Αναπαραγωγή Καναρα θελει να κανει 4η γεννα

Εγγραφή
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
616
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
καλησπερα σε ολους η καναρα μου εχει κανει 3 γεννες κ τωρα εχει 5 καναρινακια στη φωλια το μεγαλητερο 12ημερων βλεπω οτι αρχισε ο αρσενικος κ την ενοχλει για να ζευγαρωσει αλλα δεν θελω να την αφησω να κανει 4 η γεννα τι να κανω πως να χορισω τον αρσενικο κ ποτε πριν να ειναι αργα; ο αρσενικος την βοηθαει στο ταισμα.
 
Ήμαρτον κυρία Βασιλική 3 γέννα τέτοια επόχη.Φανταστήτε οτι οι πέρισσότεροι δεν έχουν ξεκινήσει με τις πρώτες.Αν θέλεται να έχεται τα καναρίνια σας για πολλά χρόνια καλύτερα να βγάζεται μέχρι 2 γέννες για να μην ταλαιπωρείται η θυληκιά. Μάλλον τα έχεται σε εσωτερικό χώρο για αυτό έχουν χάσει την αίσθηση του χρόνου και των εποχών. Συγνώμη αν σας στενοχώρησα αλλά ας λαμβάνουμε υπόψην και τη φύση και πως ζούνε τα πουλιά σε αυτήν
 
ναι σε ζευγαρωστρα τα εχω κ μεσα στο σπιτι εχω φτιαξει πλεον το καναριναδικο μου στον κηπο κ εχω ολα τα πουλια μου εκει αλλα αυτα δεν τα προλαβα μου ξεκινησαν γεννες κ δεν μπορουσα να τα μεταφερω τωρα 2-3 φορες την ημερα ταιζω κ εγω τα μικρα γιατι τα 2 μικροτερα συνηθος ειναι νιστικα αλλα πως να χωρισω τον αρσενικο κ ποτε;
 
Εαν η κανάρα δεν θέλει να ζευγαρώσει χωρίστε τα απο τώρα.
Απο τη μία η μάνα με τα μικρά και απο την αλλη ο πατέρας.

Θέλει όμως να τα παρατηρήτε μήπως η κανάρα θελείσει να ζευγαρώσει.
Εάν γίνει αυτό θα αρχίσει να ξεπουπουλιάζει τα μικρά.
Τότε βάλτε τα μικρά σε μια εσωτερική φωλιά και τοποθετήστετη επάνω στο χώρισμα αλλα απο τη πλευρά του πατέρα.
Ετσι θα ταίζουν και οι δύο γονείς.

Πρέπει όμως να έχετε το νού σας μήπως δείτε καμία άσχημη συμπεριφορά του αρσενικού.
Σπάνια πάντως συμβαίνει αυτό.
Αν ήταν ως τώρα καλός πατέρας δεν θα έχετε πρόβλημα.
 
προς το παρων τον τσιμπαει οταν την πλησιαζει αλλα ετσι εκανε κ τις προιγουμενες φορες πιστευω οτι σε λιγες μερες που θα αρχισουν τα μικρα να βγαινουν οτι θα ζευγαρωσουν παλι κ δεν θελω να την αφησω γιατι πιστευω οτι θα κουραστει πολυ ηδη την βλεπω ταλεπωριμενη αν ηταν 2-3 τα μικρα θατα ειχα χωρισει αλλα με5 δεν θα τα καταφερει κ οι φωλιες μου ειναι ολες εξωτερικες παντως ο αρσενικος ειναι πολυ καλος μπαμπας ταιζει τα μικρα την μαμα κ οταν βγεναι η καναρα να ξεπιαστει παει αυτος κ καθεται στη φωλια
 
Τον αρσενκό βγάλτον. Τώρα δεν χρησιμεύει. Η κανάρα τα ταΐζει μόνη τώρα. Οσο για αυτό που ρώτησες πως να τον βγάλεις απλά τον πιάνεις και τον μεταφέρεις σε δικό του κλουβί. Έχεις βάλει τσόχα στην φωλιά;
 
Φυσικά θα μπορεί. Σου λέω να βγάλεις τον αρσενκό για να μην πυρώσει την κανάρα και παρατήσει τα μικρά. Ξέρεις η δουλείά της τώρα είναι πολύ κοπιαστική. Ανα 2-3 ώρες τα ταΐζει. Σκέψου και ένα άλλο θετικό αν χωρίσεις τον αρσενικό. Θα σου κελαϊδάει.
 
Η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι με 5 πουλιά στην φωλιά δεν
κάνουμε ουτε κάν σκέψη, για απομάκρυνση του αρσενικού.
Με την προυπόθεση βέβαια οτι δεν δημιουργεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα.
Οταν βγούν τα μικρά στο κλαρί, σε περίπτωση που δείς ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ Κ.Λ. Π, τα χωρίζεις με τον μπαμπά τους και αφήνεις την κανάρα ΜΟΝΗ, να κάνει νέα φωλιά, ακόμα και αυγά. Πέρνεις καθημερινά τα αυγά απο την φωλιά, αντικαθιστόντας τα με ψεύτικα.
Αφήνεις λίγες μέρες(4- 5) να κλωσήσει τα ψεύτικα και μετα τα αφαιρείς τελείως.
Σε μια -δυό μέρες βγάζεις και την φωλιά, πέρνεις την θηλυκιά σε μια κλούβα πτήσης
ή τέλος πάντων σε κάποιο άλλο κλουβάκι. Την ταίζεις μόνον σπόρους και δήνεις πολλές φορές την εβδομάδα μπάνιο.
Τα αυγά της, που κατα 90% θα είναι άσπορα, μπορείς να τα βάλεις σε μια άλλη κανάρα για μερικές μέρες μέχρι να κάνεις ωοσκόπηση. Αν κάποιο έχει σπόρο το αφήνεις να βγεί στην ξένη φωλιά.
 
Back
Top