Αναπαραγωγή Καναρα εκανε αυγο εξω απο τη φωλια, τι κανω στη συνεχεια;

marios 12

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2015
Μηνύματα
31
Πόλη
Θεσσαλονίκη
χαιρετε, και καλημερα η θυληκια καναρα εκανε αυγο εξω απο την φωλια με αποτελεσμα το αυγο να σπασει εβγαλα τον αρσενικο τι κανω στην συνεχεια; αν γνωριζει καποιος. ευχαριστω!
 
Καλημέρα, γιατί συνδύασες το γεγονός με την απομάκρυνση του αρσενικού; Μπορεί να της έπεσε πριν προλάβει να πάει στην φωλιά και κάποια άλλα ίσως ενδεχόμενα. Παρατήρησες και κάτι ακόμα;
 
ξερω οτι καθεται στην φωλια και γεναει δεν παρατιρισα κατι αλλο εβγαλα τον αρσενικο με το σκεπτικο οτι μηπως ενωχλειτε και θελει μοναξια να πω επισεις οτι κολιτα της ειναι αλλο ζευγαρι μα 4 αυγα με χωρισμα φυσικα μηπως καμια ανησυχεια απο εκει;
 
χαιρετε, και καλημερα η θυληκια καναρα εκανε αυγο εξω απο την φωλια με αποτελεσμα το αυγο να σπασει εβγαλα τον αρσενικο τι κανω στην συνεχεια; αν γνωριζει καποιος. ευχαριστω!
Να δώσεις συμπλήρωμα ασβεστίου στο νερό της.
Βάλε για τις επόμενες 3-4 μέρες 3-4 σταγόνες υγρού ασβεστίου στο νερό της ποτίστρας.
Να το αλλάζεις καθημερινά.
Να επιστρέψεις το αρσενικό στη θέση του.
 
αγουρακι καθε ποτε μπορουμε να δινουμε στα πτηνα μας με τους νεοσους μαζι η αφου απογαλακτιστουν και μετα, και τωρα που ειναι στην φωλια η καναρα χωριγουμε;
 
αγουρακι καθε ποτε μπορουμε να δινουμε στα πτηνα μας με τους νεοσους μαζι η αφου απογαλακτιστουν και μετα, και τωρα που ειναι στην φωλια η καναρα χωριγουμε;
Μόνο γιατί τους αρέσει...
Κανονικά δεν έχει να προσφέρει και πολλά το αγγούρι.. όπως και το μαρούλι.
Υπάρχουν "χορταρικά" που θα τους κάνει καλό να το τρώνε...όπως η γλυστρίδα, μπρόκολο κλπ.
 
Μόνο γιατί τους αρέσει...
Κανονικά δεν έχει να προσφέρει και πολλά το αγγούρι.. όπως και το μαρούλι.
Υπάρχουν "χορταρικά" που θα τους κάνει καλό να το τρώνε...όπως η γλιστρίδα, μπρόκολο κλπ.
με το μπροκολο εραστηκαν εδω και 1 χρονο που τα δινω σταδιακα δεν αφηνουν τιποτα

Να δώσεις συμπλήρωμα ασβεστίου στο νερό της.
Βάλε για τις επόμενες 3-4 μέρες 3-4 σταγόνες υγρού ασβεστίου στο νερό της ποτίστρας.
Να το αλλάζεις καθημερινά.
Να επιστρέψεις το αρσενικό στη θέση του.
ο αρσενικος επεστρεψε αλλα διακρινω φασαρια βαμβακι παλι το βραδυ
 
με το μπροκολο εραστηκαν εδω και 1 χρονο που τα δινω σταδιακα δεν αφηνουν τιποτα


ο αρσενικος επεστρεψε αλλα διακρινω φασαρια βαμβακι παλι το βραδυ

Τι εννοεις εραστηκαν; Το τρωνε ή οχι;

Και τι εννοεις βαμβακι το βραδυ; Γιατι; Οταν λες φασαρια, τι γινεται;
 
Τι εννοεις εραστηκαν; Το τρωνε ή οχι;

Και τι εννοεις βαμβακι το βραδυ; Γιατι; Οταν λες φασαρια, τι γινεται;
αρεστηκαν ηθελα να γραψω, στον πατο του κλουβιου βαζω βαμβακι να προφηλαξω το αυγο ετσι εκανα και εχθες οσο για την φασαρια σαν να μην τα βρησκουν και η θυληκια δεν δινει σημασια στην φωλια
 
Με μπερδεψες με το εραστηκαν 🙂

Ενταξει, ας ελπισουμε οτι αχρειαστο να ειναι το βαμβακι...

Τι αλλο κανει περα τηςαδιαφοριας για τη φωλια;
 
Με μπερδεψες με το εραστηκαν 🙂

Ενταξει, ας ελπισουμε οτι αχρειαστο να ειναι το βαμβακι...

Τι αλλο κανει περα τηςαδιαφοριας για τη φωλια;
φαγακι απο πατηθρα σε πατηθρα και ψιλοαγριαδες με τον αρσενικο, μηπως το δευτερο το κανει μεσα στην φωλια ας το ελπισω να παρει τον δρομο η γεννα.
 
Εγώ λέω να τα αφήσεις μαζί και βλέπεις...

Σε τι χώρο τα έχεις; Πρώτη γέννα;
 
Εγώ λέω να τα αφήσεις μαζί και βλέπεις...

Σε τι χώρο τα έχεις; Πρώτη γέννα;
μεσα σε γευγαρωστρα για 2 ζευγαρια διπλα το αλλο ζευγαρι κανενα προβλημα, ναι πρωτη γεννα και σημερα χαλασε την φωλια κανει καινουργια με βαμβακι και το αυγο θα το βαλω λεω στην παραμανα που εχω.
 
μεσα σε γευγαρωστρα για 2 ζευγαρια διπλα το αλλο ζευγαρι κανενα προβλημα, ναι πρωτη γεννα και σημερα χαλασε την φωλια κανει καινουργια με βαμβακι και το αυγο θα το βαλω λεω στην παραμανα που εχω.
Αν κατάλαβα καλά σε μία ζευγαρώστρα έχεις βάλει στην μία πλευρά το ένα ζευγάρι και στην άλλη το άλλο; Αν ναι θεωρώ πως ο χώρος είναι πολύ μικρός και υπάρχει και έντονος ανταγωνισμός μεταξύ των ζευγαριών. Το κάθε ζευγάρι στη ζευγαρώστρα του. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν κατάλαβα καλά σε μία ζευγαρώστρα έχεις βάλει στην μία πλευρά το ένα ζευγάρι και στην άλλη το άλλο; Αν ναι θεωρώ πως ο χώρος είναι πολύ μικρός και υπάρχει και έντονος ανταγωνισμός μεταξύ των ζευγαριών. Το κάθε ζευγάρι στη ζευγαρώστρα του. 😉
! το σκεφτηκα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
και αν για τον Α η Β λογο θα πρεπει να χωρισης καποιο αρσενικο και τα θυληκα κλωσανε θα τον πιασεις με τα χερια ενω υπαρχουν κλωσες μεσα; Μαλων κακο θα κανεις παρα καλο
 
επειδη και γω αντιμετωπιζω το ιδιο 8εμα γραφω εδω ετσι ωστε να μην ανοιγω νεο... Εχω ενα ζευγαρι τιμβραντο τους ειχα δει να ζευγαρωνουν την περασμενη εβδομαδα αρκετες φορες..η καναρα εφτιαξε μονη της φωλια (της ειχα βαλει μια εσ και μια εξ) διαλεξε την εξ. Και σμρ το πρωι ειδα ενα σπασμενο αυγο στο πατωμα...

*διαλε3ε την εσωτερικι φωλια
 
επειδη και γω αντιμετωπιζω το ιδιο 8εμα γραφω εδω ετσι ωστε να μην ανοιγω νεο... Εχω ενα ζευγαρι τιμβραντο τους ειχα δει να ζευγαρωνουν την περασμενη εβδομαδα αρκετες φορες..η καναρα εφτιαξε μονη της φωλια (της ειχα βαλει μια εσ και μια εξ) διαλεξε την εξ. Και σμρ το πρωι ειδα ενα σπασμενο αυγο στο πατωμα...

*διαλε3ε την εσωτερικι φωλια
εσωτερικη εχω εξ αρχης εχτες εκανε ενα αυγο στην φωλια αφου πρωτα την καλοπεριποιηθηκε δεν παω και πολυ κοντα τους
 
Back
Top