Ασθένειες Καναρα με φαλακρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dourios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dourios

Banned
Εγγραφή
5 Ιαν 2014
Μηνύματα
243
αυτη η καναρα μου εχει αρχισει να χανει φτερα απο το κεφαλι της και τωρα βλεπω και οτι αρχισε να χανει και απο το προσωπο της... Οριστε φωτογραφιες

kp2y.jpg


5gxh.jpg
 
Μηπως ειναι σε κλουβα πτησης με αλλα πουλια και την τσιμπανε;
 
ηταν μαζι με αλλες 2 καναρες αλλα εχει 2 βδομαδες που την χωρισα και δεν βλεπω νεα φτερα... εσυ απο την φωτογραφια βλεπεις;
 
Ισως τσακωνονταν, νεα φτερα να περιμενεις να βγαλει στην πτεροροια λογικα. Δεν ειναι κατι το σοβαρο. Τι μεγεθος ειχε η κλουβα;
 
76 ζευγαρωστρα ειναι... Ομως το ματι γιατι να εχασε και απο εκει φτερα;
 
Τι διατροφή της παρέχεις; Το να είναι έλλειψη βιταμινών το αποκλείεις;
 
οχι δεν το αποκλειω εχει εδω και 15 μερες ομως που της κανω διατροφικη προετοιμασια και αυτη τα ιδια... Δεν βγαζει νεα πουπουλα...
 
Ρε παιδιά χαλαρώστε είχα πουλί σε κλούβα που του χαν μασήσει τον σκούφο και τον σβέρκο το αφαίρεσα και μέχρι να περάσει πτεροροια δεν άλλαζε φτερά. Εγώ προτείνω υπομονή ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Αν τυχόν λέω αν παρουσιάσει κάτι αργότερα δεν την βάζεις για αναπαραγωγή και το τσεκάρεις. Δεν ξέρω αλλά συνήθως και μενα σκουφατα μαδουσαν.
 
τωρα λες να την βαλω για ζευγαρωμα ή οχι;
 
Εγω σου λεω να περιμενεις και να δεις, συνεχισε προετοιμασια. Πιστευω δεν ειναι τιποτα τωρα αλλη λενε οχι οποιον θες ακους.
 
Άμα δεν μεγαλώσει η φαλάκρα στο σκουφί τώρα που είναι μόνη της και είναι κινητική και τρώει και πίνει όλα φυσιολογικά μπορείς... Τώρα πως είναι η συμπεριφορά της; Έχεις τσεκάρει στέρνι και κουτσουλιές; Συνέχισε όπως είπε ο Γιάννης την προετοιμασία, έχε την μόνη της, αλλά να την παρακολουθείς πολύ στενά! Κουτσουλιές, στέρνο για τυχόν καρίνα και κοιλίτσα! Αν δεις κάτι εδώ είμαστε εμείς!
 
Back
Top