Ασθένειες Καναρίνι 4,5 εβδομάδων χάνει φτερά στην πλάτη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tarasis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tarasis

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
83
Πόλη
Γιαννιτσά
Καλησπέρα σήμερα είδα ένα από τα δυο καναρινακια μου 4,5 εβδομ'αδων με αιματα (στο ποδι)και να εχει χασει τα φτερα στην πλάτη του. Τα μικρα τα έχω με τον πατέρα τους. Το απομακρυνα και του έβαλα betandine. Παρακάτω θα δειτε και φωτογραφιες. Μήπως του όρμηξε ο πατερας ή ειναι καποια ασθένεια. Η μαμα τους κλοσσαει τα νεα αβγουλακια της και αυτη είναι χωρισμένη
 

Συνημμένα

  • Φωτογραφία0616_001.webp
    Φωτογραφία0616_001.webp
    38,3 KB · Προβολές: 70
Κατά πάσα πιθανότητα την ζημιά την έχει κάνει ο πατέρας. Αλλά 5 εβδομάδων δεν θα έπρεπε να είναι ακόμα με τους γονείς τους, ειδικά αφού έχουν κάνει 2η γέννα. Να απομακρύνεις και το αδερφάκι του. Σε τι κατάσταση είναι ο μικρός; Τρώει;
 
Ναι τσιμπαει μηλαρακι και αβγο δε βλεπω να τρωει σπορους. Να χωρισω και το αλλο;
 
Να χωρίσεις και το άλλο καλού κακού. Να σπάσεις στο γουδί μερικά σποράκια και να τα βάλεις σε πιατάκι στην μέση του κλουβιού. Αυγό, μήλο και όλα θα πάνε καλά!
 
Χώρισε τα μικρά από τον μπαμπά, βάλτα σε ένα κλουβί μαζί και δίνε τους καθημερινά μήλο, χόρτα, λαχανικά και αυγό ή αυγοτροφή να τσιμπάνε και να τρώνε. Σ αυτήν την ηλικία μια σπιτική αυγοτροφή (όπως πχ κάνω εγώ αυτή: τη δική μου αυγοτροφή ή μια οποιαδήποτε συνταγή από τη λίστα με αυγοτροφές, νομίζω τους είναι απαραίτητη πέρα από το σκέτο βραστό αυγό. Σπάσε με γουδί και λίγα σποράκια μήπως και αρχίσουν να τσιμπάνε! Βλέπω ότι βγαίνουν νέα φτεράκια οπότε πιστεύω ότι δε θα έχουν πρόβλημα!
 
Back
Top