Αναπαραγωγή Καναρα και καναρος τσακωνονται

Εγγραφή
2 Ιαν 2015
Μηνύματα
189
Πόλη
Λευκάδα
Ρε παιδια ειχα την καναρα στον καναρο να μου βγαλουν καναρινια τον ιανουαριο ( μεγαλο μου λαθος) και τσακονοταν ειδικα για το φαι.Αφου τωρα τα χωρισα και τα εχω να γνωριστουν σε ζευγαρωστρα ο καναρινος τσιμπαει τα ποδια της καναρινας και την κοιταει απο κατω.Αλλα αμα τα βαλω μαζι τσακονοτανται ειδικα για το φαι αλλα αμα τον καναρινο τον βαλω σε αλλο δωματιο η καναρινα ολο κελαιδαει λες και τον ψαχνει. Τελικα ειναι δεμενα και τι πρεπει να κάνω;
 
Ρε παιδια ειχα την καναρα στον καναρο να μου βγαλουν καναρινια τον ιανουαριο ( μεγαλο μου λαθος) και τσακονοταν ειδικα για το φαι.Αφου τωρα τα χωρισα και τα εχω να γνωριστουν σε ζευγαρωστρα ο καναρινος τσιμπαει τα ποδια της καναρινας και την κοιταει απο κατω.Αλλα αμα τα βαλω μαζι τσακονοτανται ειδικα για το φαι αλλα αμα τον καναρινο τον βαλω σε αλλο δωματιο η καναρινα ολο κελαιδαει λες και τον ψαχνει. Τελικα ειναι δεμενα και τι πρεπει να κάνω;
Γιάννη έχεις χρόνο μέχρι να μπουν στη διαδικασία για αναπαραγωγή και μέχρι να το κάνουν αυτό διάβασε εδώ Αναπαραγωγή καναρινιών και Ζευγαρώστρες | PetBirds
Να υποθέσω πως είναι στο ίδιο κλουβί αλλά με χώρισμα ανάμεσά τους, τουλάχιστο έτσι θα πρέπει να κάνεις. Επιλογη ζευγαρωστρας! | PetBirds Αν είναι στον ίδιο χώρο δεν θα είναι γνωριμία αλλά μια μάχη για αρκετά μεγάλο διάστημα.
Αν δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα, βάζεις χώρισμα, φωλιά στην πλευρά του θηλυκού και όταν αυτή αρχίσει να μαζεύει υλικό μέσα σ΄αυτή τότε τραβάς το χώρισμα για να ζευγαρώσουν. To ζευγαρι μαλωνει ενω το αρσενικο ειναι πυρωμενο | PetBirds Το διάστημα που παραμένουν στον ίδιο χώρο αλλά με το χώρισμα είναι ικανό για να γνωριστούν και να μην υπάρχουν οι τσακωμοί που περιγράφεις εσύ ή όπως έγινε εδώ Να χωρίσω το ζευγάρι ή όχι; | PetBirds
 
Αν τσακώνονται ακόμα και με χώρισμα στη ζευγαρώστρα, τότε πρέπει για αρχή να μην βλέπονται για να γίνει η γνωριμία σωστά. Βάλε ένα χαρτόνι μαζί με το χώρισμα και μπορείς να κόβεις λίγο λίγο από πάνω ώστε σιγά σιγά να αποκτήσουν οπτική επαφή. Όπως είπαν τα παιδιά η συμπεριφορά αυτή δείχνει απύρωτα καναρίνια που θεωρούν το ένα το άλλο εισβολέα στο χώρο του. Μετά αν δεν τσακώνονται πρέπει να μείνουν με το χώρισμα της ζευγαρώστρας μέχρι να τα δεις να φλερτάρουν από τα κάγκελα. Και με το φλερτάρισμα εννοώ φιλάκια και ταίσματα από τα κάγκελα, ο αρσενικός να τραγουδάει επίπονα και να χοροπηδάει προς το θηλυκό και εκείνο να στήνεται με τρεμάμενη ουρά και γενικότερα να βρίσκονται όλο στο χώρισμα και να περιμένουν πως και πως να τα ενώσεις! 😛 Είναι πολύ ξεκάθαρο όταν είναι πυρωμένα και έτοιμα να τα ενώσεις!

Τι διατροφική προετοιμασία τους έχεις κάνει; Πόσο καιρό τα είχες χώρια; Ο χώρος που τα έχεις τι θερμοκρασία έχει και πόσες ώρες φωτισμού καθημερινά;

Να πω ότι και όλα σωστά να τα έχεις κάνει (γνωριμία, διατροφή, φωτισμό κτλ) και πάλι μπορεί να τα βλέπεις να μαλώνουν γιατί δεν πρόκειται για μηχανάκια, αλλά για ζωντανούς οργανισμούς με χαρακτήρα, προσωπικότητα και παραξενιές. Δηλαδή είναι και πιθανό το ζευγάρι σου να μην ταιριάζει να μην έχουν χημεία! 😛 Αν συμβαίνει αυτό (θα πρέπει να έχεις αποκλείσει όλους τους άλλους λόγους που μπορεί να μην έχουν πυρώσει), τότε ίσως πρέπει να σκεφτείς να πάρεις άλλο θηλυκό ή άλλο αρσενικό για να φτιάξεις άλλο ζευγαράκι.
 
το κακο ειναι οτι δεν μπορει να κελαιδησει ο καναρος λογω του ατυχηματος αλικη αλλα πιστευω πως πρεπει να τα εχω για πολυ χρονο χωριστα
ΟΚ ευχαριστουμε!

κοιτα οταν λεω τσακωνονται δεν λεω οτι χτυπιουνται πανω κατω αλλα φαινεται οτι οταν παει να την ακουμπησει ο καναρος του δειχνει νομιζω μια επιθετικοτητα
 
Λοιπόν ο συντοπιτης Γιάννης έκανε το εξής λάθος είχε μέσα έξω τα καναρίνια στο οποίο του έθιξα ότι είναι λάθος, ακόμη συζητήθηκε ο σωστός τρόπος προετοιμασίας ξεκινώντας από τον αρσενικό και μετά στην καναρα.. Τελικά είχε ο αρσενικός του ώπου είχε δεχθεί επίθεση είναι ακόμη στρεσάρισμενος και είπαμε να του δώσουμε λίγο χρόνο και να αυξηθεί η συχνότητα χρήσης αυγού και μιας πολυβιταμηνης στο νερό να πάρει τα πάνω του το πουλάκι..
 
Όλα καλά! Κι γω συμφωνώ με αυτά που είπατε και συμφωνήσατε, αλλά άλλη φορά μη μας αφήνετε στην απέξω! Κρίμα είμαστε...
 
Back
Top