Αναπαραγωγή Καναρα κανει αυγα στην ταιστρα

Φαμπιο

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.898
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας!Η καναρα μου εκανε αυγα και αποφασισα να την βαλω με αρσενικο! Εκανα την προετοιμασια, γνωριστηκαν ολα καλα αλλα... Ο αρσενικος ασχολειται πιο πολυ με το στρωσιμο της φωλιας(η θηλυκια εχει ρολο γκεστ σταρ:D)καθεται κιολας για λιγο!Η καναρα στρωνει στην αυγουλιερα και κανει αυγα σιγουρα ασπορα και τα κλωσσαει εκει...Αφαιρεσα την αυγουλιερα και βρηκα την επομενη αυγο σπασμενο στον πατο...
Πως κινουμε απο δω και περα;
Ευχαριστω..
 
πιθανόν να μην της αρέσει το μέρος της φωλιάς, για δοκίμασε να τοποθετήσεις και μια δεύτερη.
 
Κι επειδη λεs οτι δεν ασχολειται πολυ με το στρωσιμο τηs φωλιαs στη δευτερη φωλια βαλτηs και τσοχα
 
Ο αρσενικος εχει φτιαξει το περισσοτερο μερος της φωλιας!
 

Συνημμένα

  • P3250095.webp
    P3250095.webp
    62,7 KB · Προβολές: 103
  • P3250096.webp
    P3250096.webp
    64,2 KB · Προβολές: 170
δοκιμασε το 1 ή το 2 ή συνδιασμο τους

1) βαλε τη φωλια εκει που ηταν η αυγουλιερα
2)καλυψε τις πλευρες προς τα καγκελα με χαρτονι στο μεγεθος της φωλιας (2 πλευρες -στερεωσε το με ταινια ή μανταλακι)
 
Δημητρη την αυγουλιερα την ειχα ετσι οπως βλεπεις την φωτογραφια πανω απο τις ταιστρες! Δεν θα ειναι πολυ "εκτεθημενη";
Η αληθεια ειναι πως δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις με το χαρτονι...
 
πιστευω οτι για καποιο λογο το πουλι δεν αισθανεται ασφαλη το χωρο που ειναι τωρα η φωλια. Γιαυτο σου προτεινα δεξια αριστερα να εκλεινες το χωρο με χαρτονι ωστε η φωλια να εχει οπτικη επαφη μονο μετο εσωτερικο του κλουβιου. Βεβαια εκει που μου λες οτι ηταν η αυγουλιερα ειναι πιο εκτεθειμενη😕. Εκει υπαρχουν και πορτες για εξωτερικη φωλια. Θα σου προτεινα αν σε μπερδευει οτι σου λεω με το χαρτονι (ετσι κιαλλιως ειναι πιο κυριλλε και πρακτικη λυση για των ελεγχο των αυγων και των νεοσσων) να παρεις εξωτερικη φωλια. Προχθες ειδα στη γειτονια μας (περιστεριωτισσα βλεπω εισαι) στην Κτηνιατρικη θηβων καθως κατεβαινεις για καβαλας δεξια μια πολυ καλη εξωτερικη φωλια με δυνατοτητα συρομενης της εξω πλευρας της προς τα πανω για να μην την βγαζεις σε πολυ οικονομικη τιμη(νομιζω 2.5). Αν και εχω φωλιες σκεφτομαι μαλλον να ανανεωσω και γω το υλικο μου.

θα την βαλεις σε μια πορτα πανω απο την ταιστρα και θα δωσεις καινουργιο υλικο. Την παλια μην την βγαλεις. Δεν ξερεις τι θα επιλεξει τελικα.σαν γυναικα που εισαι ξερεις πολυ καλα οτι με την διακοσμηση του σπιτιου μια ειστε ετσι και μια αλλιως:D
 
Ναι ξερω που ειναι η κτηνιατρικη! Θα παω να της παρω μια τετοια που λες και θα την βαλω! Τωρα καταλαβα για το χαρτονι 😉
Μαλλον δεν εχουμε τα ιδια γουστα περι ντεκορ:D
Ευχαριστω πολυ και θα ενημερωσω..
 
επειδη το περιμενα οτι θες να εχει και λιγο αισθητικη το θεμα σου ειπα για την ταιστρα:). Μοιαζει πολυ με αυτη που σου στειλα στο pm . Πλαστικη κλειστη. Μην παρεις αλλη. Το χαρτονι ειναι κατι που χρησιμοποιειται συχνα σαν προχειρη λυση απο εκτροφεις οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα εξωτερικης φωλιας. Εσυ την εχεις 😉
 
Back
Top