Αναπαραγωγή Καναρα κάνει αυγά χωρίς να έχει ζευγαρώσει

kasparenia

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2023
Μηνύματα
12
Πόλη
αθηνα
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους! Έχω ένα καναρινακι ενός έτους περίπου, το καναρίνι δεν το αγόρασα μου το δώσανε μετά από γεννά και μου ειχανε πει ότι είναι αρσενικό και προφανώς ως παντελώς άσχετη μέχρι σήμερα το πρωί πίστευα ότι είναι αρσενικό. Από εχτές το απόγευμα το έβλεπα λίγο ανήσυχο, το βράδυ καθότανε στον πάτο του κλουβιού με τις φτερούγες προς τα κάτω και όταν έβαλα το χέρι μου κοντά του μέσα στο κλουβί πήγε να μου επιτεθεί. Ανησύχησα ότι είναι άρρωστο. Προς μεγάλη μου έκπληξη όπως καταλαβαίνετε σήμερα το πρωί που ξύπνησα για δουλειά ειδα το καναρινακι να κάθετε στο κλαδί που το είχα αφήσει εχτές το βράδυ , σε θέση που δεν κοιμάται ποτέ , μετά από λίγο που ξαναπήγα στο κλουβί καθότανε στο ίδιο κλαδί ψηλα και ακριβώς από κάτω Σ αυτό το σημείο στον πάτο του κλουβιού ήτανε ένα αυγό σπασμένο. Το καθάρισα, του αλλαξα νερό , τροφή, του έβαλα αυγότροφή και δυστυχώς έπρεπε να φύγω από το σπίτι. Το καναρινακι ήτανε πιο δραστήριο μετά πετούσε από κλαδί σε κλαδί και προσπαθούσε να καθαρίσει τα φτερά του. Τι πρέπει να κάνω τώρα; Θα κάνει κι αλλά αυγά και πως θα καταλάβω ότι δεν έχει αλλά να κάνει ; Λόγω της ημέρας είναι όλα κλειστά και δεν μπορώ να βρω συμπλήρωμα ασβεστίου ; Να του βάλω μόνο αυγό με τσόφλι και το σουπιοκοκκαλο που έχει ή να κάνω και κάτι άλλο; Πως θα το βοηθήσω να ξεπυρωσει; Όπως καταλαβαίνετε δεν έχω άλλο καναρινακι και ούτε σκόπευα να το βάλω για αναπαραγωγή. Σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το τεράστιο μνμ
 
@kasparenia Χριστός Ανέστη. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Άστο να κάνει τα αυγά, και τέλος.Οτι έβαζες βάλε και τώρα, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εκτός αν σκεφτείς να τό ζευγαρώσεις, αλλά λίγο αργά πλέον.
 
το βράδυ καθότανε στον πάτο του κλουβιού με τις φτερούγες προς τα κάτω
Χρειάζεται υγρό ασβέστιο στο νερό του.
είναι όλα κλειστά και δεν μπορώ να βρω συμπλήρωμα ασβεστίου ;
Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να δώσεις σουσάμι,το βρίσκεις σε φούρνους και σούπερμαρκετ.
 
Back
Top