Ασθένειες Καναρίνι χάνει σταδιακά τα πούπουλα στο κεφάλι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tvel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tvel

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2013
Μηνύματα
13
Παιδιά καλησπέρα! Έχω ένα αρσενικό καναρίνι από περυσινή γέννα που εδώ και περίπου 2 μήνες χάνει σταδιακά τα πούπουλα στο κεφάλι του. Δεν του έχω αλλάξει διατροφή ή κάτι άλλο. Τον είχα πρόσφατα με μια θηλυκιά με την οποία ζευγάρωσε και έκανε 3 πανέμορφα μικρά αλλά τώρα την πήρα αφού δεν την πρόσεχε καθόλου ούτε αυτή ούτε τα μωρά. Επίσης, έχει σταματήσει πια να κελαηδάει. Φοβούμενη μήπως κολλήσουν και τα υπόλοιπα καναρίνια (γιατί έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει το ίδιο και σε δύο άλλα αρσενικά καναρίνια αλλά είναι αρχή ακόμη) μήπως κάποιος ξέρει να μου πει από τις φωτογραφίες αν είναι ασθένεια αυτό που προκαλεί την απώλεια του φτερώματος τοπικά; (Πάντως δεν νομίζω ότι είναι πτερρόροια, αν κρίνω από πέρυσι που έχαναν πούπουλα από όλο το σώμα
χωρίς να απογυμνώνονται).
 

Συνημμένα

  • IMG_0545.webp
    IMG_0545.webp
    7,7 KB · Προβολές: 290
  • IMG_0546.webp
    IMG_0546.webp
    8 KB · Προβολές: 251
  • IMG_0547.webp
    IMG_0547.webp
    8,2 KB · Προβολές: 249
Μπορείς να μας πεις δυο λόγια για τις συνθήκες διαμονής καθώς και για το τι τους δίνεις για τροφή;
Τα φιλαράκια μου τα έχω στην βεράντα σε μεγάλο κλουβί και άνετο. Είναι λοπόν σε φωτεινό και σκιερό χώρο και το απόγευμα τα βλέπει και ο ήλιος. Καθημερινά τους βάζω μπανιέρες και κάνουν μπανάκι χαρούμενα, τρώνε μειγμα σπόρων (το ακριβότερο μιας καλής μάρκας καθώς αυτούς μόνο τρώνε), σπόρους υγείας, αυγοτροφή. Επίσης κάθε μέρα, εναλλάξ, τους βάζω μήλο, μπρόκολο, μαρούλι, αυγό βραστό. Η διατροφή τους είναι πλούσια και η αλήθεια είναι ότι είναι υγιέστατα και πολύ χαρούμενα. Εξάλλου η περίοδος αναπαραγωγής είναι πάντα πολύ πλούσια.
 
Τα φιλαράκια μου τα έχω στην βεράντα σε μεγάλο κλουβί και άνετο. Είναι λοπόν σε φωτεινό και σκιερό χώρο και το απόγευμα τα βλέπει και ο ήλιος. Καθημερινά τους βάζω μπανιέρες και κάνουν μπανάκι χαρούμενα, τρώνε μειγμα σπόρων (το ακριβότερο μιας καλής μάρκας καθώς αυτούς μόνο τρώνε), σπόρους υγείας, αυγοτροφή. Επίσης κάθε μέρα, εναλλάξ, τους βάζω μήλο, μπρόκολο, μαρούλι, αυγό βραστό. Η διατροφή τους είναι πλούσια και η αλήθεια είναι ότι είναι υγιέστατα και πολύ χαρούμενα. Εξάλλου η περίοδος αναπαραγωγής είναι πάντα πολύ πλούσια.
Αν δεν υπάρχουν διαιτητικές ελλείψεις, προβλήματα αβιταμίνωσης ή ασθένειας... Τότε ίσως είναι παρατεταμένη (παθολογική) πτερόρροια... Τα περιγράφεις πως όλα είναι σωστά... ιδανικά και δεν μπορώ να βρω ελλείψεις.
 
Θα του βάζεις μπανιέρα (κάθε μέρα) στην οποία θα έχεις ρίξει μια κουταλιά βιολογικό μηλόξυδο.
Αν δεν είναι ορμονικό πρόβλημα, πιθανότατα είναι έλλειψη βιταμίνης Α.
Αυγό καλά βρασμένο και πράσινα λαχανικά (σπανάκι, μπρόκολο), καρότο (καλύτερα τριμμένο), κόκκινη πιπεριά, ρίγανη και βασιλικό.. Είτε φρέσκα, είτε αποξηραμένα στην αυγοτροφή.
 
Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες γενικές που να δείχνουν την διαμονή τους καθώς και τα κλουβια.
 
Καλησπέρα και έψαχνα ένα τέτοιο θέμα για να χωθώ...
Έχω το ίδιο πρόβλημα με τα καναρίνια μου...
Το ένα που το είχα πάει στο γιατρό... και ακολούθησε αγωγή... είναι καλά... αλλά ποτέ δεν ξανάγινε όπως πέρυσι που το αγόρασα... (και φυσικά δεν ξαναπήγα στο γιατρό... μου είχε πάρει 30 ευρώ! Για μια σταγόνα φαρμάκου στη ράχη και 4 χαπάκια αντιβίωσης).
Το ζευγάρι μου έχει αρχίσει να έχει προβλήματα πτερόρροιας... με κενά κάτω από το ράμφος... αλλά πιθανόν να έχει σχέση με εξασθένηση (το θηλυκό έχει κάνει 18 αυγά φέτος, με απολογισμό 1 μικρό που επιβίωσε.. και δύο αυγά γονιμοποιημένα με ατυχές τέλος ) και το αρσενικό πιθανόν να περνά τώρα πτερόρροια;... Πάντως είναι και τα δύο κεφάτα και ζωηρά.. και κάνουν σαν ερωτευμένοι παπαγάλοι...
Επίσης δεν θέλω να ζευγαρώσουν άλλο... αλλά λυπάμαι να τα χωρίσω... ; Τι να κάνω;

Θα βάλω σύντομα φωτος...
 
Back
Top