Γενικά Καναρίνι 5 ετών εκτός της πτερόρροιας, δεν φαίνεται να έχει διάθεση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα σε όλους! Έχω ανάγκη τις συμβουλές σας για ακόμη μία φορά. Έχω ένα αρσενικό καναρινάκι, 5 ετών. Μέχρι πριν 10 μέρες περίπου, κελαηδούσε συνέχεια. Τις τελευταίες ημέρες, εκτός της πτερόρροιας, δεν τον βλέπω να έχει διάθεση. Του αγόρασα μεγάλο κλουβί, 60χ40 για να είναι καλύτερα, αλλά τίποτα. Πριν δύο μέρες, αποφάσισα να του πάρω για παρέα μία θηλυκιά αλλά τίποτα και πάλι. Τι μπορεί να συμβαίνει; Σας ευχαριστώ
 
εκτός της πτερόρροιας
Έχει πτερόροια; Χάνει πούπουλα; Αν ναι τότε είναι λογικό να σταμάτησε το τραγούδι... Αλλά γιατί περνάει τώρα πτερόροια; Τώρα θα έπρεπε να είναι φουλ πυρωμένος και να τραγουδάει συνεχώς! Που μένει; Σε τι θερμοκρασία χώρου; Τι ώρα κοιμάται και ξυπνάει και τι τρώει;

Πριν δύο μέρες, αποφάσισα να του πάρω για παρέα μία θηλυκιά αλλά τίποτα και πάλι.
Καραντίνα κράτησες;
 
Γεια σου... Τον εχεις κυριος μεσα στο σπιτι το βραδυ η εξω;
Καλησπέρα. Είναι έξω στο μπαλκόνι, εδώ και ένα μήνα περίπου. Τον χειμώνα τον είχα μέσα, τον έβγαζα σταδιακά για να συνηθίσει. Επίσης, το μπαλκόνι είναι προστατευμένο, δεν τον χτυπάει ο ήλιος απ' ευθείας ούτε έχει ρεύματα, επίσης έχω τέντες γύρω γύρω.
 
Έχει πτερόροια; Χάνει πούπουλα; Αν ναι τότε είναι λογικό να σταμάτησε το τραγούδι... Αλλά γιατί περνάει τώρα πτερόροια; Τώρα θα έπρεπε να είναι φουλ πυρωμένος και να τραγουδάει συνεχώς! Που μένει; Σε τι θερμοκρασία χώρου; Τι ώρα κοιμάται και ξυπνάει και τι τρώει;


Καραντίνα κράτησες;
Εδώ και 15 ημέρες χάνει πούπουλα. Κάθε φορά που τον καθαρίζω βρίσκω πούπουλα, τώρα τελευταία λίγο λιγότερα. Επίσης του έχω μπανιέρα με συχνές αλλαγές νερού, γιατί όπως διάβασα, κατά την πτερόρροια χρειάζεται μπανάκι. Όσο για το που μένει, έγραψα παραπάνω, στο μπαλκόνι αλλά ο χώρος είναι εντάξει. Όσον αφορά το φαγητό του, τρώει μείγμα σπόρων για καναρίνια, επίσης του έχω βιταμίνες και αυγοτροφή που φτιάχνω μόνη μου (όχι καθημερινά, μέρα παρά μέρα). Ναι, κράτησα καραντίνα, τους έχω χώρια αλλά κοντά να δω αντιδράσεις.
 
Αν ήταν 3 μηνών θα 'ηταν φυσιολογική πτερόροια.. αλλά απ ότι διαβάζω είναι 5 ετών! Μήπως έγινε κάποια αλλαγή τις τελευταίες 15 μέρες που το στρέσαρε; Μήπως του άλλαξες θέση στο κλουβί; Μήπως του αλλάζεις θέση και αυτό το προκαλεί στρες και πτερόροια; Δες και αυτό:
https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/

τρώει μείγμα σπόρων για καναρίνια
Συσκευασμένοι να υποθέσω;

επίσης του έχω βιταμίνες
Στο νεράκι;

Ναι, κράτησα καραντίνα, τους έχω χώρια αλλά κοντά να δω αντιδράσεις.
Τέλεια! 👍
 
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι απέναντι κάνουν κάποια έργα και έχει θόρυβο το πρωί με φορτηγά κλπ. Λες να φταίει αυτό? Όσον αφορά την αλλαγή θέσης, παλιά τον είχα μέσα, τώρα έξω. Σταδιακά τον έμαθα.
Στην αρχή που δεν ήξερα, έβαζα χύμα σπόρους. Τώρα παίρνω vitakraft για καναρίνια.
Βιταμίνη σε στερεά μορφή.
 
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι απέναντι κάνουν κάποια έργα και έχει θόρυβο το πρωί με φορτηγά κλπ. Λες να φταίει αυτό?
Αν με το που άρχισε ο θόρυβος και τα έργα και η φασαρία έκοψε το τραγούδι και άρχισε να μαδάει είναι πολύ πιθανό!

Βιταμίνη σε στερεά μορφή.
Αν εννοείς αυτό το κίτρινο/πράσινο/κοκκινο που οι πετσοπδάες αποκαλούν βιταμίνη και είναι σε διαφανή σακουλάκια, και μυρίζει μέλι να το κόψεις.. Μόνο λίπος και καταστροφή στο συκώτι προκαλεί.. Χίλιες φορές αυγό βραστό ή συσκευασμένη αυγοτροφή. Και ΑΝ χρειαστεί βιταμίνες στο νεράκι ή μέσω της αυγοτροφής που μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου. :)
 
Αν με το που άρχισε ο θόρυβος και τα έργα και η φασαρία έκοψε το τραγούδι και άρχισε να μαδάει είναι πολύ πιθανό!


Αν εννοείς αυτό το κίτρινο/πράσινο/κοκκινο που οι πετσοπδάες αποκαλούν βιταμίνη και είναι σε διαφανή σακουλάκια, και μυρίζει μέλι να το κόψεις.. Μόνο λίπος και καταστροφή στο συκώτι προκαλεί.. Χίλιες φορές αυγό βραστό ή συσκευασμένη αυγοτροφή. Και ΑΝ χρειαστεί βιταμίνες στο νεράκι ή μέσω της αυγοτροφής που μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου. :)
Αυτό έπαιρνα... Οκ θα το σταματήσω. Αυγό σκέτο δεν τρώει, αντιθέτως την αυγοτροφή που έφτιαξα, με αυγό, λαχανικά, σουπιοκόκκαλο κλπ την τρώει. Όμως, τώρα που το λες, δεν τρώει πολύ φαγητό τώρα τελευταία... Βιταμίνες, εάν γνωρίζεις ποιες είναι καλές σε υγρή μορφή, πες μου να τις πάρω.
 
Βιταμίνες, εάν γνωρίζεις ποιες είναι καλές σε υγρή μορφή, πες μου να τις πάρω.
Τις βιταμίνες τις δίνουμε μόνο μετά από αντιβίωση ή και στην πτερόροια χρειάζονται. Πολύ καλές είναι οι Ferti Vit αλλά είναι σχετικά ακριβές... Πιο οικονομικές είναι οι MultiVit της Bogena... Μπορείς να του βάζεις στο νεράκι 3 φορές την εβδομάδα τώραπου αλλάζει φτερά.. απλά αυτό που με προβληματίζει είναι για πιο λόγο περνάει τώρα πτερόροια και μάλιστα παθολογική, δε θα έπρεπε... Διάβασες το άρθρο που σου παρέθεσα;
 
Τις βιταμίνες τις δίνουμε μόνο μετά από αντιβίωση ή και στην πτερόροια χρειάζονται. Πολύ καλές είναι οι Ferti Vit αλλά είναι σχετικά ακριβές... Πιο οικονομικές είναι οι MultiVit της Bogena... Μπορείς να του βάζεις στο νεράκι 3 φορές την εβδομάδα τώραπου αλλάζει φτερά.. απλά αυτό που με προβληματίζει είναι για πιο λόγο περνάει τώρα πτερόροια και μάλιστα παθολογική, δε θα έπρεπε... Διάβασες το άρθρο που σου παρέθεσα;
Καλησπερα Αλικη. Νομιζα οτι ειχε σταλει η απαντηση μου αλλα απ' οτι φαινεται μαλλον οχι... Η πτερορροια σταματησε ξαφνικά οπως αρχισε, εδω και δυο μερες. Βιταμινες του δινω οπως μου ειπες. Ομως συνεχιζει να μην κελαηδαει... Οταν του μιλαω, βγαζει ηχους αλλα μεχρι εκει...
 
Η πτερορροια σταματησε ξαφνικά οπως αρχισε, εδω και δυο μερες.
Άρα κάτι έγινε, κάτι συνέβη που το στρέσαρε αρκετά...

Ομως συνεχιζει να μην κελαηδαει... Οταν του μιλαω, βγαζει ηχους αλλα μεχρι εκει...
Υπομονή και θα ξανατραγουδήσει! Με τόση φροντίδα και αγάπη! 😉
 
Άρα κάτι έγινε, κάτι συνέβη που το στρέσαρε αρκετά...


Υπομονή και θα ξανατραγουδήσει! Με τόση φροντίδα και αγάπη! 😉
Καλημέρα Αλίκη! Μακάρι, πάντως τον περιποιούμαι η αλήθεια αρκετά! Καλή συνέχεια!
 
Οταν ενα καναρινι σταματησει να τραγουδαει πολυ απλα μπορει καποιο αρπακτικο πτηνο ή θορυβος να το τρομαξε. Μηπως εχεις καποιο αλλο πουλι κοντα ισως το ζηλευει;
 
Οταν ενα καναρινι σταματησει να τραγουδαει πολυ απλα μπορει καποιο αρπακτικο πτηνο ή θορυβος να το τρομαξε. Μηπως εχεις καποιο αλλο πουλι κοντα ισως το ζηλευει;
Καλησπέρα. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ζήλιας, τον είχα πάντα κοντά στα ζεμπράκια. Το μυαλό μου πήγε εκεί που λες, ότι μήπως κάποιο πουλί τον τρόμαξε, αλλά γενικά δεν έχω τέτοια θέματα εκεί που μένω, ούτε βρήκα κάποιο ίχνος που να το υποδηλώνει. Έγινε ξαφνικά, ταυτόχρονα με την πτερόρροια. Όταν του μιλάω βγάζει ήχους, όμως δεν κελαηδάει. Του βάζω και πόσιμες βιταμίνες τώρα, και φρέσκια αυγοτροφή. Η πτερόρροια σταμάτησε. Μένει να δω αν και πότε θα ξανακελαηδήσει... Τον έχω στο μπαλκόνι, το οποίο είναι μεγάλο, και έχω τέντες γύρω γύρω, προφυλαγμένος γενικά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, παρά μόνο να περιμένω...
 
Κάνε υπομονή και πιθανότατα θα κελαιδήσει ξανά. Μετά απο μια κανονική πτερορροια δεν κελαηδούν όλα τα καναρίνια άμεσα. Εμένα ας που ε τα δικά μου, έχουν κάποιες φορες κάνει και 3 βδομαδες να βγάλουν μια φωνητική αλληλουχία, αφού είχαν ολοκληρώσει την πτερορροια. Οποτε υπομονή. Επιπρόσθετα, όταν θα ξεκινησει η τραγουδιστική του δεινότητα πιθανά θα ειναι υποτονική και θα χρειαστεί μπορεί και ολόκληρο μήνα μέχρι να επανέλθει στα παλιά του.
 
Κάνε υπομονή και πιθανότατα θα κελαιδήσει ξανά. Μετά απο μια κανονική πτερορροια δεν κελαηδούν όλα τα καναρίνια άμεσα. Εμένα ας που ε τα δικά μου, έχουν κάποιες φορες κάνει και 3 βδομαδες να βγάλουν μια φωνητική αλληλουχία, αφού είχαν ολοκληρώσει την πτερορροια. Οποτε υπομονή. Επιπρόσθετα, όταν θα ξεκινησει η τραγουδιστική του δεινότητα πιθανά θα ειναι υποτονική και θα χρειαστεί μπορεί και ολόκληρο μήνα μέχρι να επανέλθει στα παλιά του.
Καλησπερα. Μαλλον ετσι ειναι. Βγαζει καποιους ηχους αλλα λιγους. Δεν με πειραζει ου δεν κελαηδαει, απλα ανησυχησα. Μαλλον θα συνελθει, χρονο χρειαζεται. Αλλωστε σταματησε να μαδαει και συτο ειναι καλο! Οτι και να τον ενοχλησε, δειχνει να το ξεπερναει!
 
Back
Top