Ασθένειες Καναρίνι 5 μηνών έχει βγάλει εξογκώματα

Sandydhm

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα καναρίνι 5 μηνών και έχει βγάλει αυτά σαν εξωγκοματα.τι θα μπορούσε να είναι;

IMG_20220625_003816_450x800.webp
 

Συνημμένα

  • IMG_20220625_003825_450x800.webp
    IMG_20220625_003825_450x800.webp
    19,1 KB · Προβολές: 24
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πήγαινε το μικρούλι σε πτηνιατρο όσο πιο γρήγορα μπορείς. Από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ μου θύμισε ευλογιά. Μπορεί να ναι βέβαια κ άλλη ασθένεια. Αλλά μόνο πτηνιατρος μπορεί να το επιβεβαιώσει. Εάν το έχεις με άλλα απομόνωσε το.

Διάβασε αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καναρίνι συνήθως είναι μέσα στο σπίτι πολύ σπάνια το βγάζω έξω όπου είναι στο μπαλκόνι το οποίο είναι κλειστό από τέντες δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να κόλλησε κάτι τέτοιο σίγουρα θα πάω και σε κάποιο πτηνιατρο να τον δει
[automerge]1656142382[/automerge]
Το καναρίνι συνήθως είναι μέσα στο σπίτι πολύ σπάνια το βγάζω έξω όπου είναι στο μπαλκόνι το οποίο είναι κλειστό από τέντες δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να κόλλησε κάτι τέτοιο σίγουρα θα πάω και σε κάποιο πτηνιατρο να τον δει
Επίσης τρώει συνέχεια δεν έχει χάσει την όρεξη του απλά έχει σταματήσει να κελαηδαει όσο κελαηδουσε
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Sandydhm όσο για το πώς παθαίνουν ευλογιά τα καναρίνια, τα παλιοκούνουπα κάνουν όλη την ζημιά. Τούλι, σίτα, κουνουπιέρα είναι μονόδρομος για την προστασία τους.
@Sandydhm , τα παραπάνω πρέπει οπωσδήποτε να τα κάνεις (κάτι από αυτά δλδ) ώστε να προστατέψεις το καναρίνι από τα κουνούπια που είναι φορείς ευλογιάς.
Αλλά, χωρίς να μπορώ να σου το πω με απόλυτη ακρίβεια, διότι δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω μεγέθυνση όσο θα ήθελα, προσωπικά δεν διακρίνω ευλογιά στο πουλί. Υπάρχουν τα εξογκώματα επίσης και εκεί που έχει κεράτινα μέρη; δλδ ακριβώς δίπλα στο ράμφος, σε πόδια; Υπάρχει ερεθισμός πέριξ των ματιών του;
 
Πτηνιατρος είναι η μόνη λύση για να ξέρεις τι γίνεται.
Αν δεν σου απαντήσει κάποιο μέλος μας σχετικά με το τι είναι στα σίγουρα, δεν θα ήταν πιστεύω υπερβολή η επίσκεψη σε κάποιον κτηνίατρο με γνώσεις σε πτηνά.
Παρακάτω σου παραθέτω τη λίστα του φόρουμ, αλλά πες μας σε ποια περιοχή μένεις, μήπως και υπάρχει κάποιος να σου προτείνει συγκεκριμένο γιατρό.
 
Back
Top