Ασθένειες Καναρίνι χωρίς πτέρωμα στα πλάγια του κεφαλιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ritsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ritsa

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2019
Μηνύματα
76
Καλησπερα το καναρινι μου κατω απο το ραμφος του στην δεξια μερια εχον φυγει το πτερωμα του και φαινεται το κρεας του. Γιατι; Μηπως εχει ψειρες;
 
Γράψε αν θέλεις μερικά λόγια για την διατροφή, για το χώρο διαμονής για το πότε παρουσιάστηκε το "φαινόμενο" για το να τρώει κανονικά κλπ...
Με τηλεγραφήματα πως να σε βοηθήσουμε;
 
Λοιπον το καναρινι το εχω πανω απο 5 χρονια. Το χειμωνα το εχω μεσα στο σπιτι. Το κλουβι ειναι ευριχωρο. Η διατροφη του ολα αυτα τα χρονια περιεχει σπορους μαρουλι αυγο και σουπιοκοκαλο.
Ησυμπεριφορα του δεν εχει αλλαξει και τρωει κανονικα. Το προβλημα ειναι εδω και μια βδομαδα. Κατι αλλο προς το παρων δεν εχω να αναφερω. Οποιος γνωριζει θα ηθελα την βοηθεια σας ευχαριστω.
[automerge]1554631918[/automerge]
61991
[automerge]1554632103[/automerge]
61992
 
Το χειμωνα το εχω μεσα στο σπιτι.
Αυτό ίσως είναι και το βασικότερο πρόβλημα για αυτό που δείχνει το καναρίνι σου.
Θα πρότεινα (εφ' όσον δε δείχνει άρρωστο) να επιλέξεις μία και μοναδική θέση για το κλουβί και από κει δεν θα ξαναφύγει για κανένα λόγο... Ούτε το χειμώνα.
Η εικόνα του μου θυμίζει πουλιά που δεν έχουν "ήλιο" και κατά συνέπεια έχουν σοβαρές ελλείψεις και αβιταμινώσεις.
Πάρε επικουρικά ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα να του δώσεις 3-4 μέρες το μήνα
 
Τον εχω με την καναρα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κατάλαβες γιατί ο Γιάννης ζητάει παραπάνω πληροφορίες;
Είναι σε φάση ζευγαρώματος με φωλιές κτλ;
Τα έχεις όλο το χρόνο μαζί;
Την κανάρα μήπως την πήρες πρόσφατα;
Καραντίνα κράτησες;
Αυτές είναι πολύ λίγες από τις ερωτήσεις που θα πρέπει να απαντήσεις προκειμένου να σε βοηθήσει κάποιος που θα έχει όλα τα δεδομένα στη διάθεσή του...
 
Την καναρα φετος την πηρα εβαλα παλι φωλια σημερα συγκεκριμενα. Στην πρωτη γεννα δεν εβγαλαν μετα απο 4 αυγα. Ητανε κλουβια. Τα ειχα καραντινα. Το θεμα μου ομως ειναι για το αρσενικο που εχει φυγει το τριχωμα του(φωτο). Και φοβαμαι μην εχει κατι και κολλησει την καναρα.
 
Το χειμωνα το εχω μεσα στο σπιτι
Ποιές είναι οι ώρες που κοιμάται και ξυπνάει;
Το βράδυ όταν κοιμάται έχεις παρατηρήσει να τινάζεται σαν κάτι να τον ενοχλεί;
Τον έχεις δεί τα τρίβεται πάνω στα κάγκελα του κλουβιού;
 
Το θεμα μου ομως ειναι για το αρσενικο που εχει φυγει το τριχωμα του
Μιλάμε για φτέρωμα όταν έχουμε πουλιά.
Η όλη διαδικασία ονομάζεται πτερόρροια, για την άνοιξη θεωρείται μη φυσιολογική και ως μη φυσιολογική θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως "ασθένεια" με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.
Ητανε κλουβια.
Αναμενόμενη εξέλιξη με δεδομένο πως το αρσενικό βρίσκεται σε πτερόρροια, πολύ δε περισσότερο όταν αυτή είναι εκτός εποχής και συνεπώς μη φυσιολογική πτερόρροια.
Με το ραμφος του ξυνεται αλλα οχι επιμονα.
Περιποιείται, καθαρίζει και απομακρύνει τα προς αλλαγή φτερά.
φοβαμαι μην εχει κατι και κολλησει την καναρα.
Η πτερόρροια δεν είναι κολλητική και συνεπώς δεν κινδυνεύει να "κολλήσει" στο θηλυκό.
Πρέπει όμως να τα χωρίσεις γιατί άλλες ανάγκες έχει το αρσενικό που είναι σε πτερόρροια, άλλες ανάγκες έχει το θηλυκό που είναι σωστά ρυθμισμένο για την εποχή (αναπαραγωγική περίοδος) αλλά κυρίως εξ αιτίας της βρίσκεται σε οίστρο που αυτόματα ορμονικά πιέζει απόλυτα τα πουλιά.
 
Back
Top