Ασθένειες Καναρίνι 2.5 μηνών έχει καρίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Scoros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Scoros

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2020
Μηνύματα
167
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους μου χάρισαν ένα καναρίνι 2.5 μηνων και έχει κάρινα τι κάνω;να πω ότι τρώει καλά είναι γενικά ζωηρός αλλά ώρες ώρες κατσουφιαζει (δεν φουσκώνει)και κοιμάται ξερω ότι θα ζητήσεται φωτό αλλά προσπαθώ να ανεβάσω και μου λέει ότι είναι μεγάλο αρχείο αν υπάρχει άλλος τροπος παρακαλώ να μου πείτε να στείλω ευχαριστώ
 
Μαλακές, θρεπτικές τροφές μπορείς να βάλεις στο μενού; Όπως... Περίλα, νίζερ, αυγό, κανναβούρι, καμελίνα; Χωρίς όμως να του στερήσεις και τη βασική του τροφή.
 
@ianos και αυτό θα βοηθήσει;
[automerge]1591116000[/automerge]
@ianos ρωτάω διότι από τα λίγα που ξέρω όταν ένα πουλί έχει κάρινα ειναι δυστυχώς δύσκολο να γλυτώσει
Άκουσε, δεν ξέρω τι έχει το πουλί. Μπορεί και τίποτα και απλά να είναι πολύ μικρό και να μην σιτίζεται καλά. Μπορεί να είναι και άρρωστο, οπότε να χρειάζεται διάγνωση και θεραπεία.
Μπορείς να το πας σε γιατρό; Αν ναι, φρόντισε να μας πεις σε ποιον γιατρό ή τουλάχιστον όταν το πας να του κάνει εξετάσεις. Εντωμεταξύ όμως καλό θα ήταν να τρώει καλά ή να του δοθεί η δυνατότητα να τρώει καλά. Μπορεί ας πούμε ακόμα και οι σπόροι του να μην είναι καλής ποιότητας ή να μην σπάνε εύκολα ή εκείνο να μην ξέρει ή να είναι ήδη αδύναμο για να μπορέσει να σιτιστεί επαρκώς.
 
@ianos ρωτάω διότι από τα λίγα που ξέρω όταν ένα πουλί έχει κάρινα ειναι δυστυχώς δύσκολο να γλυτώσει@ianos ερώτηση εσένα η κοιλια του και το κόκαλο αυτό που πετάει σου φαίνεται νορμάλ;
 
@ianos ερώτηση εσένα η κοιλια του και το κόκαλο αυτό που πετάει σου φαίνεται νορμάλ;
Η αλήθεια είναι ότι όταν "εξετάζω" τα δικά μου καναρίνια, το κάνω με την αφή και όχι με το μάτι και έτσι δεν ξέρω στα σίγουρα να σου πω, συγκεκριμένα, από αυτό που βλέπω, αντιλαμβάνομαι ότι το κόκκαλο του στέρνου δεν είναι τόσο λιπόσαρκο, αλλά από την άλλη η κοιλιά του είναι αρκετά πιο μέσα από αυτό που πιστεύω ότι θα έπρεπε να ισχύει.
ρωτάω διότι από τα λίγα που ξέρω όταν ένα πουλί έχει κάρινα ειναι δυστυχώς δύσκολο να γλυτώσε
Το ζήτημα όμως αγαπητέ @Scoros , δεν είναι μόνο να συζητάμε και να προεξοφλούμε μια κατάσταση, αλλά να ενεργούμε επίσης. Δεν γίνεται λοιπόν απλά να μην κάνεις τίποτα και να περιμένουμε να δούμε αν θα τη γλυτώσει ή όχι, αλλά να το πας σε γιατρό ειδικευμένο σε πτηνά, το οποίο και στο προτείνω στο ποστ 11, αλλά δεν βλέπω να σχολιάζεις σχετικά.
 
@ianos δεν σχολιάζω διότι το ότι έχει καρίνα και το ότι δεν κάνει τίποτα το καρίνα στοπ γιατρός μου το είπε απλά είπα να μπω εδώ μπας και πάρω κάποια γνώμη που να είναι ποιο ευοιωνη για πουλάκι όπως και να έχει ευχαριστώ όλους για τις οποίες συμβουλες-προτασεις
 
@ianos δεν σχολιάζω διότι το ότι έχει καρίνα και το ότι δεν κάνει τίποτα το καρίνα στοπ γιατρός μου το είπε απλά είπα να μπω εδώ μπας και πάρω κάποια γνώμη που να είναι ποιο ευοιωνη για πουλάκι όπως και να έχει ευχαριστώ όλους για τις οποίες συμβουλες-προτασεις
@Scoros , τι σου πρότεινε ο γιατρός; Πρόκειται για ειδικευμένο σε πτηνά; Το πήγες και το εξέτασε;
(Δεν αναφέρθηκα καθόλου στο προϊόν Καρίνα Στοπ, δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει και τι όχι)
 
Ο γιατρός είναι κτηνίατρος δεν νομίζω ειδικευμένος στα πουλιά απλά μου είπε ότι έχει δει στο παρελθόν πουλιά με το ίδιο πρόβλημα και ότι το δικό μου είναι σε προχωρημένο στάδιο και το μέλλον του προμηνύεται δισιωνο απλά να του δώσω πολλές επιλογές φαγητού και βιταμίνες και όχι λαχανικά για λίγες μέρες και όσο παει
 
Tο πουλακι εχεις οντως καρινα σε μεγαλο βαθμο.

Το karina stop σωστα σου ειπαν οτι δεν θα κανει τίποτα οσο αναφορα την αιτια ππυ προκαλει την καρινα αλλα θα κρατησει το πτηνο ζωντανό μεχρι να βρεις τι εχει και να κανεις θεραπεια.
Η καρινα ειναι συμπτωμα ασθενειας, οχι ασθενεια.

Με ποια λογικη κοβεις τα φρουτα σε εναν οργανισμο που κανει μπαμ οτι θελει θερμιδες;

Ποια μαρκα τροφων δινεις;
 
@Scoros , κοίτα σε παρακαλώ τη λίστα των πτηνιάτρων που σου έβαλα στο προηγούμενο ποστ μου, δες και τα σχόλια των μελών σε κάποιους και πες μας πριν αποφασίσεις, ποιους θα επέλεγες, να σου πούμε τη γνώμη μας. Αλλά, αν δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα που να σε εμποδίζει να το πας, κάνε μια προσπάθεια, ίσως το πουλάκι να βοηθηθεί και να είναι μια χαρά στη συνέχεια, να χαρεί κι αυτό τη ζωή του, να το χαρείς κι εσύ για πολλά χρόνια.
 
Tο πουλακι εχεις οντως καρινα σε μεγαλο βαθμο.

Το karina stop σωστα σου ειπαν οτι δεν θα κανει τίποτα οσο αναφορα την αιτια ππυ προκαλει την καρινα αλλα θα κρατησει το πτηνο ζωντανό μεχρι να βρεις τι εχει και να κανεις θεραπεια.
Η καρινα ειναι συμπτωμα ασθενειας, οχι ασθενεια.

Με ποια λογικη κοβεις τα φρουτα σε εναν οργανισμο που κανει μπαμ οτι θελει θερμιδες;

Ποια μαρκα τροφων δινεις;
Η λογική του γιατρού ήταν ότι μπορεί να έχει εντερικά οπότε του δίνουμε τροφές όχι τόσο υγρές αλλά ούτε και πολύ σκληρες έτσι ώστε και να έχει την δύναμη να σπάσει τους πόρους αλλά και να μην έχει πιθανές δοιαριες η τροφή και η αυγό τροφή ειναι manitoda χωρίς ρουπσεν και μπισκότο
[automerge]1591149903[/automerge]
Η λογική του γιατρού ήταν ότι μπορεί να έχει εντερικά οπότε του δίνουμε τροφές όχι τόσο υγρές αλλά ούτε και πολύ σκληρες έτσι ώστε και να έχει την δύναμη να σπάσει τους πόρους αλλά και να μην έχει πιθανές δοιαριες η τροφή και η αυγό τροφή ειναι manitoda χωρίς ρουπσεν και μπισκότο
Να πω δε ότι το έχω υπό την κοιδεμονια μου μια βδομάδα και δεν ξέρω το παρελθόν του και δυστιχως δεν ειναι δυνατόν να μάθω για αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να πω δε ότι το έχω υπό την κοιδεμονια μου μια βδομάδα και δεν ξέρω το παρελθόν του και δυστιχως δεν ειναι δυνατόν να μάθω για αυτο
Το λιγότερο και πιο σημαντικό που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις και να δίνεις από σήμερα έξτρα περίλλα, κανναβούρι, σουσάμι.
Κάθε μέρα μια κουταλιά της σούπας από αυτό το μείγμα σε μια αυγοθήκη ξεχωριστά από το βασικό μείγμα της manitoba.
Τα υπόλοιπα ομοίως κάθε μέρα.
Και τίποτα να μην έχει το πουλάκι, οι διατροφικές ανάγκες σε αυτήν την ηλικία είναι πολύ υψηλές που όχι μόνο με ένα ελλιπές σιτηρέσιο μπορεί να έρθει σε αυτή την κατάσταση αλλά να καταλήξει κιόλας, ειδικά τώρα με την πτερόρροια που έρχεται και καταφτάνει.
 
Back
Top