Αναπαραγωγή Καναρα δεν μπορει να γεννησει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα παιδια χρονια πολλα χριστος ανεστη! Μια γρηγορη βοηθεια... Οταν η καναρα δεν μπορει να βγαλει το αυγο τι κανουμε και ειναι στον πατο του κλουβιου; Μπορω να την βοηθησω;
 
πφφ ολα καλα παλι καλα ειχα ηταν εξαντλημενη αλλα ανακουφιστηκε και αυτη και εγω μαζι το κλτερο. Ειναι οτι σωθηκε και το. Αυγο..
 
Ευτυχώς, τώρα πρέπει να την ενισχύσεις λίγο με ασβέστιο και να την έχεις στα ζεστά. Έβγαλε καθόλου αίμα;
 
πφφ ολα καλα παλι καλα ειχα ηταν εξαντλημενη αλλα ανακουφιστηκε και αυτη και εγω μαζι το κλτερο. Ειναι οτι σωθηκε και το. Αυγο..
Τόσο άμεση δράση έχει;
 
οταν την ειδα εγω ηταν 6 και 30 μετα τις οδηγιες σας εδωσα ασβεστειο και 8"30 ηταν ολα καλα... και σμρ ειδα και αλλο μεσα ειναι φυσιολογικο αυτο τοσο γρηγορα; τις ειχα σουπιοκοκαλο και το aidoneου μου εχουν πει οτι βοηθαει και αυγο που και που ενα στην βδομαδα! αιμα οχι καθολου!
 
είσαι σε κανονική αναπαραγωγική διαδικασία; Περιμένεις πουλιά ή σταματάς και έχεις ανεπιθύμητη γέννα;
περιμενω τωρα σημερα ειδα το δευτερο αυγο! Και χτες το απογευμα δεν ηξερα αν θα ζει σημερα
 
... και χτες το απογευμα δεν ηξερα αν θα ζει σημερα
την επόμενη φορά πρέπει να κάνεις σωστότερη προετοιμασία τουλάχιστον 4 εβδομάδων πριν καν αφήσεις το ζευγάρι μαζί.
Αυγοτροφή δίνεις;Δωσε μας μια περιγραφή της αναπαραγωγικής διαδικασίας που ακολουθησες μαζί με την τροφ'η αν μπορείς.
 
λοιπον αυτη ειναι η δευτερη γεννα τα πρωτα 4 που μου εβγαλε ηταν ασπορα... Προετιμασια ξεκινησα και στα 2 μαζι για 3 βδομαδες με αυγο μηλο το aidone στο νερο τους και αυγοτροφη αλλα απο pet shop τωρα περιμενω να δω τι θα γινει με αυτα τα αυγα...
 
Αυγό, μήλο μια φορά την εβδομάδα;αυγοτροφή κάθε πότε;
δες εδώ τα άρθρα
https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανά-προβλήματα-στην-αναπαραγωγή-καναρινιών.17671/
Επειδή υποπτεύομαι πως η διατροφή δεν είναι καθόλου καλή και είναι η αιτία των δεινών τους, αφου διαβάσεις τα άρθρα θα διατυπώσεις επιπλέον απορίες για να σε βοήθησουμε.
Το αυγό το τιμούν; Πόσα λεπτά το βράζεις;
 
Υπο κανονικές συνθήκες, νομίζω, στη φάση που είναι η αναπαραγωγή σου οι πιό πολλοί σταματούν τη extra χορήγηση φαγητών και ξεκινούν πάλι στο full μόλις βγούν οι νεοσσοί. Επειδή εσυ δεν έκανες σωστή προετοιμασία προτείνω να αγοράσεις αμέσως μια αυγοτροφή της προκοπής συσκευασμένη και επώνυμη και να την βάζεις κάθε μέρα ωστε να την συνηθίσουν μέχρι να βγούν οι νεοσσοί και να συνεχίσεις έτσι με περισσότερες ποσότητες τότε.
Επίσης, επειδή καταλαβαίνω πως γνωρίζεις κάποια πράγματα για τις απόψεις μας στο forum καλό θα είναι να εκμεταλευτείς της παρουσίας σου εδώ και να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου ορθά και όχι ρωτώντας δεξιά κ αριστερά ανθρώπους που μπορεί να έχουν άλλο όφελος ή να είναι και τελείως άσχετοι.

το αυγο το ξεσκιζουν :D σφιχτο!
Σφιχτό θεωρείται το αυγό με άνω των 15 λεπτών βράσιμο,'ετσι πρέπει να δίνεται.
Αν δείς και δεν δέχονται την αυγοτροφή θα παρέχεις αυγό με τσόφλι κάθε μέρα.
Καλή επιτυχία.
 
Από την διατροφική προετοιμασία δεν λείπουν ΠΟΤΕ κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι μέσα στην αυγοτροφή ή σε ξεχωριστή αυγοθήκη. Όλα αυτά είναι φυσικές πηγές ασβεστίου πριν καταφύγουμε στο υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νεράκι. :)
Τώρα που είδες και το 2ο αυγό δίνεις ασβέστιο στο νερό μέχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκία!
 
Back
Top