Αναπαραγωγή Καναρα δεν ταιζει τα μικρα, σκεφτομαι να τα ταιζω εγω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
η καναρα μου δε φαινεται να ταιζει τα μικρα της η τουλαχιστον βλεπω οτι δε τα ταιζει αρκετα. Απο αυτα που διαβασα σκεφτομαι να ανακατεψω σε χλιαρο νερο αυγοτροφη, αυγο και λιγο φρυγανια και να τα ταιζω εγω 5-6 φορες την μερα. Ξερει κανεις κατι παραπανω για αυτο το θεμα; Μηπως το μειγμα μου δεν ειναι σωστο;5-6 φορες την μερα ειναι καλα; Και ποσες μερες πρεπει να τα ταιζω εγω;η καναρα ειναι μονη της στο κλουβι γιατι ο καναρος ειναι με αλλη καναρα τωρα. Τα μικρα ειναι 2 και ειναι 3 ημερων.συγνωμη αν σας κουρασα και περιμενω βοηθειες...😕
 
αν εισαι σιγουρη οτι δεν τα ταιζει τα μικρα μπορεις να τα ταιζεις αν και ειναι πολυ μικρα και αν δεν εχεις δοκημασει αλλη φορα θα δυσκολευτης γιατι ειναι πολυ μικρα πιθανον θα τα ταιζεις με συριγκα το ποσες φορες θα καταλαβης αν ανυγουν το στομα του και δεχονται την τροφη τα δινεις αν δης οτι δεν το ανυγουν ειναι χορτατα καλη προσπαθεια
 
κοιταξε τα πουλακια αν εχουν φαγητο στο λαιμο. αν εχουν τοτε αστα ησιχα. αν δεν εχουν φαγητο... Τοτε καλο θα ηταν να παρεις ειδικη τροφη για ταισμα νεοσων στο χερι και να αρχισεις ταισμα το γρηγοροτερο.
 
Το να μη τα παει καποιο πουλι καλα με το ταισμα δεν ειναι παραξενο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ταισει καθολου τα μικρα του, το σιγουρο ειναι οτι χωρις το ταισμα της μανας τους πουλια μικροτερα των 20 ημερων ειναι εξαιρετικα δυσκολο να επιβιωσουν (χωρις τα αντισωματα που λαμβανουν απο τα γαστρικα υγρα της μανας), αν παλι η μανα ταιζει εστω και λιγο μπορουμε να επεμβουμε συμπληρωματικα. Σιγουρο επισης ειναι οτι η συχνη παρουσια μας στον ιδιο χωρο με ενα πουλι που εχει τετοια ιδιαιτεροτητα (να μη ταιζει σωστα) λειτουργει αρνητικα, οποτε η παρουσια μας θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον διακρητικη και ολιγοωρη. Υπαρχουν στο εμποριο μειγματα για ταισμα νεοσσων και θελει μονο προσοχη στις οδηγιες του καθε σκευασματος για το πως χορηγηται.
 
Back
Top