Αναπαραγωγή Καναρα κλωσσαει 19 μέρες, ποτε σπάνε τα αυγα;

νιονιος

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουν 2009
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
έχω 2 καναρίνια k το θηλυκό έκανε 3 αυγά τα έχει εδώ k 19 μέρες που έκανε το πρώτο! Όλη μέρα τα κλωσάει αλλα δη έχω δει κανένα να έχει σπάσει! Μήπως μπορετέ να με βοηθήσετε να μάθω ποτε σπάνε gt είχα δει στο άρθρο με τα καναρίνια ότι έλεγε g 14 μέρες...
 
Δυστυχώς είναι άσπορα. Αν είναι έτσι όπως μας γράφεις. ☹
 
Κάνε μια ωοσκόπηση για καλό και για κακό, μήπως και δεν μετράς σωστά τις μέρες. Διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/15-μερα-και-καμια-αφιξη.13013/
Αν είσαι σίγουρος για τις 19 μέρες ή δεις ότι είναι άσπορα, βγάζεις αυγά, φωλιά κλπ και καλό καλοκαίρι.:beach_relax::D
 
Αφού είναι άσπορα πρέπει να τα αποσύρεις. Γνώμη μου είναι να μην τα βάλεις για ζευγάρωμα τώρα, αλλά την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο. 😉 Τώρα είναι καλοκαίρι και θα έχουμε υψηλή θερμοκρασία και σε λίγο τα πουλιά θα μπουν στη περίοδο της πτερόρροιας και θα ταλαιπωρηθούν περισσότερο.

edit. Δημήτρη συγνώμη, δεν είδα ότι απάντησες. Mε πρόλαβες. 😛
 
Αφού είναι άσπορα πρέπει να τα αποσύρεις. Γνώμη μου είναι να μην τα βάλεις για ζευγάρωμα τώρα, αλλά την επόμενη αναπαραγωγική περίοδο. 😉 Τώρα είναι καλοκαίρι και θα έχουμε υψηλή θερμοκρασία και σε λίγο τα πουλιά θα μπουν στη περίοδο της πτερόρροιας και θα ταλαιπωρηθούν περισσότερο.

edit. Δημήτρη συγνώμη, δεν είδα ότι απάντησες. Mε πρόλαβες. 😛
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν σε πρόλαβα Αναστασία, το ολοκλήρωσες :)
 
Δυστυχώς φίλε μου δεν γίνεται τίποτα τώρα. Έπρεπε ήδη να έχουν βγει τα μικρά στις 14 μέρες, αν υπήρχαν μέσα στ αυγά.
 
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ...

να ρωτησω κατι; Εμενα που εκαναν αυγα κ δεν ειχα σπορο θα ξανακανουν; Γτ ειχα 19 μερεσ που δεν ειχαν σπασει κ τα εσπασα κ ηταν ασπορα! Θα ξανα κανουν η΄ οχι;<σ'αυτην την περιοδο;>
 
Φίλε μου τα πουλιά σου σίγουρα εαν τα βάλεις να ζευγαρώσουν θα ξανακάνουν αυγά.Απο αυτή την εποχή όμως και μετά, οσο πλησιάζουμε στην καρδιά του καλοκαιριού καλό θα ηταν να μην τα βάλεις γιατί λόγω τις ζέστης τα πουλιά ταλαιπωρούνται και ιδιαίτερα οι θυληκιές σου αλλά και τα μικρά όταν θα βγούν. Εκτός και αν τα έχεις σε ειδικό χώρο ΄εκτροφείο΄ και έχεις τις κατάλληλες αλλά και σταθερές συνθήκες θερμοκρασίας,υγρασίας κτλ όπου εκεί δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγω να φανταστείς έβγαζα πουλιά και μέσα Ιουλίου αλλά τα είχα σε χώρο που αναφέρω παραπάνω. Και φυσικά να θυμάσαι οτι δεν τα βάζουμε πάνω απο 2-3 φορές για ζευγάρωμα που θα έχει φυσικά αποτέλεσμα.

Οτι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου
 
σαν τι υλικο shadylady?

Δεν είναι τίποτε άλλο από νήματα διαφόρων ποιοτήτων και προελεύσεως που θα χρειαστούν στο ντύσιμο της φωλιάς. Οι προτιμήσεις διαφέρουν αλλά μπορούν να καλυφτούν όλες μιας και υπάρχουν στο εμπόριο τα "πάντα". Κλωστές βαμβακερές, λινάτσας, κάναβης, κοκκοφοίνικα, γίδινη τρίχα κ. Α. Μη διστάσετε να κάνετε κάποιες δοκιμές αλλάζοντας νήματα, αν διαπιστώσετε ότι η κανάρα σας δεν πολυσυμπαθεί κάποιο υλικό.
Ζευγάρωμα καναρινιών
 
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΓΑ Κ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΠΟΡΟ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ; ΓΤ ΕΙΧΑ 19 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ Κ ΤΑ ΕΣΠΑΣΑ Κ ΗΤΑΝ ΑΣΠΟΡΑ! ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΟΥΝ Η΄ ΟΧΙ;<Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ;>
Φιλαράκο και εγώ νέος είμαι στο said αλλά με μια μικρή ανάδρομη που έκανα βρήκα πολλές και καλές απαντήσεις σε αυτό το θέμα και είμαι σίγουρος μα πολλή σίγουρος ότι θα βρεις απάντησης για το πρόβλημα σου. αλλά ψάξε και εάν δεν βρεις τότε τα ξανάλεμε
 
Back
Top