Αναπαραγωγή Καναρα εκανε φωλια εδω και 10 μερες και αυγα τιποτα

dimitris34

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2008
Μηνύματα
13
Πόλη
Ρόδος
καλησπερα, η καναραμου εχει κανει φωλια, εδω και δεκα μερες, και αυγα τιποτα, αυτη καθεται μεσα στη φωλια;:) 😉
 
3 μπορει να ειναι οι λογοι. Παρομοιο πραγμα αντιμετωπιζω και εγω
α)Μεγαλη σε ηλικια καναρα
β)Ελλειψη ασβεστιου
γ)Αναπαραγωγη σε εξωτερικο χωρο
 
μήπως είναι μικρή σε ηλικία;
μήπως είναι κοντά σε παράθυρο και έφτιαξε την φωλιά για να ζεσταίνεται;
δεν είναι λόγος για να ανησυχείς, η φωλιά είναι ένδειξη επιθυμίας ωοτοκίας, όχι απαραίτητα ωοτοκίας
πρόσεξε μονάχα μην είναι φουσκωμένη και έχει πρόβλημα να κατεβάσει το αυγό
 
Δεν είναι λόγος να ανγχωνεσαι.Αστην να ηρεμήσει και σίγουρα θα κάνει, εμενα μου έχει τύχει να έχουν και 20 ημέρες έτοιμη την φώλια και να μην κάνουν τίποτα. Πάντως αν θέλεις οποσδήποτε να κάνεις κάτι άλλαξε της αρσενικό αν έχεις, βαλέ στο κλουβί σπασμένα κοχύλια γιατί μπορει να είναι και έλειψη ασβεστίου αν και συνήθως την βλέπεις να φουσκώνει
 
Παναγιωτη επειδη τη προετοιμασια τη θεωρω δεδομενη και ελλειψη ασβεστιο μου φαινεται παραλογη τωρα που τους δινω ολα τα καλουδια. Πιστευω οτι τη ζημεια την κανει ο καιρος. Δε νομιζω να αλλαξω αρσενικο γιατι ειδα βατεμα και δευτερον γιατι πιστευω οτι οι πολλες αλλαγες στα ζευγαρια τα στρεσαρουν τετοια πειραματα κανω προς το τελος της αναπαραγωγικης περιοδο οταν καποια καναρα δεν εκανε τιποτα.
 
... η φωλιά είναι ένδειξη επιθυμίας ωοτοκίας, όχι απαραίτητα ωοτοκίας

Αυτό νομίζω είναι μια μεγάλη αλήθεια. Εχω μια γιαγιά 8-9 ετών.
Φωλιά κάνει κάθε χρόνο. Αυγά έχει να κάνει απο τον Μάιο του 2006.
Εχω κι' εγώ την γνώμη οτι, αν δεν έχει εν τω μεταξύ μεσολαβήσει, κάποια
επιβάρυνση της υγείας του πουλιού, θά κάνει το "χρέος" του.
 
Κοντευει να κλεισει μηνα αυτη η κατασταση. Δε ξερω αν προκειτε για μια κακη πρωτη γεννα που δεν εγινε ποτε αλλα σιγουρα ο καιρος εκανε τη ζημεια του. Το κακο ειναι οτι η καναρα μου καθεται καθημερινα στη φωλια και κλωσσαει αερα. Μηπως να της χαλασω τη φωλια μπας καταλαβει οτι κατι δε παει καλα.
 
Εγώ όταν αντιμετωπίσω παρόμοια κατάσταση βγάζω την φωλιά για μια ημέρα καιι μετα της προσφέρω καινούργια υλικά
 
θα το δοκιμασω αυριο θα παρω τη φωλια και θα δωσω παλι φωλια και υλικο την Τριτη το πρωι
 
Επιτελους το πρωτο αυγο της χρονιας ειναι γεγονος και μαλιστα την αρχη την εκανε η ερμη που ειχε προβλημα ασβεστιου.
Για να δουμε αν εχω και συνεχεια απο τις αλλες δυο που ουτε φωλια δε φτιαξανε.
Δε σκοπευω να την ταλαιπωρισω παντως την καημενη που τυρρανιεται δυο μηνες τωρα. Μια καλη θελω για ισως να ειναι η τελευταια της χρονια αναπαραγωγης (πουλι του 2006) και πολυ θα ηθελα να εχω θυληκα απο αυτην καθως εχει καλο ιστορικο. Ειναι η μοναδικη χρονια που θελω να γεμισω θυληκα :D
 
Back
Top