Αναπαραγωγή Καναρα με αβγα φτιαχνει φωλια

NIKOLAKHS

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουλ 2008
Μηνύματα
252
Πόλη
Μεταμόρφωση
Καλησπερα. Εχω ενα ζευγαρι καναρινια και η θηλυκια εχει ηδη 2 αβγα στη φωλια. Σημερα που τα φροντιζα την ειδα να κρατα νημα στο στομα της λες και ξαναεφτιαχνε φωλια. Κατα ποσο μπορει αυτο να στεκει; Παρεπιπτοντως ο καναρος ειναι κοντα 5 χρονων και η θηλυκια φετινη.Λετε να μην τα καταφερνει ακομα ο παππους;
 
Πιστε'υω τα καταφέρνει μια χαρ'α ο καναρος! Τωρα η καναρα μαλλον ψιλοπαιζει.. Αφου έχει αυγά δεν πιστευω να της εχεισ ακομα νήμα. Μπορεί να αφαιρει, αστα λιγο ήσυχα να είναι και ολα θα πανε καλα...
 
ποτε εκανε τα αυγα της;ο καναρος δε νιμιζω να εχει προβλημα.
 
Το πουλάκι δεν είναι σωστά προετοιμασμένο,έχει πιθανότατα ελλείψεις σε
βιταμίνη Ε και ασβέστιο. Στην θέση σου θα απομάκρυνα αυτά τα αυγά
θα έκανα πιο εντατική την διατροφή τους, θα άφηνα την θηλυκιά να ολοκλήρωση την φωλιά και θα έκανα υπομονή μέχρι να έλθει η επόμενη γέννα που θα είναι πλήρης και χωρίς διακοπές.
 
Κ. Μάκη και αν τα αυγά αυτα έχουν πουλάκια μεσα... Πάνε χαμένα; 😕Μου έχει τυχει και μενα κατι παρόμοιο και τελικα έκατσε και τα βγαλε...Βέβαια εσεις κατι παραπανω θα ξέρετε.
 
Για κάποιον που έχει προετοιμαστεί για τέτοιες περιπτώσεις (έχει έτοιμες παραμάνες)
τίποτα δεν πάει χαμένο. Για τα παιδιά όμως που έχουν ένα δυό ζευγαράκια
και αγωνιούν να δουν μια σωστή και ολοκληρομένη γέννα, η καλύτερη κίνηση είναι, νέο ξεκίνημα, με τις σωστές προυποθέσεις.
-Συνηθέστατα, τα αρχικά αυγά αυτά, που έχουν μεγάλα κενά μεταξύ τους δεν είναι γονιμοποιημένα. Εκτός τούτου είναι φανερό οτι η κανάρα δεν έχει μπεί στον
σωστό αναπαραγωγικό της κύκλο. Ετσι εάν παραμείνουν στην φωλιά δημιουργούν
μεγαλύτερο μπέρδεμα στην κανάρα και συνήθως την αποπροσανατολίζουν.
Ετσι εμφανίζονται οι γέννες με τα 7 αυγά που είναι γενημένα σε διάστημα 10-12 ημερών
δημιουργείται μια αβεβαιότητα στην θηλυκιά για το πότε πρέπει να βγούν τα μικρά και μέχρι πότε πρέπει να κλωσάει,"σκάνε" τα μικρά και δεν σηκώνεται ούτε δευτερόλεπτο να τα ταίσει
και ψοφούν στα πρώτα 24ωρα, υπάρχουν κάποια μικρά που ζουν με το ζόρι 7-8 ημέρες(είναι σκελετοί) όταν κάποια άλλα μόλις έχουν σκάσει απο το αυγό κλπ.
Φυσικά ο καθένας, είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις του και εκείνος έχει τον τελικό λόγο.
 
Ευχαριστω πολυ. Εμαθα καποια καινουρια πραγματα που δεν τα ηξερα. Να πω την αληθεια ομως φοβαμαι να ρισκαρω μιας και τα περιμενω αυτα τα αβγα χρονια. Εχω πανω απο 4 χρονια να βγαλω πουλια αν και εχω κανει τα παντα και προβληματιζομαι. Κατα την γνωμη μου εχει γινει αρκετα καλη διατροφικη πρετοιμασια...
 
Ωραία, κράτησέ τα, και παρακολούθησε την όλη κατάσταση
και πώς θα εξεληχθεί. Ετσι θα δείς απο πρώτο χέρι πως θα πάει η γέννα.
Μη παραλήπεις να σημειώνεις, πόσα αυγά θα κάνει και ποιές ημερομηνίες,
πότε θα ξεκινήσει να κλωσάει, στις πόσες μέρες θα βγεί το πρώτο μικρό κλπ.
Ετσι θα έχεις μια ολοκληρομένη εικόνα την οποίαν και θα μας την περιγράψεις
όταν έρθει η ώρα. Για να δούμε πώς πήγε τελικά αυτή η γέννα.
 
Αυτα εχω ξεκινησει να τα σημειωνω. Ελπιζω να πανε ολα κατ'ευχην. Θα δειξει...Αναμενετε νεα μου
 
κρατα τα αυγα και περιμενε μεχρι την εβδομη μερα που θα κανεις ωοσκοπηση. Μπορει να μη σημαινει και τιποτα το οτι παιζει με τα σκοινακια.
 
Back
Top