Αναπαραγωγή Καναρα δεν φτιάχνει φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex124
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex124

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σαςς.
λοιπόν πριν πόλη καιρώ σας είχα γράψει ότι η καναρα μου γέννησε 4 αυγά αλλα δεν έκανε φωλιά γιατί ξέχασα να βάλω το νήμα τελος παντον την εκανα εγώ την φωλιά αλλα μερα με την μερα εβλεπα αυγό σπασμένο ετσι τα πιρα το ενα που εμινε και το πέταξα.
Σημερα γέννησε και 1 αυγό ενώ έχω νήμα δεν φτιάξανε την φωλιά ληγω νήμα βάλανε γιατί το κανουν αυτό; και γω τη πρέπει να κάνω;..
Επίσης να τούς δωσο αυγό η οχι;
Ευχαριστώ.

Ααα ξέχασα να πο ότι κάθετε μέσα στην φωλιά και το κλοσαι κανονικά
 
Έχεις κάνει καθόλου προετοιμασία;
Όσο για το αυγό αν έχεις βάλει τσόχα στην φωλιά δεν έχεις πρόβλημα.
 
Εχει λίγο νήμα και πάρα πολύ έχει κάτω στο κλουβί :/
Θα καθαρίσεις το νήμα που είναι κάτω στο κλουβί...
Και θα περιμένεις να δεις αντιδράσεις από την κανάρα...
Τη φωλιά όμως μην την ξαναπειράξεις.
 
Μήπως δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς; Βάλε άλλη μία φωλιά στο σημείο το κλουβιού που έχει μαζέψει το περισσότερο νήμα..
 
Πεδία οπος είδα σιγά σιγά βάζει παρησωτερο νήμα στην φωλιά λέτε να την φτιάξει με το αυγό μέσα;
 
Όταν γεννήσει αυγό η κανάρα φροντίζουμε να έχει αποσυρθεί κάθε ποσότητα υλικού χτισίματος από το κλουβί...
Αν δεν το κάνουμε... σκεπάζει και συνεπώς καταστρέφει το αυγό...
 
Καλημέρα. Άποψη μου από τη στιγμή που έκανε αυγό το νήμα πρέπει να το αποσυρεις για να μην το καλύψει όπως σου είπε και ο Γιάννης. Δεν έκανε δεύτερο αυγό σήμερα;
 
Καλημέρα. Άποψη μου από τη στιγμή που έκανε αυγό το νήμα πρέπει να το αποσυρεις για να μην το καλύψει όπως σου είπε και ο Γιάννης. Δεν έκανε δεύτερο αυγό σήμερα;

Χμμ οκ θα το βγάλω όταν πάω σπίτι.
Εμμ δεν ξέρω αν έκανε και άλλο αυγό σχολείο είμαι 😛
 
Τελικά παιδιά έκανε 1 αυγό το οποίο είναι λίγο μεγάλο απο το κανονικό Ο. Ο
και έκανε περίπου την φωλιά αλλα έβγαλα το νήμα και την εφημερίδα που είχα κάτω!
στο μεταξύ η καναρα κάθετε μια χαρά μέσα και το κλοσαι τι λέτε θα πάνε καλά τα πράγματα;..
 
Τελικά παιδιά έκανε 1 αυγό το οποίο είναι λίγο μεγάλο απο το κανονικό Ο. Ο
και έκανε περίπου την φωλιά αλλα έβγαλα το νήμα και την εφημερίδα που είχα κάτω!
στο μεταξύ η καναρα κάθετε μια χαρά μέσα και το κλοσαι τι λέτε θα πάνε καλά τα πράγματα;..
Αν κατάλαβα καλά δεν έκανε δεύτερο αυγό σήμερα; Αν θα πάνε καλά τα πραγματα εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και σίγουρα κανένας μας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό.
 
Αν κατάλαβα καλά δεν έκανε δεύτερο αυγό σήμερα; Αν θα πάνε καλά τα πραγματα εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και σίγουρα κανένας μας δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό.

Ναι 1 έκανε μάλλον θα κάνει και αλλο 1 αύριο.
Έτσι θέλω να πιστεύω 😉
 
Μιας και τώρα "πήρε μπρος" μην την πολυενοχλείς άλεξ! Από μακριά και διακριτικά! Όταν κάνει το 2ο ή το 3ο αυγό καλό θα ήταν να της δώσεις για λίγες μέρες υδατοδιαλυτό ασβέστιο να καλύψει το ασβέστιο που έχασε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Μιας και τώρα "πήρε μπρος" μην την πολυενοχλείς άλεξ! Από μακριά και διακριτικά! Όταν κάνει το 2ο ή το 3ο αυγό καλό θα ήταν να της δώσεις για λίγες μέρες υδατοδιαλυτό ασβέστιο να καλύψει το ασβέστιο που έχασε. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σε ευχαριστώ πολύ.
ναι δεν τους ξανά ενοχλώ όπως τούς ενοχλουσα παλιότερα 😛..
Τι αασβέστιο να τούς πάρω; :)
 
Τι αασβέστιο να τούς πάρω; :)
Υπάρχουν πάρα πολλά, ένα οικονομικό και ικανοποιητικό είναι και αυτό
14100354.jpg
 
Βρε παιδιά δεν έκανε άλλο αυγό και δεν κάθετε πια στην φωλιά τι να κάνω;
Δυστυχώς τίποτε.
Πάρε το αυγό σε δροσερό και ασφαλές μέρος (όχι ψυγείο) και περίμενε μερικές μέρες.
Ίσως συνεχιστεί η ωοτοκία ίσως πάλι όχι.
Έτσι κι αλλιώς αν δεν καθίσει στη φωλιά το αυγό θα πάει χαμένο.
Παρακολουθείς την συμπεριφορά και τα λέμε.
 
Back
Top