Αναπαραγωγή Καναρα κλωσσαει χωρις αυγα

panos_har

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2012
Μηνύματα
184
Πόλη
Πατήσια
καλησπερα σε ολους
καναρα του 11 εκανε μια φωλια με 3 αυγα τα δυο βγηκαν κ στο τελος δεν επεζησε κανενα, το πρωτο ειχε τελεια το δευτερο δεν το ταιζε καλα η απλα αυτο δεν αναπτυσωταν σωστα... μετα απο μια εβδομαδα εδωσα ξανα φωλια και νηματα, φτιαχνει φωλια και κλωσσαει χωρις να κανει αυγα... Τι μπορω να κάνω; Της την βγαζω μερικες μερες και οταν την βαλω ξανα τα ιδια...

ευχαριστω :)
 
Διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στο ζευγάρι; Ασβέστιο έχεις δώσει στη θηλυκιά;
 
Η γνώμη μου είναι οτι.
-H αναπαραγωγή είναι πολύ ιδιαίτερο θέμα για τα θηλυκά πουλιά. Τα πάντα εξαρτώνται απο την σωστή προετοιμασία τους.
-Η προετοιμασία για ένα θηλυκό πουλί ξεκινάει απο την περίοδο της πτερόρροιας του προηγούμενου έτους. Θέλω να πώ μ' αυτό, οτι οι όποιες "περίεργες" καταστάσεις εμφανίζονται ΣΗΜΕΡΑ σε μια φωλιά, έχουν πιθανά τις ρίζες τους σε αίτια πολύ παλαιότερα. Ενας έλεγχος της κατάστασης του θηλυκού Παναγιώτη, είναι απαραίτητη πρίν ξεκινήσεις. Μια ματιά εαν υπάρχει αρκετό λίπος στο στήθος του πουλιού (και ακόμα λίγο στην αμάρα, είναι επιθυμητό). Μια ματιά στα κεράτινα μέρη. Καθαρά χωρίς σημάδια και λέπια στα πόδια αλλά και γυαλιστερά, σημαίνει υγεία! Καθαρά μάτια χωρίς τσιμπλα και απώλεια πτερώματος στην περιφέρεια σημαίνει υγεία! Καθαρός κόκκινος "ουρανίσκος" σημαίνει υγεία! Κωτσιλιά με σκούρο στέρεο μέρος και λευκό περίγραμμα σημαίνει υγεία! Ενας έλεγχος στο πτέρωμα,ιδιαίτερα στα κινητήρια και την ουρά που βεβαιώνει οτι δεν υπάρχουν "σπασίματα" σημαίνει οτι δεν υπήρξε κάποια στρεσογόνος περίοδος στην ζωή του το τελευταίο 7άμηνο. Αυτά είναι κάποια πολύ βασικά σημεία που πρέπει να ελέγχουμε όταν βάζουμε τα θηλυκά μας στην αναπαραγωγή. Αφού όλα αυτά είναι τσεκαρισμένα Ο. Κ , αρχίζουμε να βοηθάμε διατροφικά το πουλί με στόχο να έλθει ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ σε αναπαραγωγικό οίστρο.
-Ολα όσα περιγράφεις πιο πάνω μου δημιουργούν την εικόνα ενός πουλιού ανέτοιμου να μπεί ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ σ' αυτό που λέμε αναπαραγωγικό κύκλο.
(Λίγα αυγά στην φωλιά. - απώλεια εμβρύου και νεοσσών - οχι ώριμη για νέα γέννα)
Τώρα, το να βγάζεις και να βάζεις φωλιές με την ελπίδα να την συγκινήσεις έχω την γνώμη οτι είναι ματαιοπονία. Ακόμα και να φτάσει σε δεύτερη γέννα δεν είμαι σίγουρος οτι θα έχει καλή συνέχεια.
 
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... Το πουλι το ειχα δυο μηνες και εκανα οσο καλυτερη προετοιμασια μπορουσα. ταγ 3 αυγα θεωρισα πως ηταν λογικα για την ηλικια της, αλλα αυτη η συμπερηφορα με το κλωσσιμα χωρις αυγα δεν μπορω να εντοπισω γτ μπορει να γινεται... Τι θα μπορουσα να κανω απο δω και περα;
 
Πως να εντοπίσεις τα αίτια όταν ΔΕΝ γνωρίζεις το ιστορικό του πουλιού ; Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός απο υπομονή για λίγες μέρες ακόμα. Αν δεν έλθει μια νέα γέννα την επόμενη εβδομάδα, βγάζεις το πουλάκι απο την διαδικασία χαλώντας την φωλιά, καθαρίζοντας τον χώρο και τα σκεύη και φροντίζοντας το θηλυκό σου, με καλή διατροφή και μπάνια, ώστε να περάσει μια φυσιολογική πτερόρροια, προετοιμάζοντας το για του χρόνου.
 
ευχαριστω πολυ για την απαντηση :) οπως ειπα κ πιο πανω ειναι πουλι του 11 αλλα ειναι πολυ δυνατη... αν την σταματησω φετος και την προετοιμασω για του χρονου θα μπορουσε του χρονου να δωσει νεα πουλια η λογω ηλικιας ολα θα ειναι περιεργα απο δω και περα;
 
H ηλικία της δεν είναι αρνητικός παράγοντας. Εχω τουλάχιστον 6 θηλυκά φέτος του 2011 που μου έδωσαν το 35% των νέων καναρινιών μου.Αλλά και η εμπειρία μου τόσα χρόνια λέει πως θηλυκά 3-4 ετών δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε απο τα "χρονιάρικα". Είμαι σίγουρος οτι αν δεν υπάρξουν προβλήματα που να έχουν την αναφορά τους σε παλαιότερες ασθένειες και εάν η διαχείρισή σου είναι η σωστή όλη αυτή την χρονιά, την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο θα σου δώσει απογόνους χωρίς προβλήματα.
 
Να ενημερωσω πως χθες η μεγαλοκοπελα μας εκανε το πρωτο της αυγο ελα ομως που το. Εκανε ακριβως μια μερα αφοτου την.χωρισα απο εναν καναρο. Που την. Κηνυγουσε συνεχως χωρις να του καθεται γτ πιστεψα πως πλεον δ θα. Κανει τπτ. Μολις ειδα το αυγο την εβαλα αμεσως ξανα μαζι οσο ειναι στη φωλια. Δ την. Πειραζει μολις βγει την κηνυγα ξανα. Σημερα εκανε το δευτερο αυγο της. Υπαρχει καμια πιθανοτητα απο το δευτερο κ μετα να εχουν σπορο; Με μπερδεψε πολυ η ατιμη κ την πατησα!
 
Μπα το πρωτο δ νομιζω γτ τις τελευταιες μερες την χωρισα απο τον αρσενικο. Τα ενωσα ξανα την μερα που ειδα το πρωτο αυγο. Αν κταφερε να την βατεψει υπαρχει περιπτωση τα αλλα να εχουν σπορο παροτι τα εκανε την επομενη μερα;!
 
Μια επιτυχημένη επαφή ακόμα και μια εβδομάδα πρίν, είναι αρκετή για να γονιμοποιήσει μια ολόκληρη φωλια (5 αυγά).
 
Ναι αμέ! Το αυγό κάνει από 24 εώς 72 ώρες να δημιουργηθεί στην κοιλίτσα της θηλυκιάς.. 😉
 
Με χαροποιειτε ιδιαιτερα! Σε μια εβδομαδα θα ξερω τι εγινε τελικα 😉 ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)
 
Τελικα ολα στραβα! Σημερα το πρωι η θηλυκια εκανε Το τριτο της αυγο αλλα ο κυριος ειχε ορεξη για ομελετα κ καταφερε να φαει τα δυο εμεινε ενα αυγο.. Τον χωρισα αμεσως τωρα οι πιθανοτητες για εναν νεοσο ειναι απειροελαχιστες! ☹
 
Κρίμα πάνο μου! Πολύ κρίμα! ☹ αλλά μη στεναχωριέσαι μπορεί να κάνει κι άλλο αύριο!
 
Μπα δ νομιζω ασε που πρωτον τα χωρησα κ δευτερον πλεον δ κλωσσαει κ. Αυτο το ενα απο την τρομαρα της... αυτος ο αρσενικος δ τα πηγε καλα με καμια θηλυκια φετος σε ολες ορμουσε κ δ τον ηθελαν...
 
Κανονικα κελαιδαει λιγο ατσαλα μεν αλλα κελαιδαει... Φοβαμαι οτι κ του χρονου τα ιδια θα κανει...
 
Back
Top