Αναπαραγωγή Καναρα κάνει μονο 1 αυγο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gioko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gioko

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2007
Μηνύματα
234
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Εχω μια καναρα μαλινουα 3 χρονων την οποια μου την εδωσαν πριν 3 μηνες. Το πουλι εχει ερθει απο Ιταλια και ετσι δεν ξερω σχεδον τιποτα γι΄αυτην. Πριν 20 μερες και αφου ειχα κανει την απαρετητη προετημασια για ζευγαρωμα εκανε το πρωτο της αυγο το οποιο ηταν και το μοναδικο. Μετα απο περιπου 10μερες το πεταξα επειδη ηταν ασπορο. Ξαναεκανε φωλια και εχει 5 μερες που και παλι εκανε 1 αυγο το οποιο και κλωθει κανονικα. Εχει τυχει σε κανεναν αλλον κατι τετοιο για να μου πει τι μπορει να συμβαινει;
 
Μηπως την εχουνε χρησιμοποιησει σε υπερβολικη αναπαραγωγη; 😕

Εγω θα την σταματουσα απο την αναπαραγωγη τωρα και θα φροντιζα να τη δυναμωσω σαν οργανισμο διατροφικα και θα δοκιμαζα λιγο αργοτερα η του χρονου...

Ας δουμε τι λενε και οι αλλοι που ασχολουνται περισσοτερο με καναρινια...
 
Θα συμφωμησω με τον Φοιβο αλλα καλο θα ηταν να περιμενεις τη γνωμη καποιου πιο εμπειρου απο εμενα, παντως καλη επιτυχια σε οτι κ αν κανεις.
 
ναι ετσι πρεπει να κανεις το πουλι δεν ειναι ετοιμο να ζευγαρωσει θελει δυναμωμα, να το περιποιηθεις να δυναμωσει και δεν χαθηκε ο κοσμος το ζευγαρωνεις σε 2 μηνες,
 
Οταν λετε δυναμωμα τι ακριβως θα πρεπει να κανω;θα το εχω μονο του το πουλι θα βαζω πολυβιταμινες αυγοτροφη σουπιοκοκκαλο και τωρα τα κανω αυτα.
 
το καναρινι σου ειναι αδυναμο απο πολλες βιταμινες και κανεις καλα που του δινεις πολυβιταμινες αλλα το βασικο στην δημιουργια των αυγων ειναι το ασβεστιο αμα μπορεις βαλτη μονη της και καντεις διατροφη πλουσια σε ασβεστιο αλλα μην σταματησεις τις πολυβιταμινες σε κανενα δυμηνο ξαναβαλτην για ζευγαρωμα και θα δεις διαφορα σιγουρα. Στο λεω λογο επειριας στο συγκεκριμενο θεμα.
 
Θα δω αν εχει αυτο το αυγο που εχει κανει τωρα μεσα πουλακι αν δεν εχει θα ξεκινησω την διατροφη.
 
Γιωργο η καναρα εχει δαχτυλιδι για να ξερεις την ηλικια της, η σου ειπαν οτι ειναι 3 χρονων; Αν ειναι μεγαλη σε ηλικια δεν κανει πολλα αυγα το πολυ 2-3
 
δεν εχει σημασια φιλε καποιες μπορουν να κανουν αφομιωση και καποιες οχι δωσε ασβεστιο και νεκτον και θα δεις διαφορα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Themis
Back
Top