Αναπαραγωγή Καναρα δεν ταιζε, να τη βαλω για δευτερη γεννα;

dimitris.1

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλησπερα φιλοι/ες μετα απο 6μερες που ειχαν βγει οι νεοσσοι σημερα πεθαναν ο λογος ηταν δεν τους ταιζε η μανα οπως επρεπε. Να την βαλω για δευτερη γεννα; Μηπως θα εχω το ιδιο αποτελεσμα;
 
φιλε γιατι εγινε αυτο;τα πουλια ειναι μεσα η εξω;το βραδυ εχουν καποιο φως να τα ταιση η καναρα; Γενικα σε τι χωρο τα εχεις;
 
Τα πουλια ειναι σε εσωτερικο χωρο.Απο φωτισμο το βραδυ εχουν ενα λαμπακι. Εχω βγαλει και αλλες γεννες με επιτυχια δεν πιστευω να φταιει ο χωρος.
 
συνηθως οταν δεν ταιζει η καναρα αναλαμβανει ο αρσενικος.η συμπεριφορα του στη περιπτωση σου ποια ηταν;
 
Δεν ειχα μεσα τον αρσενικο φιλε μου. Γιατι μετα το βατεμα ηταν επιθετικος προς την καναρα και τα αυγα
 
για να λες προς τα αυγα το διαστημα που ηταν μονη ηταν αρκετο. Προφανως το πουλι κουραστηκε ή και ηθελε ξαναβατεμα αν ειχες καπου εκει κοντα τον αρσενικο και τον εβλεπε αλλα δεν μπορουσε να τον εχει.χωρις να μπορω να στο αποκλεισω δεν νομιζω ουτε εκεινος να πειραζε τα αυγα, πολυ περισσοτερο εκινη να τον αφηνε να το κανει. Θα τα προφυλαγε. Και αν στην πορεια αφου βγαιναν οι νεοσσοι θελανε ξανα να βατευτουν τοτε θα εβαζες και αλλη φωλια. Θα τα ταιζε ο αρσενικος. Και εδω θελωνα καταληξω σαν απαντηση στην αρχικη ερωτηση σου. Ετσι να αντιμετωπισεις παρομοιο προβλημα οταν θα την ξαναβαλεις(αρα να την ξαναβαλεις 😉
 
Συμβαινει πολλες φορες σε πρωταρες μανες στην 1η γεννα να μη τα πανε καλα, στις επομενες συνηθως δεν εχουν προβλημα, δεν ειναι βεβαια κανονας αυτο απλα εχουν καταγραφει αρκετα τετοια περιστατικα. Η δικια σου πρωταρα ειναι;
 
συμφωνω με το γιωργο για τις''πρωταρες'' καναρες και η γνωμη μου ειναι στην επομενη γεννα να βοηθας και εσυ στο ταισμα των νεοσσων.
 
Ηταν η πρωτη της γεννα και βοηθουσα οσο μπωρουσα για το μεγαλωμα τον νεοσσων αλλα λογο δουλειας δεν μπωρουσα να ειμαι συνεχεια απο πανω τους. Τωρα την εχω αλλαξει αρσενικο για να δω καποια αλλη συμπεριφορα. Και ευχαριστα αποτελεσματα
 
Back
Top