Αναπαραγωγή Καναρα κοβει χαρτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sooru
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sooru

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2015
Μηνύματα
55
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα, μπορει να ακουστει χαζη η ερωτηση αλλα ρωτω προληπτικα. Εχω μια καναρσ, ισα που χρονισε. Χθες πρωτη φορα το εκανε αυτο αλλα το συνεχισε και σημερα. Κοβει τετραγωνακια τετραγωνακια απο κατω και την βλεπω να πηδαει απο κλαδι κλαδι σε κλαδι με αυτα στο στομα της και μερικα απο αυτα τα αφησε μεσα στο κουτακι της τροφης της.

Υποθετω οτι θελει να κανει φωλια. Φετος δεν την εβαλα να ζευγαρωσει και λογω απειριας και επειδη ηταν αρρωστη τον Απριλη και γιατι ηξερα οτι λογω Πασχα θα επρεπε να την παρω μαζι μου και δεν ηθελα να παρω στον λαιμο μου ή την ιδια ή τα αυγουλακια. Της αλλαξα χαρτι γιατι το πρωτο το εφτανε πιο ευκολο αλλα παλι τα ιδια. Το θεμα μου ειναι, υπαρχει κινδυνος καταπωσης; Πως μπορω να της το κοβω. Δεν την εχω καν σε κλουβι με αρσενικο ομως ειναι απο κατω της και τον ακουει. Μηπως να απομακρυνω τον αρσενικο;
 
Δεν πιστευω οτι υπαρχει κινδυνος καταποσης, απλα σκιζουν το χαρτι, δεν το τρωνε.
Μπορεις να αλλαξεις το υποστρωμα με αμμο υγιεινης.
 
Δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει αμμο υγιεινης, θα προμηθευτω μολις παω Σαλονικη και θα το δοκιμασω, ευχαριστω πολυ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Να δώσεις νήμα και φωλιά στην κανάρα. Να κυλήσουν όλα ομαλά.
 
☹ Δεν σκοπευω να τη ζευγαρωσω φετος, δεν εχω ζευγαρωστρα και ουτε εχω κανει την καταλληλη προετοιμασια, να μη γινουν ολα λαθος και χαθουν τα πουλακια χωρις λογο. Δεν τελειωνει η περιοδος αναπαραγωγης; (η κανω λαθος; )
 
Χωρίς να βάλεις αρσενικό. Η κανάρα θα κάνει αυγά σε λίγες μέρες. Για να μην τα κάνει στον πάτο του κλουβιού σου προτείνω να γίνει ο κύκλος της ωοτοκίας στην φωλιά.
 
Αυτό...
☹ Δεν σκοπευω να τη ζευγαρωσω φετος,
δεν αναιρεί αυτό...
Για να μην τα κάνει στον πάτο του κλουβιού σου προτείνω να γίνει ο κύκλος της ωοτοκίας στην φωλιά.
Γιατί αν έχει ξεκινήσει τη διαδικασία, κανείς δεν τη σταματάει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Και μαζί με φωλιά και νήμα πάρε και υδατοδιαλυτό ασβέστιο και κόκκαλο σουπιάς αν δεν έχεις! Και μόλις δεις το 2ο αυγό θα της βάζεις ασβέστιο στο νεράκι για λίγες μέρες! 😉
 
Κόκκαλο σουπιάς έχει, οπότε θα χρειαστώ υδατοδιαλυτό ασβέστιο. Ωραία τα σημείωσα όλα.
Αφού κάνει τα αυγουλάκια μετά πότε θα πρέπει να της τα πάρω από το κλουβάκι;
 
Αφού κάνει τα αυγουλάκια μετά πότε θα πρέπει να της τα πάρω από το κλουβάκι;
Αφού είναι μόνη της και να της τα αφήσεις δεν υπάρχει θέμα.. Και πλαστικά μπορείς να βάλεις δε θα καταλάβει διαφορά.. Και θα την αφήσεις να τα κλωσήσει για 12-15 μέρες να της φύγει η καψούρα και μετά Καλό Καλοκαίρι! 😉
 
Θα χρειαστω και παλι τη βοηθεια σας. Πηρα στην καναρα μου φωλια και νημα. Της τα εβαλα μεσα στο κλουβακι της. Στην αρχη οταν ειδε τη φωλια καταχαρηκε, πηδηξε γυρω γυρω αλλα αντι να παει στο κουβαρακι με το νημα πηγε στο λαστιχο της ποδιας του κλουβιου αμεσως. Κοντεψαμε να εχουμε ατυχημα με αυτο στο παρελθον οποτε της το κατεβασα αμεσως. Μετα απο λιγο ανακαλυψε το μασουρακι και πηγε και τραβηξε ενα νημα, πηδηξε στο φωλια και αφου κοιταξε μια το μασουρακι και μια τη φωλια πεταξε το νημα κατω και στρογγυλοκαθισε στο μασουρι με το νημα και κορδοθηκε. Αφου την εβλεπα να μην το κουναει απο εκει μαλλον εκανα λαθος και της το πηρα και αφησα μονο τα νηματα. Απο τοτε γυροφερνε τη φωλια κι ενω ειχε νηματα και κουτσουλιες μεσα σημερα που πηγα να την τσεκαρω βλεπω ενα αυγουλακι στο πατωμα με δυο τρεις κουτουλιες κολλημενες πανω του που με τη σειρα τους ειχαν κολλησει στα καγκελα του κλουβιου και την αλλη αγεροχη να στεκεται στην ακρη της φωλιας Πηγα να το σηκωσω... Εσπασε γιατθ ηταν κολλημενο δεν σκεφτηκα εκεινη την ωρα να ριξω λιγο νερο απομκατω μηπως διαλυθει η κουτσουλια και ξεκολλησει το αυγουλακι.

Ερωτησεις:
- Υπαρχει πιθανοτητα να κανει κι αλλο;
- Αν ναι, πώς θα τη βοηθησω με τη φωλια, την ειχε πολυ τσαπατσουλικα σαν μισοτελειωμενη.
- Θα χρειαστει καποιο ψευτικο αυγο για αυτο που εσπασε για να μην στρεσαριστει ή δεν τουεδωσε σημασια επειδη ηταν ασπορο;
 
Πολύ πιθανόν τις επόμενες 3-4 μέρες να έχεις αυγά.
Είναι πρόβλημα που δεν έφτιαξε φωλιά.
Βάλε νέα καθαρή φωλιά με μια τσόχα ραμμένη μέσα και υλικό φωλιάς άμεσα...
Αν θέλει να τη φτιάξει σε 4-5 ώρες θα την έχει πανέτοιμη.
Αν όχι θα γεννήσει στην καθαρή φωλιά.
Υγρό ασβέστιο στην ποτίστρα της (3-4 σταγόνες για 2-3 μέρες).
 
Την καθαρισα ηδη την προηγουμενη κακ εχει μεσα νεο υλικο για να φτιαξει αν θελει. Ασβεστιο πηγα να παρω το Σαββατο και δεν ειχαν ουτε στο κεντρο ουτε εδω στη γειτονια. Μου ειπαν θα παραγγειλουν να παω να το παρω αυριο.
 
Δε θα το αμελησω πιο πολυ μου εκανε που δεν ειχαν, μου ειπε ο κυριος σημερα το μεσημαερακι λογικα θα εχει οποτε θα περασω αργοτερα να δω αν εφτασε. Καταλαβαινω εδω στη γειτονια αλλα κατω στο κεντρο να μην εχουν;

Εν τω μεταξυ σημερα ειδα οτι ειχε τραβηξει τα νηματα και αντι να τα βαλει μεσα στη φωλια τα ειχε απλωσει γυρω γυρω παντου πανω στον πατο του κλουβιου της.
 
Άλλες φορές μπορείς να πάρεις από κάποιο eshop όπως:
  • karderines.gr/vlog/Πτηνά/Συμπληρώματα/Ασβέστιο-Ιχνοστοιχεία
  • birdmarket.gr/bitamines-symplhrwmata-diatrofhs/asbestio-probiotika
  • iearth.gr/index.php
  • pet4u.gr/poulia/simpliromatikes-trofes-simpliromata-poulion-el/ (λιγότερες επιλογές)
Είναι πιο εύκολο και μπορείς να πάρεις μαζί και τροφή και να μην έχεις μεταφορικά.. Και στα φέρνουν και σπίτι και τα παραγγέλνεις νωρίτερα σε περίπτωση που τα χρειαστείς! 😉
 
Ειχα ριξει ματια στα e-petshops αλλα επειδη δεν ηξερα ποσο χρονο θα χρειαστει το δεμα να φτασει ειπα να παρω απο καποιο φυσικο καταστημα. Μιας και δε θα κερδιζα χρονο γιατι στο ηλεκτρονικο καταστημα η παραγγελία θα εφευγε στην καλθτερη απο Δεν υτερα προτίμησα να το παρω απο το μαγαζι εδω κοντα αφου μου ειπε οτι θα εχει σημερα.
 
Back
Top