Αναπαραγωγή Καναρα δεν καθεται στα αυγα

Πόπη Μπού

PB Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2008
Μηνύματα
748
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπέρα παιδιά η καναρα μου έχει κάνει από προχθες ένα αυγό αλλά δεν κάθεται σ'αυτο.υπάρχει περίπτωση να οφείλεται γαυτο ο αρσενικός;υπάρχει περίπτωση να κρυώσει το αυγό τι να κάνω ; Αν υπάρχει κάτι
 
ερινα μην ανησυχεις η καναρα θα τελειωσει τα αυγα που ειναι να γεννησει και μετα θα κατσει πανω στα αυγα κανονικα δεν υπαρχει περιπτωση να κρυωσει το αυγο αφου δεν το εχει κλωσσησει καθολου η φυση ξερει τι κανει.
 
Αρη μου ξερεις πιο ειναι το θεμα οτι προχθες εκανε το αυγο. Εκατσε λιγο και μετα δεν την ξαναειδα να καθεται
 
μπορεις να περιμενης ακομα λιγο για να δεις τι θα κανει αμα δεν κατσει παλι πανω στο αυγο πρεπει μαλλον να βαλεις το αυγο σε αλλη καναρα αμα εχεις.
 
Υπαρχουν στιγμες που την ενωχλει ο αρσενικος. Μαζι δεν κανουνε και χωρια δεν μπορουνε
 
μηπως η καναρα επειδη γεννησε πολλες φορες κουραστηκε και επειδη ειναι και αυτη η ανυποφορη ζεστη δεν θελει να κλωσσησει δεν μπορω να καταλαβω τον λογο εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.
 
Αυτο το ζευγαρι μου το εδωσε η αδερφη μου μαζι με τη φωλια, δεν προλαβα να τη βγαλω... Και εκανε αυγο μαλλον θα τη βυαλω να μην την ταλαιπωρησω αλλο
 
Ερίνα μου είχες προετοιμάσει σωστά από διατροφικής άποψης το ζευγάρι, προκειμένου να φέρει εις πέρας την αναπαραγωγή; Αν όχι, εκέι πιθανών να οφείλεται η όποια αποτυχία...☹

Οσον αφορά το κλώσσιμα,όπως σωστά σου ειπε ο Αρης, η φυση ξερει η τί κάνει. Ή περιμενει να ολοκληρώσει την γέννηση των αυγών, ή λόγω ζέστης η θερμοκρασια είναι τέτοια που η κανάρα κρίνει πότε θα κατσει και πότε θα σηκωθεί. Πάντως χωρίς να θέλω να σε απογοητέυσω είναι λίγο δύσκολα αυτή την εποχή να καταφέρει να βγάλει νεοσσούς...Φαντάσου την καημενούλα την κανάρα με 38 βαθμούς ζέστη να πρέπει να κάθεται στην φωλιά...😱
 
τζωρτζινα μου το ξερω, αλλα οπως ανεφερα παραπανω το ζευγαρι μου το εδωσε η αδερφη μου και δεν προλαβα να βγαλω τη φωλια. Μου την εφερε και μετα απο μια ωριτσα... Τσουπ να ενα αυγο. Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα τα εβαζα να ζευγαρωσουν τετοια εποχη. Απλα τωρα δεν ξερω τι να κανω, να της παρω τη φωλια η οχι. Την εχω βαλει μεσα σε ενα δροσερο δωματιο. Πιθανον να μην καθεται και λογο αλλαγης περιβαλλοντος
 
μαλλον αυτος ειναι ο λογος που καθετε στο αυγο οι περισσοτερες καναρες το κανουν αυτο.
 
Φιλεναδα η καναρα σου εκανε αυγο επειδη απλα εξακολουθει να ειναι πυρωμενη και εφ' οσον δεν εκανε αλλο 99,9% ειναι ασπορο, αν την βαλεις να ζευγαρωσει εχεις πολλες πιθανοτιτες να παρεις μικρα αλλα αυτο δεν ειναι οτι καλυτερο τετοια εποχη, αν της βγαλεις τη φωλια τελος για φετος και του χρονου με υγεια.
 
Γιωργο μου καλησπερα... Νομιζω οτι μαλλον εχεις δικιο. Περιμενω τη δευτερα να μου στειλουν κατι για να κανω ωοσκοπηση.. Με να περιμενω η αδικος κοπος;να της παρω τη φωλιτσα και το αυγο,τωρα η μετα το πορισμα;
 
Δυο απο τα ζευγαρια μου ειναι μαζι απο τον Μαρτιο και ειναι σαν αδερφακια... Καταλαβες. Αφου εχει 2 κενες μερες αστο καλυτερα και αφου λες οτι δεν ειχες σκοπο να τα ζευγαρωσεις τετοιο καιρο μην το συνεχιζεις αδικα. Γνωμη μου ετσι; Εσυ αποφασιζεις.
 
Back
Top