Ασθένειες Καναρα καθεται στη φωλια κ δεν γεννα

konpap1983

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2014
Μηνύματα
37
Πόλη
Σαλαμίνα
Εχει ζευγαρωσει κανονικα. Εχει φτιαξει φωλια, ταιζεται στο στομα με τον αρσενικοαλλα αυγα τπτ...
 
στη φωλια καθεται; Μηπως εχει δυστοκια το πουλακι;
πιάσε το πουλακι προσεκτικά και κοιταξε το κάτω μέρος του σώματος του.
Αν ειναι θα φαίνεται φουσκωμένο, τοτε δωσε του αμμεσα ασβεστιο... Βαλε και ενα σουπιοκαλαμο... Και κρατησε το σε ζεστο μερος.

Δυστοκία των πτηνών
 
ok. Θα το κοιτάξω. Παντως αυτά τα καναρινια με εχουν σκασει φετος! Χεχεχεε
 
Εχει ζευγαρωσει κανονικα. Εχει φτιαξει φωλια, ταιζεται στο στομα με τον αρσενικο αλλα αυγα τπτ...
Τι εννοείς τίποτα; Φωλιά έβαλες; Διατροφική προετοιμασία τους έκανες;
 
εφτιαξε φωλια και ζευγαρωσε κανονικότατα απειρες φορες. Εχει κατασκηνωσει μεσα τωρα χωρις αυγα εδώ και 5 μερες και δεν σηκώνεται
. Εχω απελπιστεί και λεω να τη χωρισω από τον αρσενικο.
 
Βαλτης και άλλη μια φωλιά.. Εσωτερική ή εξωτερική οποία δεν έχεις.. Και μένα ένα ζευγάρι μου έτσι καθόταν η θηλυκια και δεν έβλεπα αυγό.. Με το που έβαλα εξωτερική φωλιά την επόμενη μέρα έκανε αυγό και σήμερα έκανε το πέμπτο! Και να μην κάνει δώσε χρόνο στα πουλάκια! Αφού έχουν ταιριάξει και έχουν ζευγαρωσει γιατί να τα χωρισεις; Μην αγχώνεσαι γιατί περνάει στα πουλιά...
 
εφτιαξε φωλια και ζευγαρωσε κανονικότατα απειρες φορες. Εχει κατασκηνωσει μεσα τωρα χωρις αυγα εδώ και 5 μερες και δεν σηκώνεται
. Εχω απελπιστεί και λεω να τη χωρισω από τον αρσενικο.
Μήπως το πουλάκι είναι άρρωστο; Είδες κάτι άλλο διαφορετικό στο σώμα του εκτός του ότι κάθεται στην φωλιά συνέχεια;
 
υγιεστατο ειναι! Το κοιταξα.. Καθεται ακομα μεσα και την ταιζει ο αρσενικος! Θα την αφησω και οσο παει. Δεν εχω αλλες επιλογες.
 
εχει το σχημα του πυρωμενου.. Πολυ μαλιστα, το ακουμπισα απαλα μηπως εχει αυγο μεσα της αλλα δεν ενιωσα κατι.
 
Αν της δίνεις αυγοτροφή ή αυγό τρίψε από πάνω σαπιοκάλαμο.. Αρκετό! Εγώ φέτος αυτό έκανα και στις φωλιές κλωσάνε 11 αυγά χωρίς πρόβλημα! Όπως επίσης και το τσόφλι του αυγού.. Αν πιστεύεις ότι δεν έχει όσο ασβέστιο της χρειάζεται βάλε σε μία ταίστρα λίγο σουσάμι... Έχει πολύ ασβέστιο! Αλλά λίγο γιατί παχαίνει!

Όσο για τα άλατα σε σκόνη και το κάρβουνο (grit) εγώ διάβασα αυτό το άρθρο: Προσοχή στο GRIT. | M. Gerolymatos-P. Moschogiannakis του κύριου Μάκη (@mgerom ) και το αποφεύγω την περίοδο αναπαραγωγής...
 
Υπάρχουν πολλά περιστατικά φέτος μ αυτό το φαινόμενο.

Εχω και γω μία τέτοια κανάρα. Μετά από 20 μέρες της πήρα χθες τη φωλιά και θα την ξαναβάλω απ την αρχή.
 
Το grit δεν έχει ευθύνη για κάτι τέτοιο. To γεγονός οτι το πουλάκι εχει όλα τα σημάδια της διάθεσης για αναπαραγωγή αλλά δεν υπάρχει γέννα, σημαίνει οτι κάτι έχει συμβεί πολύ πρίν φτάσει στην αναπαραγωγή. Δεν κατεβάζουν αυγά τα θηλυκά στις ωοθήκες για κάποιους παθολογικούς λόγους. Συνήθως τα αίτια πρέπει να αναζητηθούν σε κάποια υπερβολική φαρμακευτική αγωγή ή σε κάποια υπερβολική χορήγηση προσθέτων που μπορεί να έχει συμβεί ακόμα και στην περίοδο της πτερόρροιας. Επίσης, κάποιες ασθένειες όπως η ευλογιά, δημιουργούν αρκετές φορές τέτοιες καταστάσεις. Σπάνια ξαναμπαίνουν σε φυσιολογικό κύκλο. Αν είναι πουλιά με αξιόλογο μητρικό ένστικτο είναι πολύ χρήσιμα ως παραμάνες. Μπορούν να ταίσουν χωρίς αντίρρηση απ'ευθείας ακόμα και "ορφανούς" νεοσσούς.
 
σε αυτο το συμπερασμα ειχα καταληξει και εγω. Την καναρα αυτη την ειχα αγορασει απο pet shop (επειδη ειχε τα χαρακτηριστηκα που εψαχνα) οποτε ειναι αμφιβολου προελευσεως. Μπορει να εχει συμβει το οτιδηποτε! Ακομα και να ειχε γεννησει απειρες φορες περυσι.λεω εγω τωρα...
 
ΕΝΗΜΕΡΩΣH: καμμια εξελιξη με την καναρα. Κανενα αυγο μεχρι σημερα. Την χρησιμοποιω πλεων σαν παραμανα. (ευχαριστω ολους οσους μπηκαν στη διαδικασια να απαντησουν στο θεμα μου).
 
Back
Top