.
 
Η 90αρα ζευγαρωστρα που εχεις παραγγείλει θα ειναι μια χαρα.

Στο δεξι ποδι το πρόβλημα εντοπιζεται στην αρθρωση του πελματος γιατι η κοκκινη γραμμη που διατρεχει το καλαμι ειναι η φλεβα του ποδιού.
Λογικα πρεπει να φαινεται και στο αριστερο.
 
@marapo ναιι..
Η αλήθεια είναι πως δεν ξερω
Θα ρωτήσω αν είναι για να το ξαναπάω και αν είναι θα το πάω σε κάποιον πιο ειδικό
[automerge]1623864933[/automerge]
Πάντως για δυσπνοια και φτάρνισμα δεν ξερω τι μπορεί να είναι
Και το θέμα είναι πως συμβαίνει σταδιακά
[automerge]1623864990[/automerge]
Τώρα για το πόδι φαίνεται μέχρι και η φλέβα ... Δεν ξέρω
Άλλες φορές είναι κόκκινο και άλλες όχι...
[automerge]1623865031[/automerge]
Οχι το άλλο πόδι είναι καλά πάντως
 
Back
Top