Ασθένειες Καναρα καθεται ολη μερα στο ξυλακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
Μια απο τις καναρες μου καθεται στο ξυλακι και δεν κουνιεται απο εκει... Εχει ακουμπησει την κοιλια της στο ξυλακι και δεν φευγει απο εκει, αυτο σημερα ξεκινησε...χτες ηταν μια χαρα... Τι μπορει να συμβαινει;
 
Μια απο τις καναρες μου καθεται στο ξυλακι και δεν κουνιεται απο εκει... Εχει ακουμπησει την κοιλια της στο ξυλακι και δεν φευγει απο εκει, αυτο σημερα ξεκινησε...χτες ηταν μια χαρα... Τι μπορει να συμβαινει;
Σίγουρα δεν είναι κάτι που πρέπει να περάσει απαρατήρητο και χωρίς συζήτηση. Πιθανολογώ πως κάτι την ενοχλεί... Εύχομαι να είναι παροδικό και να περάσει...
Αν όχι αύριο ίσως χρειαστούν κάποιες φωτογραφίες από τις κουτσουλιές της και ίσως και του στήθους με την κοιλιά του. Αυτά ίσως βοηθήσουν όσους ξέρουν και μπορούν να προτείνουν λύσεις...
Μέχρι τότε όμως παρακολούθησε την συμπεριφορά της...
Αν όμως κρύψει το κεφάλι της... όλα τα παραπάνω επισπεύδονται.
 
εγω την κοιταξα λιγο και μου φενεται μια χαρα στην κοιλια και στον στηθος... Οσο για τους κουτσουλιες μια χαρα ειναι και αυτες... Το προβλημα σημερα ξεκινησε...χτες ηταν μια χαρα... Κατι πρεπει να εχει γινει με το ποδι της γτ οταν κουμηθηκε το πρωι ειδα πως δεν παταγε καλα το ενα το ποδι της αλλα απο οτι φενεται δεν διχνει να υπαρχει κατι στο ποδι!
 
Μηπως ζει με αλλα πτηνα και καποιο την χτυπισε και επαθε καμια εσωτερικη πληγη; (μονο θεωριες λεω)
 
Οχι μονη της, σκευτομαι να την βαλω για ζευγαρωμα αλλα δεν ξερω γιατι και περσι που την εβαλα για ζευγαρωμα 2 φορες δεν φενοταν να ειχε διαθεση!
 
Ειναι σιγουρα θηλυκο; και για το χτυπιμα, μηπως το επιασε πουθενα και ποναει; Εμενα ενα μπατζι μου χτυπισε μονο του το ποδι σε ενα καγκελο και για 2 μερες καθοταν σε ενα ξυλακι χωρις να κανει τιποτα..
 
Ναι ειναι σιγουρα θηλυκο ειναι περιπου 3 χρονων... Και εμενα κατι με το ποδι μου φενεται οτι γινεται!
 
Χμμμμ, δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο το πολυ σε τρεις μερες θα ειναι μια χαρα... αν ομως δεις κατι ανυσιχητικο καλυτερα να το πας σε πτηνιατρο..
 
εγω δεν καταλαβα αν το πουλι ειναι φουσκωμενο...
απο εκει κ περα ειναι μαζι με αλλα; Αν ναι τα τσιμπηματα ειναι ωριαιο φαινομενο καθημερινα τετοια εποχη.
αν ειναι μονη της και καθαρη απο κατω, μηπως εχει παρει παραπανω βαρος το πουλι;
καπου θυμαμαι (σε ποζιτουρα)οτι σε υπερβαρα πουλια ειχαμε αυτο το φαινομενο.
τελος αμα βαλεις το χερι σου,το πουλι καθεται ή πεταει σε αλλο κλαρακι;
 
Δεν ειναι φουσκομενο το πουλι, αμα βαλω το χερι μου μεσα στο κλουβι φευγει απο το ξυλακι... Τωρα οσο αφορα το βαρος δεν ειναι ουτε πολυ λεπτη ουτε πολυ χοντρη, κανονικη!
 
γιωργο
που τα εχεις τα πουλια; Ποσες ωρες φως; Ειναι σε αναπαραγωγη;σε τι κλουβι ειναι;τι αλλα πουλια υπαρχουν στο κλουβι;
 
Δεν ειμαι σπιτι και δεν μπορω να ανεβασω τωρα φωτογραφιες... Το πουλι το εχω στο μπαλκονι με περιπου 12 ωρες, δεν υπαρχουν αλλα πουλια στο κλουβι!
 
ρε γιωργο με το τσιγγελι στα βγαζουμε ρε γαμωτο.
ειναι σε αναπαραγωγη το πουλι;ηταν; Θα ειναι;του κανεις προετοιμασια;
ειναι νεο πουλι;
και σε τι ΚΛΟΥΒΙ το εχεις;
 
Τι διαστασεις εχει το κλουβι; Μπορει να ειναι μικρο και να βαρεθηκε...

Ρε pap ηρεμισε λιγο! Μην τσακωθουμε κιολας!
 
Σίγουρα δεν είναι κάτι που πρέπει να περάσει απαρατήρητο και χωρίς συζήτηση. Πιθανολογώ πως κάτι την ενοχλεί... Εύχομαι να είναι παροδικό και να περάσει...
Αν όχι αύριο ίσως χρειαστούν κάποιες φωτογραφίες από τις κουτσουλιές της και ίσως και του στήθους με την κοιλιά του. Αυτά ίσως βοηθήσουν όσους ξέρουν και μπορούν να προτείνουν λύσεις...
Μέχρι τότε όμως παρακολούθησε την συμπεριφορά της...
Αν όμως κρύψει το κεφάλι της... όλα τα παραπάνω επισπεύδονται.
Όταν λέτε άμα κρύψει το κεφάλι τί εννοείτε;
 
Δεν ειναι σε αναπαραγωγη το πουλι.. Ειναι μονο του στο κλουβι και δεν του κανω προετημασια για αναπαραγωγη, δεν νομοζω να το βαλω για αναπαραγωγη γιατι περσι που το εβαλα δεν εδιχνε χαρουμενη
 
Back
Top