Ασθένειες Καναρίνι ψόφησε, άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mariloo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mariloo

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα! Είχα ένα καναρινακι χρόνια τώρα, το οποίο σήμερα δυστυχώς ψόφησε. Από χθες κοιμόταν πολύ και φούσκωνε. Σήμερα το βρήκα ψόφιο όμως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είχε μια φούσκα στο ράμφος του, σα να έβγαλε υγρά ή κάτι τέτοιο, σαν σάλια, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Υποθέτω πως ψόφησε λογω ηλικίας, απλώς επειδή έχω ακόμη ένα καναρίνι σε διαφορετικό κλουβί, φοβάμαι μηπως ήταν τίποτα άρρωστο και γι' αυτό έβγαλε αυτά τα υγρά; Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε κάτι εφόσον βρίσκονταν πάντα σε διαφορετικά κλουβιά;
 
@Mariloo άποψή μου είναι ότι είχε δερματική ευλογιά καναρινιών από τσίμπημα κουνουπιού. Θα βρεις πολλά άρθρα σχετικά με το θέμα εδώ στο petbirds παραθέτω σύνδεσμο από άλλο site
 
@Kostas Pyl Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Διάβασα το άρθρο, δε νομίζω ότι ήταν κάτι τέτοιο. Δεν διευκρίνισα ότι η φούσκα αυτή δεν ήταν πάνω στο στο ράμφος σαν σπυράκι ούτε εξόγκωμα, ήταν διάφανη, σαν σαπουνοφουσκα και είχε καλύψει το ράμφος. Δυστυχώς δεν έβγαλα κάποια φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω Καλύτερα!
 
@Mariloo καλό θα ήταν να περιμένεις απάντηση από κάποιο πιο έμπειρο μέλος τότε. Απλά δώσε παραπάνω λεπτομέρειες για να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει. Π.χ. αν το είχες μέσα ή σε εξωτερικό χώρο, αν είχε κάποια άλλα συμπτώματα ποια ήταν αυτά και για πόσες μέρες, αν άλλαξες κάτι τελευταία σε σχέση με παλαιότερα (δοκίμασες κάποια καινούργια τροφή κλπ κλπ), αν του έδωσες μόνη σου κάποιο φάρμακο, ότι μπορεί γενικότερα να βοηθήσει αφού δεν έβγαλες και κάποια φωτογραφία που ενδεχομένως να μας βοηθούσε.
 
Είχα ένα καναρινακι χρόνια τώρα, το οποίο σήμερα δυστυχώς ψόφησε
Μόνο η νεκροψία θα μπορούσε ίσως να δώσει απάντηση για τον λόγο που πέθανε, από την στιγμή που δεν διατηρείς μεγάλο αριθμό πουλιών νομίζω πως δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτή την διαδικασία.
Αφού το 2ο πουλάκι είναι σε δικό του κλουβί δεν νομίζω ότι διατρέχει κάποιο κίνδυνο αλλά καλό είναι να παρατηρείς την συμπεριφορά του, να βλέπεις αν τρώει και πίνει ως συνήθως, αν κοιμάται σε ψηλό κλαδάκι και να παρατηρείς τις κουτσουλιές του.
 
Η φουσκαλα που αναφέρεις δεν παραπέμπει σε κάποια ασθένεια,προφανώς έχει να κάνει με τα σάλιο του πτηνού και τις τελευταίες δύσκολες ανάσες πριν τον θάνατο.
 
Η φουσκαλα που αναφέρεις δεν παραπέμπει σε κάποια ασθένεια,προφανώς έχει να κάνει με τα σάλιο του πτηνού και τις τελευταίες δύσκολες ανάσες πριν τον θάνατο.

Τι περιγραφή ήταν αυτή;
Με ανατρίχιασες... 😁😀

@Marillou λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου αλλά δυστυχώς συμβαίνουν αυτά...
 
Καλημέρα! Είχα ένα καναρινακι χρόνια τώρα, το οποίο σήμερα δυστυχώς ψόφησε. Από χθες κοιμόταν πολύ και φούσκωνε. Σήμερα το βρήκα ψόφιο όμως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είχε μια φούσκα στο ράμφος του, σα να έβγαλε υγρά ή κάτι τέτοιο, σαν σάλια, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Υποθέτω πως ψόφησε λογω ηλικίας, απλώς επειδή έχω ακόμη ένα καναρίνι σε διαφορετικό κλουβί, φοβάμαι μηπως ήταν τίποτα άρρωστο και γι' αυτό έβγαλε αυτά τα υγρά; Υπάρχει περίπτωση να κόλλησε κάτι εφόσον βρίσκονταν πάντα σε διαφορετικά κλουβιά;
καλησπερα και χρονια πολλα , φουσκωμα το ποιο πιθανο παραπεμπει σε κοκιδια και μαλιστα προχωρημενη κατασταση , επρεπε να σου ειχε δειξει σημαδια , το ειχες κοιταξει καθολου στην κοιλια ?? αν ειχε κοκιδια επρεπε να ειχε κανει και καρινα , παντα κανουμε εναν προληπτικο ελεγχο στις κουτσουλιες του σε ενα διαγνωστικο κεντρο , λυπαμαι πολυ για την απωλεια
 
Τελευταία επεξεργασία:
..............φουσκωμα, το ποιο πιθανο παραπεμπει σε κοκιδια
Απο πού προκύπτει αυτή η πιθανολόγηση ; Αυτό που λέμε "φούσκωμα" , το έχουν ΟΛΕΣ οι ασθένειες σαν βασικό σύμπτωμα. Οταν χάνουμε ένα πουλάκι κάτω απο τέτοιες συνθήκες το στέλνουμε για νεκροψία . Εκει θα φανεί η αιτία. Εξ' ίσου σπουδαίο όμως είναι, οτι θα έχουμε την γνώμη ενός ιδικού για τους πιθανούς λόγους, που φτάσαμε σ' αυτό το αποτέλεσμα και αυτό μπορεί να αφορά στην διατροφή, στην διαμονή, στην καθαριότητα, στο στρές, στην κακή παροχή προσθέτων ή αντιβιώσεων κ.λ.π .
 
@mgerom καλησπερα δεν ειμαι ειδικος , απο τα λιγα που γνωριζω απο το δικο μου , ουτε ειπα οτι ειναι τελεσιδικη η αποψη μου , λεω πιθανων , και σιγουρα θα φανει μονο με νεκροψια απο ενα διαγνωστικο κεντρο , το οποιο εγω προσωπικα θα εκανα , καλη χρονια !!!
 
Back
Top