Αναπαραγωγή Καναρα απεβίωσε μέσα στη φωλιά

gloster1995

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2016
Μηνύματα
65
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπέρα παιδιά. Κι ενώ η καναρα ήταν μια χαρά είχε 2 μικρά καναρινακια 17 ημερων.Χθες την είδα να είναι μέσα στη φωλιά. Ε και λέω θα θέλει να κάνει αυγό. Σήμερα το πρωί τη βρήκα μέσα στη φωλιά ψωφια και μ ένα αυγό σαν λαστιχενιο καπως έτσι και χωρίς τσόφλι. (Η προετοιμασία της καναρας είχε γίνει κανονικά). Τώρα τι κάνω; Το μικρό δε ξέρω αν μπορεί να φάει μόνο του. Θα δω αν το ταΐζει ο καναρος
 
Χθες την είδα να είναι μέσα στη φωλιά. Ε και λέω θα θέλει να κάνει αυγό. Σήμερα το πρωί τη βρήκα μέσα στη φωλιά ψωφια και μ ένα αυγό σαν λαστιχενιο καπως έτσι και χωρίς τσόφλι.
Ξεκάθαρη δυστοκία δυστυχώς. Αυτό το λαστιχένιο είναι το αυγό που καταφερε να βγαλει αλλα δυστυχως η ίδια δεν τα καταφερε... Λυπαμαι πολυ! ☹ Εχεις φωτο του αυγου αυτου;

. (Η προετοιμασία της καναρας είχε γίνει κανονικά).
Δηλαδη; Ασβέστιο, κόκκαλο σουπιάς της ειχες παρεχει; Το κλουβι εκει που ειναι το πιανει ο ηλιος ή είναι σε εσωτερικό χώρο;

Τώρα τι κάνω; Το μικρό δε ξέρω αν μπορεί να φάει μόνο του. Θα δω αν το ταΐζει ο καναρος
Αν ζητησει ο καναρος θα το ταισει. 17 μερες δεν το ταισε καθολου; Τελικα μιλαμε για ενα ή για δυο μικρα δεν καταλαβα;
 
Όχι δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία. Στη διατροφή παρειχα καθημερινά αυγοτροφη, αυγό, ασβέστιο στο νερό.Αυτά. Δύο νεοσσούς γέννησαν αλλά τελικά ένας επιβίωσε, συγνωμη που δεν το είπα στην αρχή
 
Ηλιο ειχαν τα πουλια; Για καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου. Το λαστιχένιο αυγό είναι αυγο χωρις τσόφλι και δυσκολεύεται πολυ η θηλυκιά να το βγαλει. Λογικά ο αρσενικός θα το ταιζει αλλα κοιταζε και εσυ για σιγουριά.
 
Το ασβέστιο χρειάζεται τακτικά σε γεννημένες κανάρες ακόμα και στις μέρες που δεν αναμένεται αυγο.
Γνώμη μου ειναι πως όλο αυτό είναι υπερβολικό.
Τέσσερις πέντε σταγόνες, για τρεις τέσσερις μέρες μετα το πρώτο αυγό θα φέρουν ξεκούραστο οργανισμό στις καναρες και διαβίωση χωρίς επιφορτίσεις.
 
Να μην ανοίξω κι άλλο θέμα, θέλω να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Έχω ένα ζευγάρι σκούρα καναρίνια τα οποία στη πρώτη γέννα κάνουν 5 αυγά και όλα ασπορα. Τώρα κάνουν στη δεύτερη γέννα αλλα 5 αυγα αλλά ασπορα κι αυτά. Ο καναρος την έχει βατεψει αρκετές φορές και επίσης ο συγκεκριμένος καναρος είχε βγάλει περσυ 8 πουλιά αλλά με άλλη καναρα. Παρατήρησα πάντως πως τ αυγά της καναρας ότι άλλο είναι μικρότερο άλλο μεγαλύτερο. Έχουν διαφορά στον όγκο δηλαδή. Τι φταίει;
 
Πιθανολογώ πως ρωτάς για την ασπερμιία των αυγών.
Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που τα αυγά παρουσιάζονται χωρίς ζωή στα καναρίνια.
Θα γράψω μερικούς κι όχι απαραίτητα με το ποσοστό που ο καθένας συμμετέχει.
Μπορεί λοιπόν να υπάρχει οργανικό πρόβλημα γονιμότητας είτε μόνιμο είτε προσωρινό σε ένα απο τα δυο πουλιά, να υπάρχει πυκνό φτέρωμα στη γενετήσια περιοχή που δεν επιτρέπει την επαφή τους, όπως επίσης και το υπερβολικό πάχος στα πουλιά που δεν βοηθά κλπ.
Αυτά που μπορούμε να ελέγξουμε είναι το φτέρωμα με κούρεμα της περιοχής και το πάχος με δίαιτα.
Σε κάθε περίπτωση μερικές φωτογραφίες της περιοχής της αμάρας των πουλιών ίσως βοηθήσουν.
 
Αν είναι να κουρέψεις, πριν το κάνεις, θα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις υπόψη σου να μην πειράξεις τα πούπουλα - οδηγούς του ψευδοπέους του αρσενικού πουλιού.
 
Back
Top