Αναπαραγωγή Καναρα εκανε αυγο με μαλακο τσοφλι σαν μεβρανη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
Γεια σας μια καναρα μου μου εκανε ενα αυγο που ηταν πολυ μαλακο σχεδον το τσοφλι ηταν σαν μεβρανι. Εγω σκεφτηκα να της ριξω 2 σταγονες ασβεστιο στο στομα για να γεννησει ποιο σκληρο το αλλο αυγο ωστε να μην σπασει το αυγο στην κοιλια της και την χασω. Τελικα αφου το εκανα γεννησε ενα ακομα αυγο που ηταν σκληρο ολο αλλα ειχε πολυ λεπτο τσοφλι. Της πηρα το αυγο μετα και τωρα την εχω μονη της για να ανακτησει δυναμεις.Αλλα τι μπορω να κανω ωστε να την δυναμωσω ποιο γρηγορα για να μου ξαναγεννησει. Να συμπληρωσω οτι ακολουθησα κανονικα ολη την διαδικασια αναπαραγωγης με ασβεστιο και πολυβιταμινες.
 
Άρη το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αφησείς το πουλί να ξεκουραστεί.
Επίσης αυτό που έπαθε δείχνει έλλειψη ασβεστίου.
Εγώ δε θα βιαζόμουν να ξαναβάλω το πουλί στην αναπαραγωγή.
Θα του εδίνα 4 με5 φορές την εβδομάδα τροφές με μεγάλα ποσοστά ασβεστιου.
Θα προσπαθούσα ξανά μετά απο κανα μήνα.
 
Αφησε την καναρα μονη της να ολοκληρωσει αυτο τον κυκλο αυγων που ξεκινησε να κανει. Προετοιμασε την σωστα δυνοντας ασβεστιο και εποειτα να να ξαναεπιχειρησεις ζευγαρωμα.Αποψη μου να περασουν τουλαχιστον 20 μερες προετοιμασιας
 
μην βιαστεις να ξαναβαλεις τη καναρα για αναπαραγωγη. Εγω το επαθα αυτο πριν 20 μερες με συνεπεια να παθει φλεγμονη η καναρα μου και να πεθανει.συνεχισε το ασβεστιο και μολις καταλαβεις οτι εχει τραφει αρκετα τοτε να ξεκινησεις παλι αναπαραγωγη
 
Back
Top