Αναπαραγωγή Καναρα δεν δέχεται τα δαχτυλίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosk1

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2011
Μηνύματα
838
Πόλη
Κομοτηνή
Δυστυχώς δεν ξεκίνησε καλά η ημέρα, την Κυριακή είχα βάλει δαχτυλίδια σε δύο από τα τέσσερα οπαλ κόκκινα μωσα'ι'κα, όλη την ημέρα δεν είχα πρόβλημα σήμερα το πρωί κατά της 7:00 βλέπω κάτω στο κλουβί τα δύο που τους έβαλα δαχτυλίδια νεκρά, το περίεργο είναι ότι και η θυληκια φέρει δαχτυλίδι στο πόδι της αλλά ουτε και καθαρό πουλί είναι με την φωλιά της, της είχα ρίξει μερικά σπορακια το Σάββατο για να δω αντιδράσεις και δεν τα είχε καθαρίσει όλα, σήμερα δοκίμασα να ραψω ένα δαχτυλιδακι στην φωλιά και έβαλα και λευκοπλαστ σε ένα δαχτυλιδακι για να κρύψω το χρώμα από το δαχτυλίδι και το έβαλα σε ένα πουλάκι, το απόγευμα έλειπε από το πόδι του από ότι κατάλαβα δεν εχει σπάσει, το δαχτυλίδι δεν το βρήκα πουθενά, λέω να μην επιχειρήσω να τους βάλω ξανά.
 
Πολύ κρίμα... ☹
Περιμένω κι εγώ μαζί σου με αγωνία τοποθετήσεις από άλλους φίλους περισσότερο γνώστες...
 
καπως ετσι ξεκινησε και εμας!:/ευτυχως δεν θρηνησαμε πουλακια:/
 
Δύσκολες καταστάσεις που δυστυχώς δύσκολα τις αποφεύγουμε.
Είχα κι εγώ μια περίπτωση φέτος που ευτυχώς και η ίδια αποδέχτηκε τα μέτρα.. και τα μικρά μεγάλωσαν καλά.
Αν δεν έχεις παραμάνα και δεν μπορείς να τη σταματήσεις τότε ας μη βάλεις δαχτυλίδια.
Προέχει η ασφάλεια της ζωής των μικρών.
Ράψε όμως σε ορατό σημείο ένα δαχτυλίδι με λίγη κλωστή παραπάνω να κρέμεται για να την παιδέψει και να τα σταματήσει τα τρελά της.
Θα είναι περισσότερο έτοιμη στην επόμενη γέννα.
Πολύ λυπάμαι για τις απώλειες.
Καλή δύναμη.
 
κ. Γιαννη εχω κι απορια:εαν εχουμε τετοια περιστατικα και τα πουλια τα προοριζουμε για διαγωνισμους τι κανουμε;:/
 
Έχω ακούσει πως πουλιά χωρίς δαχτυλίδι ή με τραυματισμό δεν γίνονται δεκτά σε διαγωνισμούς...
Ας το επιβεβαιώσει όποιος γνωρίζει από πρώτο χέρι...
εννοειται πως δεν παιρνουν μερος
 
Ακριβώς αυτό θελε να προετοιμάσω όταν έγραψα τα προηγούμενα.
Δηλαδή, όσα προηγήθηκαν θα μας προετοιμάσουν την κανάρα για την επόμενη γέννα.
Έτσι θα ράψουμε δαχτυλίδια από νωρίς στη φωλιά αλλά κυρίως θα έχουμε παραμάνα έτοιμη που θα μπορεί να δεχτεί τα μικρά... αν δεν πιάσουν τα "κόλπα" μας.
 
Κρίμα για τις απώλειες... Πολύ κρίμα! Ποια δαχτυλίδια χρησιμοποιείς; Κλειτού τύπου; Θεωρείτε (σε όλους απευθύνομαι) πως αν έβαζε άλλου είδους (σιλικόνης ή ανοιχτού) δε θα είχε τέτοια θέματα; Μήπως να αφησεις τα μικρά να μεγαλώσουν και λίγο πριν βγουν από τη φωλιά να βάλεις σιλικόνης;
 
Κρίμα για τις απώλειες... Πολύ κρίμα! Ποια δαχτυλίδια χρησιμοποιείς; Κλειτού τύπου; Θεωρείτε (σε όλους απευθύνομαι) πως αν έβαζε άλλου είδους (σιλικόνης ή ανοιχτού) δε θα είχε τέτοια θέματα; Μήπως να αφησεις τα μικρά να μεγαλώσουν και λίγο πριν βγουν από τη φωλιά να βάλεις σιλικόνης;
Ανοιχτου τυπου και σιλικονεις μπορεις να βαλεις και μετα με τα κλειστου τυπου υπαρχει το προβλημα:/
 
Ποια δαχτυλίδια χρησιμοποιείς; Κλειτού τύπου;
Κλειστού τύπου Αλίκη για την ημερομηνία γέννησης, ανοιχτού τύπου δεν θα είχα λόγο να τα βάλω τώρα τα βάζεις και μετά τον απογαλακτισμο.
 
Back
Top