Ασθένειες Καναρα με φουσκωμενο φτερωμα για μεγαλο χρονικο διαστημα

frixosmares

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2013
Μηνύματα
44
Πόλη
Στρόβολος
θα χρειαστώ τα φώτα σας σε ένα θέμα που έχω με μια καναρα. Μου την έδωσαν τον Σεπτέμβρη και την άκουγα και έκανε κάτι περίεργους ήχους και την πήρα σε πτυνιατρο και μου είπε έχει ακάρεα τις τραχείας και μου έδωσε φάρμακο να τις βάλω στο σβέρκο μια σταγόνα και να ακολουθήσω συγκεκριμένη θεραπεία όντως είχε αποτέλεσμα η καναρά σταμάτησε να κάνει αυτούς τους ήχους αλλά του πουλάκι είναι λίγο φουσκωμένο από τότε μέχρι σήμερα θα σας διαφωτίσουν η φωτογραφίες μπορεί κάποιος να μου πει το λόγο που είναι έτσι

ξέχασα να επισημάνω έχει όρεξη τρώει κανονικά και όταν τις βάζω το μπανάκι τις ηλιόλουστες μέρες βουτάει μέσα σαν τρελή
 

Συνημμένα

  • kitrini moaIKI.webp
    kitrini moaIKI.webp
    12,4 KB · Προβολές: 83
  • kitrini mosaiki 1.webp
    kitrini mosaiki 1.webp
    18,6 KB · Προβολές: 100
Καλημέρα, μέχρι να "μπουν" άτομα γνώστες των καναρινιών, κάνε τον κόπο, να περιγράψεις λίγο την διατροφή της και επίσης δεν προβλεπόταν επαναληπτική χορήγηση του φαρμάκου; Τι σου είχε πει ο γιατρός. Επίσης οι κουτσουλιές της πως είναι; θα μπορούσες να βγάλεις μία φωτογραφία τους;
Ελπίζω να μην είναι κάτι σημαντικό και γρήγορα να είναι καλά το καναρινάκι σου :)
 
όταν λέω συγκεκριμένη θεραπεία εννοώ μετά από 30 μέρες ακόμα μια σταγόνα προληπτικά η διατροφή τις είναι τροφή για καναρίνια που βρίσκεις στο παζάρι και αβγoτροφή και τα δυο είναι συγκεκριμένης εταιρίας πολύ γνωστής τουλάχιστον στη κύπρο όσο για τις κουτσουλιές δεν τις πρόσεξα γιατί ήταν στην κλούβα μαζί με τα αλλα τώρα που είναι μόνη τις εδώ και δυο εβδομάδες στη ζεβγαροστρα θα τα κοιτάξω και θα αναρτήσω φωτογραφία
 
Η εικόνα δείχνει οτι το πουλάκι είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Πριν απ' όλα πρέπει να απομονωθεί σ' ένα μικρο κλουβάκι σε πολύ ζεστό μέρος. Μερικές μέρες ΔΕΞΤΡΟΖΗ στο νερό θα το βοηθήσει να συνέλθει κάπως(ίσως και μια πολυβιταμίνη), μέχρι να γίνει σαφές απο τι πάσχει. Θέλει γενικό έλεγχο. Μια προσεκτική ματια στις κωτσιλιές του αλλα και στην κοιλιά. Ελεγχο ακροαστικό για "βράσιμο" ή άλλους ήχους κλπ. . Βέβαια χρειάζεσαι βοήθεια απο κάποιον γιατρό που να γνωρίζει ΠΕΝΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ για τα μικρά πουλιά συντροφιάς. Αφού δεν απέδωσε η θεραπεία για τα ακάρεα, ή έμεινε ελλιπείς, ή ήταν ΛΑΘΟΣ διάγνωση. Η γνώμη μεγάλου Βέλγου πτηνιατρου είναι οτι ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΑ τα καναρίνια μας προσβάλλονται απο ακάρεα της τραχείας. Συνήθως πρόκειται για άλλους είδους αναπνευστικά προβλήματα που δίδουν παρόμοια συμπτώματα. Φαντάζομαι οτι η βοήθεια τώρα πλέον πρέπει να είναι φαρμακευτική, αλλά χωρίς ακριβή διάγνωση είναι παρακινδυνευμένο το οτιδήποτε.
 
Όπως προειπώθηκε μόνο κτηνίατρος μπορεί να πάρει ευθύνη ασθένειας και φαρμακευτικής αγωγής.
Εγώ πάντως θα χορηγούσα sivotine Sivotine - Bogena - Beaphar και μετά τη θεραπεία για 5-7 ημέρες miral στο νερό.
 
και αβγoτροφή και τα δυο είναι συγκεκριμένης εταιρίας πολύ γνωστής τουλάχιστον στη κύπρο
Μπορείτε να αναφέρετε ελεύθερα τη μάρκα των προϊόντων που χρησιμοποιείτε.
 
τα προϊόντα που χρησιμοποιώ είναι τα εξής
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    5,2 KB · Προβολές: 66
  • 2.webp
    2.webp
    5,5 KB · Προβολές: 58
  • 3.webp
    3.webp
    6 KB · Προβολές: 61
  • Pulmosan.webp
    Pulmosan.webp
    4,8 KB · Προβολές: 83
το λοιπόν μόλις επέστρεψα από το κτηνίατρο και μου είπε ότι το πουλάκι έχει πνευμονία και μου έδωσε ASTRICYCLINE για να βάζω στο νερό καθημερινά και να το βάλω μόνο του σε τόπο ζεστό, μου είπε επίσης ότι δεν τρέχει κίνδυνος να ακολουθήσω τι θεραπεία και όλα θα πάνε καλά.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    6,5 KB · Προβολές: 56
Νίκο το ρώτησα για το συγκεκριμένο που ανέφερες πιο πάνω και μου είπε ότι είναι έλλειψη. Η μόνη διαφορά με αυτό που μου έδωσε είναι ότι δεν έχει γλυκόζη η οποία δίνη ενέργεια στο πουλί.
 
Περαστικά! Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά και να προλάβει την αναπαραγωγή γιατί είναι και όμορφη! Περιμένουμε νέα!
 
Back
Top