Αναπαραγωγή Καναρα με 2 αυγα ενω εκανε 5 σε προηγουμενη φωλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marinis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marinis

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
168
Πόλη
Θεσσαλονίκη
εχω μια καναρα πρωταρα περσινη ζευγαρι εκανε μια γεννα ειδη φετος ευγαλε 5 αυγα 5 μικρα τα μεγαλωσε ολα καλα αλλα... Προχωρισε σε δεφτερη γεννα αλλα μου ευγαλε μονο 2 αυγα κ το ενα παρα πολυ μικρο εσθιτη διαφορα με το κανονικο... Τι να εχεγινε;
 
Να προσθέσω την ηλικία, την κούραση του πτηνού, την έλλειψη ίσως κάποιων βασικών ουσιών για τον οργανισμό και ίσως αρκετές ακόμη αιτίες...
Δε βλέπω όμως για ποιο λόγο ανησυχείς, γιατί στεναχωριέσαι;
Γιώργο υποθέτω πως δεν κάνεις αναπαραγωγή με στόχο τον αριθμό των πτηνών ή το εμπόριο...
Ας μείνουμε σε αυτά που η φύση με τον τρόπο της μας στέλνει...
Κι αν θέλεις τη γνώμη μου.. μόνοι αυτά έχουν την ομορφιά και την υγεία που χρειάζονται για να σταθούν επάξια στον "κόσμο" τους.
 
Θεωρώ πως η κούραση και η έλλειψη ασβεστίου είναι οι βασικές αιτίες.. Βιταμινούλες ή ασβέστιο της έχεις δώσει;
 
εχω καρδια μεσα στην ζευγαρωστρα... Εννοειτε φιλε Γιαννη πως δεν ειναι στοχος να βγαλω ντε κ καλα πολλα πουλια αλλα μου εκανε εντιποση το ενα απο τα δυο αυγα που ειναι αρκετα πιο μικρο κ δεν νομιζω να ειναι ενσπωρο...
 
εχω καρδια μεσα στην ζευγαρωστρα
Δεν είναι σίγουρο πως αυτά το προϊόντα προσφέρουν το απαραίτητο ασβέστιο. Πρέπει να πάρεις σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε και επίσης να βάζεις λίγο ωμό σουσάμι στους σπόρους της, καθώς και να δίνεις το τσόφλι από το αυγό τριμμένο στο μούλτι.
Για ώρα ανάγκης προμηθεύσου να έχεις υγρό ασβέστιο στο σπίτι.
 
εχω καρδια μεσα στην ζευγαρωστρα... Εννοειτε φιλε Γιαννη πως δεν ειναι στοχος να βγαλω ντε κ καλα πολλα πουλια αλλα μου εκανε εντιποση το ενα απο τα δυο αυγα που ειναι αρκετα πιο μικρο κ δεν νομιζω να ειναι ενσπωρο...
Το μόνο καλό που κάνουν (αν κάνουν) αυτές οι καρδούλες είναι πως τρίβουν τη μύτη τους επάνω... Και τίποτε περισσότερο.
Το μέγεθος του αυγού δεν είναι ένδειξη γονιμότητας ή μη... αλλά κουρασμένου, καταβεβλημένου και με ελλείψεις οργανισμού του θηλυκού.
 
Back
Top