Αναπαραγωγή Καναρα έχει 4 ημέρες να κάνει δεύτερο αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tonytsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tonytsi

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Εχω ένα πρόβλημα με ένα ζευγάρι μου. Στην πρώτη γεννά η καναρα έκανε 2 αυγά ενσπορα και της τα πήρα και τα έβαλα σε άλλη φωλιά. Την άφησα μια εβδομάδα χωρίς φωλιά και την ξεκίνησα από την αρχή. Έχτισε φωλιά και έκανε ένα αυγό στις 30 Μαρτίου. Σήμερα έχει 4 Απριλίου και ακόμα περιμένω το δεύτερο. Το πρώτο αυγό το έχω πάρει και έβαλα ψεύτικο. Η καναρα κάθεται κανονικά στη φωλιά. Τι να κάνω ; Να περιμένω ακόμα; Να το βάλω σε άλλη φωλιά;
 
Αφού έκανε μόνο 2 αυγά είπα να μην της τα αφήσω τα έβαλα σε άλλη και την ξεκίνησα από την αρχή. Τα πρώτα τα έκανε τέλος Φλεβαρη
 
Εχω ένα πρόβλημα με ένα ζευγάρι μου. Στην πρώτη γεννά η καναρα έκανε 2 αυγά ενσπορα και της τα πήρα και τα έβαλα σε άλλη φωλιά. Την άφησα μια εβδομάδα χωρίς φωλιά και την ξεκίνησα από την αρχή. Έχτισε φωλιά και έκανε ένα αυγό στις 30 Μαρτίου. Σήμερα έχει 4 Απριλίου και ακόμα περιμένω το δεύτερο. Το πρώτο αυγό το έχω πάρει και έβαλα ψεύτικο. Η καναρα κάθεται κανονικά στη φωλιά. Τι να κάνω ; Να περιμένω ακόμα; Να το βάλω σε άλλη φωλιά;

Μήπως είναι πρωτάρα;
Γιατί δεν την αφήνεις να κάνει την γέννα και την ταλαιπωρείς;
Ξέρεις τι καταπόνηση είναι να κλωσάει;
Δηλαδή έχει διανύσει το 1/3 της χρονικής περιόδου και αν της βάλεις το αυγό θα την έχεις στην φωλιά 18 μέρες μόνο για να κλωσσάει
Την έχεις δηλαδή σε ταλαιπωρεία χωρίς λόγο;
Κι εμένα η μια κανάρα έκανε 3 αυγα. Την άφησα να συνεχίσει.
Θα σου έλεγα καλύτερα να διακόψεις την διαδικασία και να την αφήσεις για φέτος.
 
Αφού έκανε μόνο 2 αυγά είπα να μην της τα αφήσω τα έβαλα σε άλλη και την ξεκίνησα από την αρχή. Τα πρώτα τα έκανε τέλος Φλεβαρη
Αν την άφηνες να ολοκληρώσει τα πρώτα - έστω και δύο - αυγά της, να μεγαλώσει τους νεοσσούς της και να βρει και τον απαραίτητο χρόνο να ετοιμαστεί, θα είχες ολοκληρωμένη τη δεύτερη γέννα. Εικάζω πως δεν θα κάνει άμεσα άλλο αυγό και πως μερικές μέρες αργότερα θα μπει σε διαδικασία νέας φωλιάς. Ελπίζω αυτή να είναι ολοκληρωμένη.
Κάθε δική μας παρέμβαση στις φωλιές... είναι συνήθως "μοιραία" και θα πρέπει να αποφεύγεται.
 
Το λάθος έγινε δυστυχώς. Τώρα τι να κάνω ; Να της βάλω το αληθινό και να την αφήσω να ολοκληρώσει η να την σταματήσω ;
 
θα της εβαζα το δικο της για 7-8 μερες, μετα αν ηταν ενσπορο θα την αφηνα να συνεχισει εφοσον βεβαια προχωρουσε και η ιδια μεχρι τοτε ετσι. Οτι εκανε ενα αυγο ομως δειχνει συνηθως οτι υπαρχει προβλημα(διατροφες και χειρισμοι) και θα πρεπει να το προσεξεις
 
Αν την άφηνες να ολοκληρώσει τα πρώτα - έστω και δύο - αυγά της, να μεγαλώσει τους νεοσσούς της και να βρει και τον απαραίτητο χρόνο να ετοιμαστεί, θα είχες ολοκληρωμένη τη δεύτερη γέννα
πειράζει να συμφωνήσω; κακώς την έκοψες και αυτή τη στιγμή ταλαιπωρείται! Εγώ θα της έβαζα πίσω τα 2 συν ένα ακόμη ψεύτικο,
ώστε βλέποντας 3 να κάτσεικαι θα βελτίωνα οπωσδήποτε την διατροφή της.. Καλό μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, βραστό αυγό, σουπιοκόκκαλο, αντίδι,ζοχό, μπρόκολο. Ολοκληρώνοντας έτσι τον 1ο της κύκλο, πιθανολογώ πως στην 2η γέννα θα πήγαιναν όλα κατ'ευχήν..
 
Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Αυτό έκανα της έδωσα το δικό της και αλλά δυο από άλλες φωλιές που είχαν από 5 και συνεχίζει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Αυτό έκανα της έδωσα το δικό της και αλλά δυο από άλλες φωλιές που είχαν από 5 και συνεχίζει.
Γιατί κάνεις συνέχεια τράμπες στις φωλιές και μετακινείς αυγά από την μία φωλιά στην άλλη; Καταλαβαίνεις ότι με αυτό που κάνεις θα έχεις σοβαρές συνέπειες στο μέλλον έτσι;
 
Δηλαδή, τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει; Αφού οι καμάρες είχαν γεννήσει τις ίδιες μέρες.
 
Δηλαδή, τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει; Αφού οι καμάρες είχαν γεννήσει τις ίδιες μέρες.
Πολύ απλά δεν θα γνωρίζεις τους γεννήτορες με τόσες τράμπες αβγων που έχεις κάνει στις φωλιές.
 
Πολύ απλά δεν θα γνωρίζεις τους γεννήτορες με τόσες τράμπες αβγων που έχεις κάνει στις φωλιές.
Ακριβώς! Και του χρόνου ίσως τα βάλεις μαζί είναι αδέλφια και βγουν τα νέα μικρά με γενετικά προβλήματα... ΕΚτός αν δώσεις όλα τα φετινά μωρά που θα βγάλεις.. άλλη λύση δε βρίσκω!
 
Υπάρχει λύση, απλά δεν κάνω τράμπα σε φωλιές από την ίδια ράτσα. Εκτρέφω 3 ράτσες και πάντα αλλάζω αυγά από την μια στην άλλη ράτσα ώστε μετά να μπορώ να τα ξεχωρίσω. Και κρατάω και καλό αρχείο για να μην κάνω αιμομιξίες.
 
Back
Top