Αναπαραγωγή Καναρα εκανε 7 αυγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggeliss
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggeliss

Banned
Εγγραφή
4 Φεβ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Ο συγκεκριμένος τίτλος παραπάνω ίσως για πολλούς φαίνεται πολύ σπάνιο, αλλά κι όμως, είναι πραγματικότητα.
Πέρυσι τέλη Ιανουαρίου θυμάμαι που ήταν η πρώτη γέννα της χρονιάς 2008, η κανάρα αυτή, η οποία κάνει πότε 4, πότε πέντε αυγά, ξεπέρασε κάθε όριο και πήγε στα 7. Ρώτησα μάλιστα αρκετούς για το γεγονός αυτό και μου είπαν ότι είναι ανάλογα τη ράτσα. Μερικές κάνουν συνέχεια από 1-3 αυγά, άλλες από 1-4, ή έως 6 το πολύ(μία κανάρα στις 1000 και αν ξεπερνά τα 5, άντε έξι αυγά).
Θα ρωτήσετε όλοι:
Έκανε 7 αυγά, αλλά από περιεχόμενο πατάτα;
Κι όμως, από τα 7 βγήκαν τα 5. Μάλιστα τα δύο τα έσπασε μόνοι της και τα βρήκα κάτω από τη φωλιά. Πιστεύω, ότι ήταν ένας πολύ καλός αριθμός, που όλοι μας θα θέλαμε να βγάζαμε σε κάθε γέννα.
Από τότε, όμως, κάνει συνέχεια 4 και σπάνια θα έλεγα τα βγάζει όλα(!)
Τί να πώ, ήταν...η χρονιά της.

Πιστεύω και το ξέρω ότι σε κανένα σας δεν ήταν βαρετή αυτή η αναφορά για κάτι που γίνεται πολύ σπάνια. Θα ήθελα,ωστόσο, να κάνετε τα δικά σας σχόλια με βάση το ασυνήθιστο παραπάνω συμβάν. Θα ήθελα πολύ να μου πείτε αν έχουν καταγραφεί παρόμοια συμβάντα σε κάποιον από εσάς..
γεια..
 
Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχουν καταγραφεί και άλλες περιπτώσεις, π.χ. μέχρι 8 αυγά[x]
 
Στην περσινή αναπαραγωγική περίοδο μια κανάρα μου έκανε :
1 γέννα 5 αυγά και βγήκαν όλα
2 γέννα 6 αυγά και ζήσαν όλα

Τρίτη γέννα δεν την άφησα για να μην ταλαιπωρηθεί.
 
Εγω φιλε μου Βαγγελη, περσι ειχα μεχρι 5 αυγα σε αρκετα ζευγαρια, φετος ομως ειχα 12 ζευγαρια με 7 αυγα και 4 με εξι, με 7 στα 7 και 6 στα 6 συμβαινει μερικες φορες καλη επιτυχια.Φιλικα Τεο
 
Μια φορά μόνο μου έτυχε να κάνει κανάρα (gloster) 7 αυγά το 2007. Γέννες με 5 και 6 είχα αρκετές φορές. Τέο οι θηλυκές σου είναι πρωταθλήτριες φίλε, 12 ζευγάρια με 7 αυγά, ούτε αναβολικά να τις έδινες:D μπράβο στα κορίτσια.
 
Αν τα έκανε σε συνεχώμενες μέρες τότε πράγματι είναι κάτι σπάνιο. Αν τα έκανε με διάλειμα μιας μέρας. Τότε είναι φυσιολογικό στο ξεκίνημα να έχουμε τέτοια φαινόμενα.
Το μέγιστο που μου έτυχε εμένα ήταν 6 αυγά όλα πιασμένα στη δεύτερη γέννα πρόπερσι. Η ίδια κανάρα δεν το επανέλαβε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
καλισπερα και εμενα μου ετιχε φετοσ να εχο ενα ζεβγαρι με 7 αυγα πιστεβο οτη ηνε λιγο σπανιο
 
Πολυ καλα ολα ρε παιδια! Μπραβο! Εγω δυστυχως δεν εχω την τυχη να εχω τετοια αποτελεσματα ακομα... (οσο ζω ελπιζω)
Βιαγκρα τους δινετε;
Συγχαρητηρια σε ολους παντως!
 
Εμένα μου έχει τύχει μέχρι 6 αυγά. Η κανάρα τα μεγάλωσε όλα. Όμως 7 είναι πολύ σπάνιο! Αλλά ποτέ δεν ξέρεις και εγώ ομοίως όσο ζω ελπίζω.
 
Αφού ναι, σου λέω μια στις 500 και αν συμβαίνει να γενά επτά αυγά.
 
Back
Top